آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - انجام موفقیت آمیز نخستین جراحی توبوپلاستی شیپور استاش در کشور

انجام موفقیت آمیز نخستین جراحی توبوپلاستی شیپور استاش در کشور

دکتر مسعود متصدی زرندی رییس گروه اتولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس بخش گوش و گلو و بینی بیمارستان امیراعلم، به همراهی سایر همکاران تیم پزشکی، صبح روز یکشنبه چهارم مرداد سال ۹۴ نخستین عمل جراحی توبوپلاستی شیپور استاش را با موفقیت بر روی دو بیمار به انجام رساندند. این فوق تخصص گوش و گلو و بینی، با اشاره به وضعیت مطلوب بیماران جراحی شده و انتقال آنها به بخش، به تشریح اهمیت جراحی توبوپلاستی شیپور استاش پرداخت و گفت: این عمل جراحی که برای نخستین بار در کشور انجام می‌شود، بدون ایجاد زخم یا شکاف در صورت یا حلق و با بهره گیری از تکنیک‎های جدید آندوسکوپی، در درمان بیماری‌های عفونی گوش که یکی از شایع ترین علل اختلال شنوایی در کشورهای جهان سوم و ایران است، کاربرد دارد. وی با اشاره به نقش بسیار مهم شیپور استاش در شنوایی گفت: اگر شیپور استاش عملکرد خوبی داشته باشد، در صورت ابتلای فرد به بیماری‌های عفونی گوش، این بیماری‎ها گاهی حتی خود به خود و بدون دخالت جراح یا پزشک بهبود می‎یابند.

ولی اگر این عضو مهم گوش، به علل مختلف خوب کار نکند و فرد دچار اختلال کار شیپور استاش باشد، بیماری‌های عفونی گوش به درمان پاسخ نمی‎دهند یا به سختی پاسخ می‎دهند که در این موارد، بیمار علاوه بر درمان‎های معمول، به این جراحی نیاز دارد. رییس بخش کاشت حلزون بیمارستان امیر اعلم افزود: با همه پیشرفت‎هایی که در علم و تکنولوژی شناخت بیماری‎ها صورت گرفته است، در مورد تشخیص اختلالات شیپور استاش و همین طور درمان آن، هنوز روش مناسبی وجود نداشت. یعنی با وجود آن که می‎دانستیم علت اصلی عفونت‎ها و مزمن شدن آن، مساله شیپور استاش است، اما متاسفانه برای بهبود عملکرد آن راهی نداشتیم تا این که خوشبختانه طی دو تا سه سال اخیر، تکنیکی در علم اتولوژی مطرح شد که بر اساس آن پزشکان توانستند بدون ایجاد زخم یا شکاف، از طریق استفاده از پروتزها و یا دستگاه‎های خاص (Device) عملکرد شیپور استاش را بهبود بخشند.

وی با اشاره به اثربخشی و نتیجه بسیار امیدوارکننده عمل توبوپلاستی شیپور استاش گفت: با استفاده از این عمل جراحی، می‎توان علل انسدادی شیپور استاش را که گاهی با درمان دارویی و یا جراحی‎های مرسوم بر طرف نمی‌شود، از بین برد. دکتر متصدی افزود: این جراحی تا به حال در ایران انجام نشده بود و امروز توانستیم در بیمارستان امیر اعلم که قریب به ۷۰ سال به عنوان مرکز مرجع بیماری‌های گوش و گلو و بینی در کشور و همچنین منطقه مطرح بوده است، این عمل را با موفقیت بر روی دو بیمار انجام دهیم. وی بر اهمیت ریشه‌کن کردن بیماری‌های عفونی گوش با توجه به شیوع آنها در کشور تأکید کرد و گفت: اگر بر این امر اهتمام بورزیم، بسیاری از عللی که باعث کاهش، نقص، و افت شنوایی در بیماران سنین مختلف از کودکان تا بزرگسالان می‌شود، از بین خواهند رفت.

انجام موفقیت آمیز نخستین جراحی توبوپلاستی شیپور استاش در کشور، بیمارستان امیر اعلم

انجام موفقیت آمیز نخستین جراحی توبوپلاستی شیپور استاش در کشور، بیمارستان امیر اعلم

انجام موفقیت آمیز نخستین جراحی توبوپلاستی شیپور استاش در کشور، بیمارستان امیر اعلم

انجام موفقیت آمیز نخستین جراحی توبوپلاستی شیپور استاش در کشور، بیمارستان امیر اعلم

دانشگاه علوم پزشکی تهران

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7160

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *