آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دستگاه تخصیص میزان مشخص حجم آب در آبیاری طراحی و ساخته شد

دستگاه تخصیص میزان مشخص حجم آب در آبیاری طراحی و ساخته شد

یک مخترع ایرانی موفق به ساخت سیستمی جهت تنظیم میزان آب برای آبیاری مزارع و زمین‎های کشاورزی شد. دانیال اعلمی دوست، مخترع شناور تنظیم شونده برای آبیاری مزارع و باغات، گفت: با استفاده از این سیستم می‎توان جهت صرفه جویی در مصرف آب، میزان آبیاری زمین‎های کشاورزی را تنظیم کرد تا از این طریق آب مورد استفاده در زمین کشاورزی هدر نرود. وی افزود: با توجه به این که در حال حاضر زمین‎های کشاورزی با روش قطره ای به درستی آبیاری نمی‎شود، از این مخزن و شناور می‎توان به عنوان مکمل آبیاری قطره ای استفاده کرد. به گفته وی، مخزن با شناور خود تنظیم شونده می‎تواند به میزان ۴۰ درصد در مصرف آب در زمینه آبیاری کشاورزی صرفه جویی کند. اعلمی دوست اظهار داشت: کاربر با استفاده از سیستم تنظیم شونده، میزان آب مخازن را جهت آبیاری زمین کشاورزی تنظیم می‎کند تا آبیاری در فصول مختلف به میزان لازم صورت گیرد. وی با بیان مثالی عنوان کرد: گاهی نهال‎های باغ در سال اول به هفته ای ده لیتر آب نیاز دارد که با استفاده از این شناور می‎توان این میزان را تنظیم کرد و در ازای هر سال نسبت به نیاز درخت، میزان آبگیری مخزن آب را اضافه کرد.

به گزارش ایران توانا هدف از این اختراع صرفه جویی در مصرف آب در زمینه کشاورزی و باغداری است. به این شکل که برای هر کدام از مواضع بر اساس نیاز آن و با دقت بالا، آبیاری صورت می‎گیرد. با این روش از فرسایش خاک و شور و قلیایی شدن آن، جلوگیری می‎شود. هم چنین زمین‎های کشاورزی، غرقابی و باتلاقی نمی‎شوند. با این دستگاه آبیاری، می‎توان آسیب جوندگان را به حداقل رساند. میزان آبیاری برخلاف سایر شیوه‎ها، در این روش، بدون نیاز به تجهیزات الکترونیکی و سیستم‎های کامپیوتری قابل کنترل می‎شود. هم چنین کلیه ی مراحل بدون حضور و سرکشی زیاد انسان، با دقت انجام می‎گیرد. میزان استهلاک کاهش می‎یابد و دخالت ابزار و انسان به حداقل می‎رسد. میزان آب به میزان مشخص تقسیم شده و در ابتدای مسیر، انباشته نمی‎شود و به همان میزان به انتهای مسیر نیز می‎رسد. آب از مخزن اصلی توسط پمپ با فشاری بیش از یک اتمسفر توسط شبکه ای از لوله‎ها و اتصالات پلی اتیلن، به مخازن که به صورت خودکار پر و خالی می‎شوند، منتقل می‎شود. حجم این مخازن بر اساس حجم مورد نیاز هر نوبت آبیاری محاسبه شده و تعیین می‎شود.

در هر نوبت آبیاری هر مخزن به میزان حجمش پر از آب می‎شود و در این هنگام ورود آب به مخزن قطع شده، دریچه خروجی آب مخزن باز شده و آب برای آبیاری موضع مورد نظر خارج می‎شود و به صورت قطره ای محل مورد نظر را آبیاری می‎کند. بعد از خالی شدن مخزن، شناور مخزن که مانع ورود آب شده بود، همچنان اجازه ورود آب را در یک نوبت نمی‎دهد و این امر کمک می‎کند تا آب، در ابتدای مسیر انباشته نشود و به یک میزان مشخص به مخزن‎های دیگر برود و حجم آنها را پر کند. این عمل تا آخر مسیر مخزن‎های حجمی ادامه دارد. بدین ترتیب از فرسایش خاک، شور و قلیایی شدن آن، باتلاقی شدن زمین‎های کشاورزی، آسیب جوندگان به لوله‎ها و هدر رفتن آب جلوگیری می‎شود. به گزارش ایران توانا این اختراع با عنوان دستگاه تخصیص میزان مشخص حجم آب در آبیاری کشاورزی، به شماره ۸۳۶۶۷ تحت مالکیت دانیال اعلمی دوست در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

دستگاه تخصیص میزان مشخص حجم آب در آبیاری + عکس

دستگاه تخصیص میزان مشخص حجم آب در آبیاری + عکس

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7171

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *