آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - عایق‎های حرارتی با خواص ضد خوردگی تولید شد

عایق‎های حرارتی با خواص ضد خوردگی تولید شد

محققان دانشگاه صنعت نفت آبادان با حمایت شرکت واکنش صنعت پارت، اثر استفاده از نانو ذرات آئروژل را در ساختار پوشش‌ها بررسی کرده‌اند. در این طرح یک نمونه‌ آزمایشگاهی از پوششی بر پایه‌ رزین اپوکسی تولید شده که افزون بر خاصیت عایق حرارتی، از خواص ضد خوردگی مناسبی نیز برخوردار باشد. آئروژل‌ها موادی با ساختار نانو، تخلخل بالا، تراکم کم و ضریب انتقال حرارت بسیار پایین هستند. این ماده هیچ گونه اثر مخربی برای محیط زیست و انسان نداشته و همچنین خواص آب گریزی بسیار بالایی دارد. این ویژگی‌ها سبب شده که از آئروژل‌هایی همچون آئروژل سیلیکا، به وفور در ساخت عایق‌های حرارتی و صوتی استفاده ‌شود. به گفته‌ کاظم اکبرزاده، مجری طرح، با وجود استفاده‌ گسترده از این ماده در ساخت عایق‌ها، تاکنون تحقیقاتی در خصوص استفاده از آنها به عنوان یک نانو ذره‌ی ضد خوردگی در پوشش‌ها صورت نگرفته است. لذا در این طرح تلاش شده تا رفتار پیشگیری از خوردگی پوشش نانو کامپوزیتی آئروژل سیلیکا / اپوکسی بر روی فولاد کربنی با استفاده از روش‌های الکتروشیمیایی بررسی شود.

اکبرزاده در ادامه افزود: پوشش‌های آلی مانند پوشش اپوکسی، به طور گسترده‌ برای جلوگیری از خوردگی سازه‌های فلزی استفاده می‌شود. دلیل این امر این است که اعمال کردن این پوشش‌ها در سازه‌ها آسان است و هزینه‌ معقولی دارد. عملکرد رزین‌های اپوکسی می‌تواند با انتخاب رنگدانه‌ها، پر کننده‌ها و مواد افزودنی مناسب بهبود یابد. همانگونه که بیان شد هدف این طرح ساخت پوششی بود که هم خاصیت خوردگی و هم خاصیت عایق حرارتی داشته باشد. برای این منظور از نانو ذرات آئروژل سیلیکا به عنوان مواد افزودنی استفاده شد و علاوه بر خواص مدنظر، استحکام چسبندگی این پوشش به سطح قطعه، در اثر افزودن نانو ذرات آئروژل نیز مورد بررسی قرار گرفت. به گفته‌ این محقق، نتایج آزمایش‌های صورت گرفته نشان داده که استفاده از نانو ذرات آئروژل باعث بهبود خواص خوردگی، خواص چسبندگی و خواص مکانیکی پوشش نسبت به نمونه‌ بدون نانو ذرات می‌شود. به عنوان مثال افزودن مقدار بهینه‌ این نانو ذرات، مقاومت در برابر خوردگی پوشش را حدود ۹ برابر افزایش می‌دهد.

با تکمیل آزمایش‌ها و دستیابی به تولید انبوه، می‌توان از این پوشش در خطوط لوله، مخازن ذخیره و مخازن تحت فشار، جهت پوشش دادن قطعات در معرض خوردگی و دمای بالا، استفاده کرد. همچنین می‌توان از این پوشش در صنایع هوا فضا جهت پوشش دادن هواپیماهای نظامی نیز استفاده کرد. اکبرزاده در توضیح اقتصادی بودن هزینه‌ ساخت این پوشش عنوان کرد: رزین اپوکسی، رزینی مقرون به صرفه، همراه با خواصی فوق العاده است. نانو ذره‌ آئروژل نیز ماده‌ای غیر سمی و کم هزینه است. پس تهیه‌ مواد اولیه مشکل نیست. همچنین روش ارائه شده در این طرح برای ساخت نمونه نیز ساده بوده و هزینه‌ چندانی نداشته است. این طرح به سفارش شرکت واکنش صنعت پارت در قالب پایان نامه‌ کارشناسی ارشد کاظم اکبرزاده و با همکاری دکتر محمدرضا شیشه ساز، دکتر داوود زارعی و دکتر ایمان دانایی از دانشکده‌ نفت دانشگاه صنعت نفت آبادن انجام شده است. این پایان نامه توسط ستاد ویژه‌ توسعه فناوری نانو، به عنوان یک پایان نامه‌ مورد نیاز صنعت تایید شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7175

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *