آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - پاکسازی آلودگی‌ نفتی هوا و خاک با میکرو ارگانیزم‌های بومی

پاکسازی آلودگی‌ نفتی هوا و خاک با میکرو ارگانیزم‌های بومی

پژوهشگران آزمایشگاه میکروبیولوژی پژوهشگاه صنعت نفت با استفاده از میکرو ارگانیزم‌های بومی کشور اقدام به پاکسازی آلودگی‌های نفتی خاک، آب‌های زیر زمینی و هوا در دو منطقه خانگیران و سیری از طریق روش‌های زیستی کردند و در این زمینه موفق به ایجاد کلکسیونی از میکرو ارگانیزم‌های بومی شدند. مهدی دستغیب، مجری طرح، تمرکز اصلی تحقیقات آزمایشگاه میکروبیولوژی پژوهشگاه صنعت نفت را تجزیه آلودگی‌های نفتی دانست و گفت: با انجام مطالعاتی در این زمینه موفق شدیم فناوری‌هایی را برای رفع آلودگی‌ها به ویژه آلودگی‌ها و لجن‌های نفتی در خاک ارائه دهیم. وی با تاکید بر این که این فناوری‌ها متناسب با شرایط اقلیمی کشور است، اظهار داشت: بابو پایپ از جمله این فناوری‌ها است که توانستیم به صورت میدانی در جزیره سیری و منطقه خانگیران اجرایی و سایت‌های آلوده را با استفاده از این فناوری‌ها پاکسازی کنیم. دستغیب، اساس فناوری‌های پاکسازی خاک را میکرو ارگانیزم‌ها دانست و ادامه داد: این میکرو ارگانیزم‌ها از آلودگی‌های نفتی به عنوان مواد غذایی، تغذیه و آن را تبدیل به مواد زیستی چون دی اکسید کربن، آب و انرژی می‌کنند و از این روش اقدام به پاکسازی خاک خواهند کرد.

مجری طرح، محیط خاک را محیطی غنی از میکرو ارگانیزم دانست و خاطر نشان کرد: در این طرح اقدام به شناسایی و فعال سازی میکرو فلورهای بومی خاک در هر منطقه کردیم و بر این اساس، کلکسیون میکروبی ایجاد شد که شامل مجموعه‌ای از باکتری‌های بومی تجزیه کننده مواد هیدروکربنی و آلاینده‌های زیست محیطی است. وی با بیان این که این میکرو ارگانیزم‌ها از همه نقاط مختلف کشور جمع آوری شده است، اظهار داشت: با استفاده از خاصیت تجزیه کنندگی این میکرو ارگانیزم‌ها، روش‌هایی را برای حذف آلودگی‌های نفتی در خاک‌های عمقی، آب‌های زیر زمینی و هوا ارائه دادیم. دستغیب به نحوه عملکرد این میکرو ارگانیزم‌ها در پاکسازی آب‌های زیر زمینی اشاره کرد و اظهار داشت: به طور کلی آلودگی‌های سنگین مانند نفت خام و دیزل جذب خاک می‌شوند ولی آلودگی‌های سبک فرار هستند و در خاک‌های سطحی باقی نمی‌مانند و وارد اتمسفر می‌شوند. وی اضافه کرد: برای پاکسازی آب‌های زیر زمینی و خاک‌های عمقی با تزریق و فعال سازی میکرو ارگانیزم‌های مورد نظر، این موجودات اقدام به پاکسازی آب‌های زیر زمینی می‌کنند.

مجری طرح بیان این که برای پاکسازی هوا از طریق سامانه‌ای با عنوان بیو فیلتر زیستی اقدام به حذف آلودگی‌های نفتی می‌شود، اظهار داشت: برای این منظور با اعمال خلا، آلودگی‌ها به صورت بخار حرکت می‌کنند که این بخارات از سیستم بیو فیلتر عبور می‌کنند. وی با بیان این که بر روی این بیو فیلترها، میکروب‌های تجزیه کننده آلودگی‌های نفتی تثبیت شده‌ است، ادامه داد: زمانی که هوای آلوده از این فیلتر عبور می‌کند، مولکول‌های آلی نفتی توسط باکتری‌ها و میکروب‌های تثبیت شده، جذب می‌شوند و از این طریق ترکیبات خروجی این فیلتر، ترکیبات عاری از مواد آلی است. دستغیب با تاکید بر این که این فیلتر به صورت کاتالیست عمل می‌کند، اظهار داشت: کاتالیست‌های این فیلتر از جنس زیستی هستند و می‌توانند آلودگی‌ها را تبدیل به CO2‌ کنند. این محقق به بیان تفاوت‌های این فیلتر با فیلترهای موجود پرداخت و گفت: فیلترهای معمول پس از مدتی اشباع می‌شوند و باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد ولی بیو فیلترهای تولید شده هر چه بیشتر آلودگی‌ها را جذب می‌کنند،‌ راندمان آنها افزایش می‌یابد؛ چرا که مواد غذایی برای میکروب‌های جذب کننده آلاینده‌های نفتی هستند.

این محقق همچنین خوردگی میکروبی را یکی دیگر از معضلات جدی صنعت نفت دانست و خاطر نشان کرد: انواع مختلفی از میکروب‌ها هستند که در خوردگی نقش دارند که برای جلوگیری از این نوع خوردگی‌ها کیت‌هایی را فرموله کردیم که با استفاده از این ابزار، افراد قادر هستند در محل استقرار تجهیزات، وجود و یا عدم وجود این میکروب‌ها را شناسایی کنند. دستغب از عرضه برخی بیو سایدها برای جلوگیری از خوردگی تجهیزات صنعت نفت خبر داد و گفت: بیو سایدها عامل بازدارنده و ضد عفونی کننده هستند که از طریق شیمیایی یا بیولوژیکی جلوی رشد و انتشار میکرو ارگانیسم‎های مضر را می‌گیرند.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7173

یک نظر

  1. با سلام -لطفا نام وآدرس ایمیل بنده را بهارسال اخبار خود اضافه فرمایید.

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *