آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - درمان سرطان با قابلیت هایپرترمیا و دارورسانی نانو ذرات مغناطیسی

درمان سرطان با قابلیت هایپرترمیا و دارورسانی نانو ذرات مغناطیسی

پژوهشگران پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به سنتز و بررسی خواص نانو ذرات مغناطیسی فریت روی – کبالت پوشش داده شده به وسیله پلی ان ایزوپروپیل آکریلامید و یافتن افق تازه ای در درمان سرطان شدند. سید عبدالواسط نوری، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته نانو مواد و مجری طرح در این خصوص گفت: سرطان بعد از بیماری‌های قلبی دومین عامل مرگ ‌و میر در جهان است و درمان آن یکی از چالش‌های فراروی دانش پزشکی و دارورسانی است که متاسفانه روش‌های معمول قابلیت درمان کامل آن را ندارند. وی افزود: در این میان استفاده از نانو ذرات مغناطیسی با توجه به قابلیت گرمادهی آنها تحت میدان مغناطیسی متناوب و پوشش دهی آنها با پلیمرهای حساس به دما با توجه به امکان استفاده از این پلیمرها به عنوان حامل دارو توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. نوری ادامه داد: این ابزار جدید با توجه به دارا بودن همزمان دو قابلیت هایپرترمیا و دارورسانی، افق تازه‌ای در زمینه درمان سرطان ایجاد کرده است. وی با بیان این که هدف اصلی این پروژه اعمال پوشش پلیمری حساس به دما روی نانو ذرات مغناطیسی است، تصریح کرد: در این پروژه نانو ذرات با ترکیب‌های مختلف فریت کبالت روی با استفاده از روش شیمیایی هم رسوبی سنتز شدند.

سپس پوشش دهی روی نانو ذرات با خواص بهینه به وسیله پلیمر حساس به دمای پلی ان ایزوپروپیل آکریلامید به روش پلیمریزاسیون مینی امولسیون انجام شد. این پژوهشگر افزود: به همین منظور فریت‌های مختلف کبالت روی Co­۱-xZnxFe2O4 با ترکیبات مختلف x=0,0.1,02,0.3,0.4 سنتز شد و سپس در ادامه با استفاده از اولئیک اسید سطح نانو ذرات بهینه اصلاح سطحی شد و فروژل پلی ان ایزوپروپیل آکریلامید با حضور این نانو ذرات سنتز شد. وی ادامه داد: همچنین هیدروژل پلی ان ایزوپروپیل آکریلامید به صورت جداگانه جهت مقایسه با فروژل سنتز شده، سنتز شد. خواص ساختاری با استفاده از آنالیز FTIR و XRD بررسی شد. نتایج تحلیل XRD با استفاده از نرم افزار تائیدکننده تشکیل ساختار فریت کبالت روی با اندازه بلورک حدود nm 10 و پارامتر شبکه حدود A◦ ۸/۴ است. پیک‌های cm-1 420 و cm-1 583 تشکیل ساختار اسپینل را تائید کردند.

نوری افزود: در بررسی خواص مغناطیسی با استفاده از VSM، نمونه‌ها به ترتیب افزایش درصد عنصر روی، به ترتیب میدان پسماند زدای ۲۸۹، ۱۸۷، ۱۰۳، ۲۴ و ۱۴ را از خود نشان دادند. بر روی نانو ذرات Co­۰٫۶Zn0.4Fe2O4 به عنوان ترکیب بهینه، پوشش اعمال شد. دمایLCST هر دو نمونه هیدروژل و فروژل با DSC و UV-visible و حدود °C32 به دست آمد. در اثر گرم کردن نمونه تغییر فاز به وضوح مشاهده شد و در مقایسه تصاویر قبل و بعد از اعمال پوشش، وجود پوشش روی نانو ذرات به خوبی مشاهده شد. این پژوهش با راهنمایی دکتر اصغر کاظم زاده و دکتر علی زمانیان در پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7224

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *