آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - سامانه پایش نوسانات جریان حرکتی نخ طراحی شد

سامانه پایش نوسانات جریان حرکتی نخ طراحی شد

پژوهشگران دانشگاهی با هدف کمک به صنعت نساجی و افزایش کیفیت تولید پارچه در کشور موفق به طراحی و ساخت سامانه پایش نوسانات جریان حرکتی نخ شد. دکتر مجید معاونیان، دانشیار گروه آموزشی مهندسی مکانیک دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد و محقق طرح در خصوص این طرح و با اشاره به مبحث عیب یابی سیستم‌های نساجی اظهار کرد: ارتباط با سیستم برای شناخت رفتارهای آن و چگونگی ارتباط برای تغییر وضعیت سیستم از مباحث رشته مهندسی مکانیک است. وی با بیان این که وضعیت سنجی هر سیستمی باید متناسب با هزینه‌های آن سیستم باشد، یادآور شد: اگرچه در شرایط صنعتی دنیا، برای هر سیستم پیشرفته‌ای از تجهیزات گران قیمت استفاده می‌شود، اما تلاش این طرح بر این است که هزینه‌های سیستم متناسب با نوع سیستم کاهش یابد. عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با ابراز تاسف از این که صنعت نساجی به عنوان یک صنعت قدیمی، مورد توجه قرار نگرفته است، اظهار کرد: واردات ما در صنعت نساجی به علت نبود کیفیت، دقت و ظرافت در بافت پارچه است.

وی با اشاره به کمک دستگاه یادشده به بالا بردن کیفیت تولید پارچه گفت: با استفاده از این دستگاه در صنعت نساجی، در صورت تغییر شکل حرکت نخ، دستگاه سیگنالی به سیستم فرستاده و اپراتور را از بروز مشکل آگاه می‌کند. معاونیان با بیان این که تولید پارچه یکنواخت و یکسان می‌تواند محصول خوب و رقابتی ارائه کند، اظهار کرد: این طرح می‌تواند قدمی کوچک و کم هزینه برای این مهم باشد. وی در خصوص تولید انبوه این طرح ابراز امیدواری کرد: این طرح در پارک علم و فناوری تعریف شده است و در صورتی که مورد حمایت مالی قرار گیرد، می‌تواند در صنایع نساجی و کارگاه‌های کوچک مورد استفاده قرار گیرد. طرح یاد شده در تاریخ ۱۲ مهر ۹۳ و به شماره ثبت ۸۳۹۷۰ در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است. این طرح با همکاری دکتر محمد احسان مومنی هروی، محمد اسماعیل یزدانشناس و سعید شیخ زاده نجار از اعضای هیأت علمی گروه مهندسی نساجی دانشگاه آزاد انجام شده است.

به گزارش ایران توانا در اغلب ماشین آلات خطوط تولید محصولات نساجی که در آنها جریان تغذیه نخ وجود دارد، نخ پس از رها شدن از محل تغذیه و قرار گرفتن در معرض جریان هوا دارای حرکت تحت کنترل نیست و در نتیجه، حرکت آن بسیار پیچیده بوده و از فاکتورهای متعددی که مربوط به خواص ساختمانی نخ و نحوه تغذیه آنست، متاثر می‎شود. در حال حاضر بازرسی جریان حرکتی نخ به نصب انواع مکانیزم‎های توقف ماشین به هنگام بروز نخ پارگی منتهی می‎شود لذا جایگزینی روش‎های معمول با سامانه‎های هوشمند با رویکرد عیب یابی که جریان حرکتی نخ را به طور دائم پایش نماید، به منظور افزایش راندمان و کاهش هزینه‎های ناشی از ضایعات تولید امری ضروری است.

میزان نوسانات ایجاد شده در هر سیستم مکانیکی نشان دهنده شرایط حاکم بر آن سیستم است، لذا آگاهی از این امر در هر لحظه به منظور آگاهی از وضعیت سیستم الزامی است. در این راستا داشتن مقادیر نوسانات حرکتی نخ در هر لحظه به صورت عددی و یا نموداری که امکان بازرسی و مقایسه حالات مختلف کارکرد سیستم را فراهم آورد، در حوزه وضعیت سنجی ماشین آلات نساجی کاربرد خواهد داشت. هدف اختراع حاضر ارائه سامانه پایش وضعیت نوسانی جریان حرکتی نخ با رویکرد عیب یابی است. بر این اساس سامانه ای نوری جهت ثبت رفتار نوسانی جریان حرکتی نخ، طراحی و ساخته شده است که قابلیت داده برداری، انتقال و ذخیره سازی نوسانات را با دقت بالا، خطای کم و نیز عدم تماس مستقیم، دارا می‎باشد.

طرح شماتیک سامانه پایش نوسانات جریان حرکتی نخ + عکس

طرح شماتیک سامانه پایش نوسانات جریان حرکتی نخ + عکس

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7264

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *