آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - سیستم ساخت و ساز سریع خانه پس از زلزله طراحی شد

سیستم ساخت و ساز سریع خانه پس از زلزله طراحی شد

مخترع ایرانی توانست سیستم ساخت سریع خانه (خانه-پازل) در شرایط اضطراری را طراحی و ارائه کند. شمس عطار مخترع سیستم ساخت و ساز خانه – پازل (خانه پس از زلزله) در تشریح دستاورد خود به ایران توانا گفت: پس از وقوع زلزله مرحله کمک‎های اولیه و اسکان موقت (چادر و یا کانکس) که تمام شد، نیازمند شروع مرحله اسکان دائم و در نتیجه ساخت خانه، ساختمان‎های اداری و … در سریع ترین زمان ممکن، هستیم. روش پیشنهادی مبتنی بر تولید کیت‎های خانه و ساختمان‎های اداری (مدرسه، درمانگاه، پاسگاه و غیره) و نگهداری این کیت‎ها در مراکز استان‎ها و در انبار ستاد بحران یا هلال احمر است که بتوان کیت‎های مزبور را به مناطق آسیب دیده از بلایای طبیعی حمل و بین بازماندگان توزیع کرد. این سیستم به گونه طراحی شده است که خود افراد با بهم بستن قطعات می‎توانند منزل خود در مدت ۴ روز بنا کنند.

وی گفت: تمام قطعات قابلیت جابجایی وحمل توسط یک نفر را دارند. به جهت تسریع فرآیند مونتاژ تمام قطعات کد گذاری شده اند. در سیستم طراحی شده برای مونتاژ قطعات نیازی به سیمان، آب، برق، ماشین آلات ساختمانی و افراد ماهر (جوشکار، بنا، تاسیسات و…) نیست. فرآیند ساخت و آماده سازی کیت خانه – پازل در کارخانه انجام می‎شود و مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز در کشور موجود است. بسته به این که محصول در کدام منطقه جغرافیایی تولید و مصرف خواهد شد، فرآیندهای متفاوتی در نظر گرفته شده است. مثلا در کشور سوئد بهتر است اجزا، از جنس چوب تولید شوند. ولی در صنایع فضایی (برای تولید کیت‎های خانه سازی در سطح ماه) باید از فلز آلیاژی سبک استفاده گردد. به هر حال فرآیندهای تولید کاملا پیش بینی شده و دانش فنی مربوطه تدوین گردیده است.

به گفته عطار این سیستم نوین که برای نخستین بار در جهان ارائه شده است، دارای مزایای رقابتی نسبت به خانه‎های از پیش ساخته LSF است که از جمله این ویژگی‎ها می‎توان به قیمت تمام شده ارزان‎تر، سرعت ساخت بالاتر، قابل پیاده سازی و اجرا توسط افراد عادی، ضد زلزله تا ۸ ریشتر، عایق بندی و استفاده از انرژی‎های تجدیدپذیر اشاره کرد. وی در خصوص میزان اشتغال زایی و سرمایه اولیه مورد نیاز طرح گفت: اگر دولت و سازمان‎های شبه دولتی اقدام به حمایت از این طرح نوین نمایند و سرمایه اولیه ۹ میلیارد تومانی اجرای صنعتی طرح تامین شود، در یک برآورد تقریبی می‎توان به میزان ۵۰ نفر اشتغال زایی کرد و به ازای تولید ۱۰۰۰ کیت، ۲۰ میلیارد تومان سود ناخالص کسب کرد.

وی مشتریان این سیستم را که عموما سازمان‎های دولتی و کشورهای خارجی هستند را به دو بخش خریدار عمده و غیر عمده تقسیم کرد و گفت: در بخش عمده عموما مشتریان این سیستم سازمان‎های دولتی مانند هلال احمر، ستاد بحران، سپاه، ارتش و نیروهای انتظامی هستند. در بخش خریداران غیر عمده می‎توان به مجموعه‎های ورزشی، مزارع کشاورزی و … اشاره کرد.

به گزارش ایران توانا سیستم خانه سازی پس از زلزله که به اختصار خانه پازل نامیده می‎شود، یک روش ابتکاری سیستم خانه سازی است که مبتنی بر سیستم ساخت ابنیه آجرِی، تاریخی در کشور خودمان ایران به وجود آمده است. در این سیستم اجزای ساختمان به صورت آجرسان‎هایی از متریال‎های مختلف (بلوک بتنی و یا سفالی، چوبی، پلاستیک، فلزی) با شکل مخصوص و دارای قفل و زبانه ویژه در جعبه‎های آماده از کارخانه تا محل اجرا حمل می‎شود.

ایران توانا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7285

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *