آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید نانو داروی درمان سرطان از ترکیبات گیاهی

تولید نانو داروی درمان سرطان از ترکیبات گیاهی

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد با استفاده از ترکیبات گیاهی موفق به ساخت نوعی نانو داروی درمان سرطان شدند. این نانو دارو که در مقیاس آزمایشگاهی ساخته و بررسی شده در کاهش اندازه‌ تومورهای سرطانی پستان در نمونه‌های حیوانی عملکرد موفقی داشته است. با توجه به شیوع روزافزون بیماری سرطان در دنیا و مشکلات مربوط به درمان این بیماری، ابداع روش‌های جدید درمانی امری ضروری است. فراوانی تحقیقات موجود در زمینه‌ استفاده از ترکیبات مختلف به ویژه ترکیبات گیاهی و همچنین استفاده از نانو فناوری پزشکی جهت درمان این بیماری بیانگر اهمیت این مسأله است. به گفته‌ امیر قریب، آرتمیزینین (Artemisinin) یکی از اجزای مؤثره‌ گیاه آرتمیزیا آنوا (Artemisia annua) است که در حضور آهن و ترانسفرین، سمیت بیشتری بر روی سلول‌های سرطانی دارد. وی افزود: در این تحقیق نانو لیپوزوم‌های مغناطیسی هدفدار، حاوی آرتمیزینین و هولو ترانسفرین تهیه شد و سپس کارایی ضد سرطانی آن بر روی سلول‌های سرطان پستان رده MCF-7 (در شرایط برون تن) و نیز روی موش‌های مبتلا به سرطان پستان (در شرایط درون تن) مورد بررسی قرار گرفت. طبق نتایج حاصل شده، هدفدار کردن نانو لیپوزوم‌ها با نانو ذرات مغناطیسی آهن می‌تواند دارو رسانی را به محل تومور تسهیل کند.

همچنین کارایی مواد دارویی محصور شده، در از بین بردن تومور پستان در حیوانات مورد مطالعه ده‌ها بار افزایش یافته است. به گفته‌ این محقق در این کار، نانو لیپوزوم‌های مغناطیسی حاوی آرتمیزینین و ترانسفرین با روش اکستروژن تهیه گردید و برخی از ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آنها بررسی شد. در ادامه به کمک روش MTT، اثرات سمی نانو لیپوزوم‌های تهیه شده در شرایط برون تن بر روی سلول‌های سرطانی MCF-7 مورد مطالعه قرار گرفت. در بخش بعدی مطالعات از بافت توموری موش‌های BALB/c مبتلا به تومور پستان، تکه‌های یکنواختی جدا شد و به صورت زیر جلدی به موش‌های ماده پیوند زده شد. سپس در حضور آهن ربا، که در محل تومورهای ایجاد شده قرار داده شده بود، اثرات مهاری نانو لیپوزوم‌های تهیه شده بر رشد تومورها مورد مطالعه قرار گرفت. قریب در توضیح تکمیلی نتایج عنوان کرد: در حضور میدان مغناطیسی، دو ساعت بعد از تزریق نانو لیپوزوم‌های مغناطیسی حاوی دارو، مقدار حضور آرتمیزینین و ترانسفرین در تومور به ترتیب ۱۰ و ۵٫۵ برابر، در مقایسه با گروه تیمار شده با شکل آزاد این داروها افزایش یافت.

همچنین به دلیل اعمال میدان مغناطیسی، حجم تومور در موش‌های مورد مطالعه طی ۱۵ روز کاهش قابل توجهی یافت. نتایج بیانگر این است که نانو لیپوزوم‌های مغناطیسی حاوی آرتمیزینین و ترانسفرین به دلیل هدف گیری کارا می‌توانند انتخاب مناسبی برای درمان هدفدار این سرطان باشند. البته آزمایشات تکمیلی و کلنیکی نیاز است تا بتوان محصول مذکور را به عنوان یک نانو داروی جدید مؤثر در درمان سرطان پستان معرفی کرد. این تحقیقات حاصل تلاش‌های امیر قریب، دکتر زهره فائزی زاده (اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد)، دکتر سید علیرضا مصباح نمین (عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس) و دکتر رامین سراوانی (عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان) است. نتایج این کار در مجله‌ی Pharmacognosy Magazine (جلد ۱۱، شماره ۴۲، سال ۲۰۱۵، صفحات ۱۱۷ تا ۱۲۲) به چاپ رسیده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7310

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *