آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید اتانول از ضایعات خرما در ایران

تولید اتانول از ضایعات خرما در ایران

خرما یکی از محصولات مهم کشاورزی کشور به شمار می‎رود از این رو پژوهشگران با بهره برداری از آن اقدام به تولید اتانول برای کاهش مصرف نفت خام و آلودگی‎های محیطی ناشی از سوخت‎های فسیلی کردند. تولید اتانول از بیومس‎های مختلف، روشی برای کاهش مصرف نفت خام و آلودگی‎های محیطی ناشی از سوخت‎های فسیلی است. در ایران بخش عمده اتانول تولیدی، از ملاس نیشکر و چغندر قند حاصل می‎شود در حالی که سالانه مقدار زیادی از خرمای تولیدی در کشور تبدیل به ضایعات می‎شود که این ضایعات می‎تواند به عنوان یک ماده اولیه جایگزین برای ملاس مطرح باشد. سید کمال فیروزئی مدیر عامل شرکت زیست فرآورده سپاهان با اشاره به این که این شرکت برای نخستین بار در ایران به صورت جدی و با تلاش توانسته از ضایعات خرما، اتانول تولید کرده که در صنایع متنوع مورد استفاده قرار می‎گیرد، گفت: از خرمای ضایعاتی که هیچ گونه استفاده خاصی ندارد در فرآیند تولید اتانول استفاده بهینه می‎شود، در این فرایند به روش بیوتکنولوژی اتانول تولید می‎شود. وی اظهار داشت: در کشور سالانه ضایعات کشاورزی زیادی تولید می‎شود که تبدیل به کود می‎شود و در این پروژه توانستیم با استفاده از این ضایعات، اتانول تولید کنیم.

مدیر عامل این شرکت فناور گفت: در این فرایند برای اولین بار در ایران با استحصال ضایعات کشاورزی شامل خرما، ماده شیمیایی با ارزشی را به نام اتانول (الکل اتیلیک) تولید کرده ایم که دارای کاربردهای فراوانی است. وی با تاکید بر این که تنها ۱۰درصد از اتانول، مصارف پزشکی دارد، اظهار کرد: اتانول تولید شده ددر صنایع مختلفی همچون صنایع شیمیایی، صنایع آرایشی و بهداشتی، صنایع دارویی، صنایع غذایی جهت تولید سرکه و نیز حمل و نقل به عنوان بهبود دهنده و مکمل بنزین و سوخت کاربرد دارد. همچنین محصول جانبی تولیدی کارخانه (ویناس) جهت استفاده در خوراک دام و طیور به عنوان مکمل و همچنین استفاده در تولید کودهای آلی و بیولوژیک مصرف می‎شود. وی افزود: مهندسی، طراحی و ساخت کارخانه کاملاً بومی بوده و توسط متخصصان داخلی شرکت انجام شده است و فرایند تولید سازگار با محیط زیست است و همزمان با تولید اتانول، خوراک دام نیز تولید می‎شود که این خوراک از کیفیت بالا برخوردار بوده و سرشار از مواد غذایی، چربی و پروتئین است. به گفته فیروزئی، جهت خالص سازی اتانول از تقطیر چند مرحله ای استفاده می‌شود که در آن از انرژی بخار در چند مرحله حداکثر استفاده شده و در طراحی آن مسئله صرفه جویی در نظر گرفته شده است.

فیروزئی با اشاره به رعایت استانداردهای ملی در این فرایند اظهار کرد: محصولات تولیدی ضمن دارا بودن نشان استانداردهای ملی ایران و مجوزهای بهداشتی مربوطه، دارای وضعیت ظاهری کاملا شفاف، بی رنگ، بدون ذرات معلق و بدون بو، از کیفیت بسیار بالا برخوردار است. وی بیان کرد:‌ ایجاد اشتغال در این شرکت به طور مستقیم ۵۰ نفر است و غیر مستقیم در بخش کشاورزی و حمل و نقل و تولید ماده اولیه این شرکت، افراد زیادی به کار گرفته شده است و با بهره مندی از فناوری پیشرفته، ماشین آلات و تجهیزات مدرن، کارشناسان و متخصصان مجرب و استفاده از مواد اولیه مرغوب، اتانول طبی ۹۶ و ۷۰ درصد، اتانول صنعتی (۹۵ درصد)، اتانول مطلق و اتانول سوختی با کیفیت بالا و قابل رقابت در سطح جهانی را به بازارهای داخلی و بین المللی عرضه می‎کند. وی با اشاره به لزوم حمایت‎ها و پشتیبانی مسئولان به خصوص معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در خصوص رسیدن به قله پیشرفت و عملی کردن پروژه‎های علمی، نیازمند حمایت‎های مربوطه هستیم تا بتوانیم در این راه به هر چه بهتر عمل کردن در حوزه علمی عمل کنیم.

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7398

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *