آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دستگاه تصفیه آب قابل حمل طراحی شد

دستگاه تصفیه آب قابل حمل طراحی شد

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف، دستگاه تصفیه آب قابل حملی را ساخته‌‌اند که می‌تواند با زدودن انواع آلودگی‌های میکروبی و کاهش ذرات معلق در آب‎های سطحی،‌ در فجایع طبیعی به بازماندگان در تامین آب شرب کمک کند. فجایع طبیعی معمولا به ناگهان می‌آیند و زود می‎روند. اما مشکلات ناشی از ویران شدن زیرساخت‌ها به ویژه تاسیسات آبرسانی تا مدت‎ها جان بازماندگان را تهدید می‌کند. تشنگی یکی از بزرگ‎ترین این تهدیدها برای بازماندگان فجایع طبیعی است به همین دلیل پژوهشگران مرکز غشای دانشگاه صنعتی شریف با استفاده از فناوری غشا‌، دستگاه کوچک و قابل حملی را ساخته‌اند که می‌تواند بدون استفاده از مواد شیمیایی یا انرژی الکتریکی، آلودگی‌های مختلف موجود در آب‌های سطحی یا آب چاه‌ها از جمله باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها را زدوده و ذرات معلق موجود در این گونه آب‌ها را تا حد استاندارد شرب کاهش دهد.

دکتر سید عباس موسوی، استادیار دانشگاه صنعتی شریف و همکار پروژه تولید این دستگاه تصفیه، درباره چالش‌های فنی این دستگاه می‌گوید: می‌بایست بهترین اندازه حفرات برای غشا را به گونه‌ای تعیین می‌کردیم که آلودگی‌ها را به صورتی مطمئن دفع کند اما کوچک کردن بیش از حد حفرات موجب می‌شد تا برای عبور آب فشار زیادی نیاز باشد که برای این فشار می‌بایست پمپ در دستگاه تعبیه می‌شد. این دستگاه که با همکاری دکتر جمال ارغوانی از دانشکده مهندسی مکانیک ساخته شده است، بنا به گفته مسئولین، تست‌های کیفیت آب را در آزمایشگاه‌های دانشگاه صنعتی شریف که جزء مراکز معتمد محیط زیستی کشور هستند، با موفقیت پشت سر گذاشته و به زودی توسط یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد این دانشگاه به تولید انبوه خواهد رسید.

بنا به گفته مسئولین دانشگاه صنعتی شریف، مرکز غشای این دانشگاه تنها مرکزی است که توانسته در کشور فناوری غشا را از آزمایشگاه خارج کرده و آن را به صورت صنعتی درآورد. این مرکز با همکاری شرکت‌های دانش بنیان تا کنون توانسته است غشاءهای اولترا فیلتراسیپون و میکرو فیلتراسیون تولید داخل را به بازار عرضه کند و هم‌اکنون در حال تلاش برای تولید تجاری غشاهای اسمز معکوس برای مصارف خانگی است. مرکز غشا همچنین با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران جهت احداث کارخانه تولید غشا با ظرفیت تولید ۲۵ هزار مدول در سال مشغول همکاری است.

روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7363

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *