آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت سیستم بازرسی اتوماتیک محصولات خط تولید در ایران

ساخت سیستم بازرسی اتوماتیک محصولات خط تولید در ایران

محققان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، سیستمی را بر اساس پردازش تصویر برای کنترل کیفی ورقه‌های فولاد تولید شده در کارخانه‌ها عرضه کردند که در صنایع مختلف از جمله تجهیزات واحدهای داروسازی هم کاربرد دارد. کامیار دلوی، مجری طرح با بیان این که این طرح در شرکت دانش بنیان مستقر دیده پرداز صبا در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان اجرایی شده است، گفت: طراحی و ساخت این سیستم برای مانیتورینگ و ارزیابی سطح محصولات مسطح طراحی و ساخته شده است. وی با تاکید بر ضرورت بازرسی و کنترل کیفیت محصولات حین تولید و در زمان بسته بندی در خطوط تولید، اظهار داشت: این امر به ویژه محصولات مسطح از قبیل ورق فولاد، کاشی، کاغذ و پارچه که به صورت پیوسته تولید می‌شود، بروز یک مشکل کوچک می‌تواند باعث تولید مقدار زیادی محصول با کیفیت پایین و یا حتی ضایعات شود. دلوی، سیستم طراحی شده را ابزاری مطمئن در اختیار اپراتور بازرسی دانست و ادامه داد: سیستم طراحی شده با کاهش مقدار خطای انسانی در کنترل کیفیت سطح محصول حین تولید موجب افزایش بهره‌وری تولید خواهد شد.

مجری طرح عملکرد این سیستم را بر اساس پردازش تصویر ذکر کرد و ادامه داد: این سیستم به روش تصویربرداری خطی (Line Scan) تصویر محصول به صورت پیوسته و همزمان با تولید به سیستم مانیتورینگ منتقل می‌کند و این تصاویر در اختیار اپراتور قرار می‌گیرد. وی ذخیره سازی تصاویر گرفته شده توسط این سیستم در بانک اطلاعات را از مزایای این سیستم نام برد و اضافه کرد: ایجاد این بانک امکان بازبینی تصاویر آرشیو شده در دفاتر فنی و کنترل کیفی کارخانجات امکان حصول اطمینان از کیفیت محصول را برای تولید کننده و مصرف‌ کننده ایجاد می‌کند. این محقق کاربرد این سیستم را در همه صنایع از جمله کارخانه‌های تولید فولاد دانست و گفت: بررسی ابعاد و ضخامت ورقه‌ها و شیت‌های فولادی در کارخانه‌های فولاد سازی از جمله کاربردهای این سیستم است. برای این منظور در کارخانه‌های تولید فولاد با نصب دوربین‌هایی تصاویری از ورقه‌ها و شیت‌های فولاد گرفته می‌شود و با استفاده از نرم افزارهای پردازش تصویر عیوب موجود در ورقه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند. مجری طرح این سیستم را سیستم بازرسی غیر مخرب توصیف کرد و گفت: با استفاده از این سامانه می‌توان بدون تخریب محصول اقدام به بررسی محصولات تولید شده کرد.

وی تصویربرداری با وضوح ۰٫۵ میلی‎متر در عرض و طول محصول و مانیتورینگ همزمان تصویر محصول در حال تولید برای اپراتور در قالب تصاویر فریز شده را از مزایای این سیستم عنوان کرد و افزود: فشرده سازی و آرشیو تصاویر کل محصولات تولیدی تا مدت زمان دلخواه، ذخیره سازی تصاویر عیوب و امکان بازبینی تصاویر آرشیو شده در دفاتر فنی و کنترل کیفی تولیدکننده و حتی دفاتر کنترل کیفی مشتری از دیگر مزایای سیستم بازرسی ساخته شده است. این محقق با بیان این که بخش نرم افزاری و سخت افزاری به غیر از دوربین‌های این سامانه در این شرکت تولید شده است، یادآور شد: این دستاورد در ابتدا برای صنایع فولاد سازی به بهره برداری رسید.

وی از کاربردی شدن این فناوری در صنعت داروی سازی خبر داد و خاطر نشان کرد: با استفاده از این فناوری دستگاه پرکن بلیستر (Fill Blister) برای بازرسی اتوماتیک بلیستر در صنایع داروسازی عرضه کردیم. دلوی، بلیستر را باکس‌های بسته بندی قرص ذکر کرد و ادامه داد: هر ۱۰ قرص که در یک باکس قرار می‌گیرد یک بلیستر می‌گویند. وی با بیان این که کنترل وجود قرص و کپسول در بلیستر توسط سیستم‌های بازرسی اتوماتیک انجام می‌شود، خاطر نشان کرد: قبل از آن که روکش آلومینیومی بر روی قرص کشیده شود ممکن است شکستگی در دارو ایجاد شده باشد و یا قرص‌ها لب پر شده باشند که با استفاده از دوربین‌های نصب شده در خط تولید امکان کنترل داروهای بسته بندی شده را برای کارفرما ایجاد می‌کند.

دلوی با بیان این که نمونه‌های قدیمی این دستگاه با روش‌های الکترومکانیکی عرضه می‌شد، ادامه داد: این سیستم با تکنولوژی ماشین بینایی و پردازش تصویر طراحی شده است. وی اضافه کرد: در این سیستم با حرکت خط تولید، تصویر بلیسترها به کمک دوربین به کامپیوتر منتقل می‌شود و با استفاده از نرم افزار پردازش تصویر، وجود قرص و کپسول در بلیستر و همچنین کنترل شکستگی قرص و دیگر موارد خطای دستگاه پرکن تشخیص داده می‌شود. مجری طرح یادآور شد: بر اساس این تشخیص، فرمان مناسب از سوی کامپیوتر سیستم به کنترلر دستگاه پرکن صادر می‌شود، تا بلیسترهای معیوب و سالم از هم جدا شوند. وی این سیستم را قابل تنظیم برای انواع قرص و کپسول دانست و اظهار داشت: نمایش محل خطا روی تصویر بلیسترها، آلارم تشخیص خطا در هنگام تشخیص بلیستر خالی و قرص شکسته و تشخیص قرص سفید در بلیستر سفید از دیگر قابلیت‌های سیستم بلیستر پر کن است. دلوی خاطر نشان کرد: با حمایت مالی صندوق نوآوری و شکوفایی اقدام به اجرای پروژه‌های الکترونیکی و ماژول‌های الکترونیکی در حوزه دفاعی کردیم. طراحی و ساخت دوربین‌های ماهواره از دیگر دستاوردهای علمی این شرکت است که با حمایت صندوق اجرایی شده است.

سیستم بازرسی اتوماتیک پر کن بلیستر + عکس، شرکت دیده پرداز صبا

سیستم بازرسی اتوماتیک پر کن بلیستر + عکس، شرکت دیده پرداز صبا

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7499

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *