آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - کاهش مصرف سوخت دیزلی و آلودگی زیست محیطی با فناوری نانو

کاهش مصرف سوخت دیزلی و آلودگی زیست محیطی با فناوری نانو

پژوهشگران دانشگاه ارومیه به منظور کاهش مصرف سوخت‌های دیزلی و آلودگی‌های زیست محیطی آن به بررسی اثر استفاده از نانو ذرات به عنوان افزودنی به این سوخت‌ها پرداختند. یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در صنعت خودروسازی، کاهش مصرف سوخت و آلاینده‌های حاصل از احتراق در موتورهای احتراق داخلی، به خصوص موتورهای دیزلی است. حسین سوخت سرایی، مجری طرح گفت: استفاده از افزودنی‌های سوختی، یکی از روش‌های کاهش مصرف سوخت است، لذا می‌توان از نانو ذرات به عنوان افزودنی‌های نسل جدید برای دستیابی به این هدف و پخش یکنواخت افزودنی در سوخت بهره گرفت. وی افزود: از نتایج این طرح می‌توان به کاهش گازهای آلاینده‌ خروجی از اگزوز و همچنین کاهش مصرف سوخت در بارگذاری‌های مختلف موتور دیزل مورد استفاده، اشاره کرد.

سرایی افزود: در این تحقیق از سوخت دیزل و بیو‌ دیزل به عنوان سوخت پایه و از نانو ذرات فلزی و اکسید فلزی به صورت پودر و کلویید به عنوان نانو افزودنی و بهبود کیفیت سوخت استفاده شده است. همچنین این آزمایش‌ها بر روی موتور دیزل MF۳۹۹ انجام گرفته و نتایج نشان دهنده‌ تغییرات اندک در قدرت موتور و تغییرات قابل توجهی در مصرف سوخت و میزان آلاینده‌های منتشر شده است. وی از نحوه‌ تأثیرگذاری نانو ذرات بر کاهش مصرف سوخت خبر داد و گفت: نانو افزودنی‌ها علاوه بر داشتن خاصیت مساحت سطح مخصوص بالا، از طریق کاهش مرحله‌ تاخیر در اشتعال، کاهش زمان سوختن، کمک به انجام احتراق کامل‌تر و کاهش آلاینده‌ها از طریق واکنش با آنها، به بهبود عملکرد سوخت کمک می‌کنند.

سوخت سرایی عنوان کرد: طرح حاضر توانایی بهبود عملکرد موتور و کاهش مصرف سوخت و آلایندگی در خودروهای زمینی و دریایی دیزلی و نیروگاه‌ها و کارخانجات مصرف کننده‌ سوخت دیزلی را دارد اما به منظور تجاری سازی نتایج طرح و تولید انبوه آن به مطالعات بیشتری نیاز است. این طرح در قالب پایان نامه‌ کارشناسی ارشد حسین سوخت سرایی و با همکاری پروفسور صمد جعفر مدار از دانشگاه ارومیه صورت گرفته است. این پایان نامه که با همکاری شرکت هدایای نانویی طبیعت انجام شده، تحت عنوان پایان نامه‌ی مورد نیاز صنعت به تایید ستاد ویژه‌ توسعه‌ی فناوری نانو رسیده است.

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7521

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *