آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - موفقیت محققان کشور در باز طراحی دوربین عنکبوتی استادیوم آزادی

موفقیت محققان کشور در باز طراحی دوربین عنکبوتی استادیوم آزادی

محققان دانشگاه علم و صنعت ایران توانستند ضمن باز طراحی سیستم کنترلی دوربین عنکبوتی استادیوم آزادی، فرآیند نصب این دوربین را با موفقیت به اتمام رسانند. دکتر امیرحسین دوایی مرکزی (استاد دانشکده مهندسی مکانیک) به عنوان مجری طرح در این خصوص گفت: سال ۱۳۸۹، زمین فوتبال مجموعه ورزشی آزادی به دوربین عنکبوتی مجهز شد که می‎توانست بازی فوتبال را با استفاده از یک ربات کابلی شش درجه آزادی، به صورت دینامیک و از زوایای دید متحرک فضای و با کیفیت HD فیلم برداری نموده و به صورت بر خط و از طریق فیبر نوری به مرکز سیمای جمهوری اسلامی ایران ارسال نماید. ظاهرا و بر خلاف انتظار مسئولان، این سیستم بسیار گران قیمت، پس از یکسال و ظاهرا به دلیل اتمام مدت حق بهره برداری، توسط سیستم نرم افزاری به طور خودکار قفل شده و ربات کابلی و سیستم دوربین عنکبوتی به طور کامل متوقف گردید. به علت مسایل تحریم و عدم همکاری شرکت سازنده، در طی ۲ سال بعد از آن، کوشش زیادی توسط متخصصان ایرانی و خارجی برای رفع مشکل سیستم انجام شد که متاسفانه به نتیجه مطلوبی نینجامید و البته در اثر مرور زمان اشکالات متعدد دیگری هم به وجود آمد.

بر این مبنا، آزمایشگاه مکاترونیک دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت ایران اظهار علاقه کرد تا در این کار به سیمای جمهوری اسلامی کمک کند. لذا دوربین عنکبوتی برای باز طراحی به دانشگاه منتقل شد و اکنون و بحمدالله پس از یک سال کار تحقیقاتی، کارشناسی و اجرایی، دوربین عنکبوتی آماده نصب مجدد در ورزشگاه آزادی است. دکتر دوایی مرکزی افزود: خوشبختانه با انواع تکنیک‎هایی که به کار بردیم موفق شدیم بخش‎هایی از سیستم کنترلی دوربین را باز طراحی نموده و مجددا تمامی فرآیند نصب سیستم که در استادیوم آزادی انجام شده بود را بدون دسترسی به مستندات سازنده، در زمین ورزشی دانشگاه به انجام رسانیم که همین این کار نصب و راه اندازی هم به نوبه خود از پیچیدگی‎های خاص خود برخوردار است. دکتر دوایی تصریح کرد: هم اکنون ما توان باز طراحی و ساخت سیستم‎های مشابه برای کاربردهای مختلف را داریم و دوربین عنکبوتی باز طراحی شده نیز قرار است تا دو ماه آینده، در استادیوم مجموعه ورزشی آزادی نصب و مورد بهره برداری قرار گیرد.

همچنین مهندس بهنام حسین خانی (دانشجوی دکتری دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه و کارشناس ارشد بخش کنترل پروژه) در خصوص باز طراحی دوربین عنکبوتی گفت: سیستم دوربین عنکبوتی، بسیار پیچیده و متشکل از زیر سیستم‎های زیادی نظیر شبکه، فیبر نوری، تابلوی برق، درایو و … است و همه این موارد مستند شده تا بهره برداری را آسان‎تر نماید. لازم به ذکر است که کل این پروژه، توسط استاد مربوطه و دانشجویان فعلی و گذشته فارغ التحصیل از آزمایشگاه مکاترونیک دانشگاه علم و صنعت ایران به انجام رسیده است.

همچنین به گفته یکی از محققان این پروژه، مزیت این دوربین آن است که می‎تواند به صورت برخط (آنلاین) بازی‎ها را پخش کند و به خاطر وجود فیبر نوری از دوربین تا پخش صدا و سیما نمی‎توان روی این خط نویز و یا خطا ایجاد کرد که از این نظر این سامانه یک سامانه امنیتی تصویری سالم است. از این رو است که بازی‎های جام جهانی را نیز به کمک این سامانه تصویربرداری و پخش می‎شود. در قرارداد صدا و سیما با شرکت اتریشی آمده بود که نباید این دوربین از استادیوم آزادی جا به جا شود و کنترل آن جابجایی آن در اختیار شرکت اتریشی بود. ولی اکنون از این دوربین می‎توان در دیگر مکا‎نها و استادیوم‏‎ها هم بهره برد. در حقیقت محققان دانشگاه علم و صنعت با این حرکت علمی شعار ما می‎توانیم را عملی کردند. هم اکنون این فناوری در کشور بومی شده است و دیگر نگرانی تحریم از سوی شرکت اتریشی را نداریم. هم چنین این گروه پژوهشی می‎توانند ربات‎های عنکبوتی دیگری با بهای بسیار کمتری بسازند. حتی می‎توانند برای فضاهای کوچک‎تر، ربات‎های ارزان‎تر بسازند. مثلا برای استودیوهای فیلم برداری کوچک و… . نکته دیگر این که با این گونه از دوربین‎ها می‎توانیم انقلابی در شیوه تصویربرداری صدا و سیما ایجاد کنیم و آنها را از تصاویر تخت امروزی به تصاویر ۳۶۰ درجه افزایش دهیم. همچنین از این دوربین در سینما می‎توان بسیار بهره برد و تصویربرداری از فضاهای بسیار بزرگ را انجام داد. با این دوربین می‎توانیم به صورت HD نیز فیلمبرداری و به صورت برخط و زنده فیلمبرداری و پخش انجام شود.
دوربین عنکبوتی استادیوم آزادی + عکس

دوربین عنکبوتی استادیوم آزادی + عکس

دوربین عنکبوتی استادیوم آزادی + عکس

دوربین عنکبوتی استادیوم آزادی + عکس

دوربین عنکبوتی استادیوم آزادی + عکس

دوربین عنکبوتی استادیوم آزادی + عکس

روابط عمومی دانشگاه علم و صنعت ایران

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7586

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *