آخرین دستاوردها
خانه - خودکفایی - تولید کیت تشخیص سریع ناهنجاری‌های کروموزومی در ایران

تولید کیت تشخیص سریع ناهنجاری‌های کروموزومی در ایران

محققان کشور به دانش فنی ساخت کیت‌ تشخیصی برای شناسایی سریع ناهنجاری‎های کروموزومی دست یافتند و در طرحی دیگر موفق به ارائه کارت نگهداری DNA شدند. زهره مقصودیان، مدیرعامل شرکت دانش بنیان زیست فناوری کوثر، تمرکز فعالیت‌های این شرکت را در حوزه بیولوژی مولکولی ذکرکرد و گفت: هدف اصلی ما تولید مواد بیولوژیکی در حیطه آزمایشگاه‌های ژنتیکی است که در این زمینه اقدام به تولید انواع کیت‌های مورد نیاز این آزمایشگاه‌ها کردیم. وی ‌کیت تشخیص هویت انسان را یکی از انواع کیت‌های تولید شده در این شرکت نام برد و اظهار داشت: این کیت برای تعیین نمونه‌های بسیار قدیمی مانند DNA استخوان‌های شهدا استفاده می‌شود که در حال حاضر از این کیت‌ها برای شناسایی شهدا در مرکز تحقیقات ژنتیک نور بهره برداری می‌شود. مقصودیان ‌کیت تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی را از دیگر دستاوردهای این شرکت نام برد و خاطر نشان کرد: ناهنجاری در تعداد یا ساختار کروموزم‌ها از علل مهم ایجاد نقص‌های مادرزادی به شمار می‌رود که شایع‌ترین اختلالات کروموزومی مربوط به اختلال عددی کروموزوم‌های ۲۱، ۱۸، ۱۳، X و Y است.

وی رایج‌ترین شیوه تشخیص این ناهنجاری‌ها را روش غربالگری در دوره بارداری ذکر و اظهار کرد: اعلام نتایج غربالگری با این روش حداقل به دو هفته زمان نیاز دارد که در مطالعات خود روشی برای تشخیص سریع این ناهنجاری‌ها ارائه دادیم. مدیرعامل شرکت زیست فناوری کوثر اضافه کرد: در این راستا کیت تشخیص سریع اختلالات عددی کروموزمی (دوره بارداری) را تولید کردیم که قادر است کروموزم‌های ۱۳، ۱۸، ۲۱ ، X و Y را به طور همزمان در یک واکنش بررسی کند. این محقق با بیان این که استفاده از این کیت امکان جواب‌دهی دقیق در مدت ۴۸ ساعت را فراهم می‌کند، گفت: این کیت برای تعیین جنسیت، تشخیص سندرم پاتو (تریزومی ۱۳)، سندرم ادوارد (تریزومی ۱۸)، سندرم داون (تریزومی ۲۱)، سندرم ترنر (۴۵,X)، سندرم کلاین فلتر (۴۷, XXY)، سندرم (۴۷,XYY) و سندرم X سه تایی و تریپلوییدی کاربرد دارد. وی با بیان این که کیت‌های مربوط به غربالگری دوران بارداری از خارج وارد می‌شد، گفت: کیت تولید شده در این شرکت با یک دوم قیمت نمونه خارجی به بازار داخل عرضه شده است. این محقق کیت تعیین نژاد اسب را از دیگر دستاوردهای این شرکت عنوان کرد و یادآور شد: علاوه بر این کیت‌ها، کارت نگهداری DNA را عرضه کردیم.

این کارت‌ها برای نگهداری طولانی مدت، تخلیص سریع و انتقال مطمئن نمونه‌های خون یا DNA در شرایط دمای اتاق و بدون نیاز به فریزر یا دماهای زیر صفر درجه تولید شده است. وی به عملکرد این کارت‌ها اشاره کرد و یادآور شد: زمانی که نمونه خون روی این کارت قرار می‌گیرد پاتوژن‌ها غیر فعال می‌شوند و پس از لیز سلولی، DNA در بافت کارت تثبیت شده و از تخریب شدن آن محافظت می‌کند. از این طریق از نمونه‌های با ارزش، DNA با کیفیت عالی در اختیار خواهیم داشت و در زمان لازم می‌توان به راحتی از DNA مربوط استفاده کرد. مقصودیان مدت نگهداری نمونه خونی در این کارت‌ها را ۱۵ تا ۲۰ سال ذکر کرد. مقصودی تولید تجهیزات اختصاصی آزمایشگاه‌های ژنتیکی را از دیگر زمینه‌های تحقیقاتی این شرکت نام برد و خاطر نشان کرد: دستگاه کنترل رطوبت و دما برای آزمایشکاه‌های سیتوژنتیک از جمله دستاوردهای علمی این شرکت است که منحصرا در این شرکت تولید می‌شود.

کیت تشخیص سریع ناهنجاری‌های کروموزومی + عکس، ساخت ایران، شرکت زیست فناوری کوثر

کیت تشخیص سریع ناهنجاری‌های کروموزومی + عکس، ساخت ایران، شرکت زیست فناوری کوثر

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7625

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *