آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید نانو پودر آپاتیتی جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان

تولید نانو پودر آپاتیتی جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان

محققان ایرانی موفق به تولید نانو پودری شدند که با استفاده از این پودر می‎توان از پوسیدگی دندان‎ها جلوگیری کرد. فرهاد بخشی، دانشجوی دکتری بیومتریال دانشگاه امیرکبیر و مجری طرح ترکیب نانو پودر آپاتیتی جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان، گفت: ما در این پروژه موفق شدیم نانو پودری را برای پیشگیری از پوسیدگی و افزایش سختی دندان اختراع کنیم. وی با بیان این که این نانو پودر اثر ترمیمی برای دندان‎ها دارد، عنوان کرد: در طی آزمایشات بر روی این نانو پودر، شاهد ترمیم پوسیدگی دندان در ۱۴ روز بودیم.

این نانو پودر توسط فردی که با پوسیدگی دندان مواجهه بود، روزی دو بار و در هر بار سه دقیقه استفاده شد که در نتیجه دندان‎های پوسیده به استحکام اولیه خود رسیدند. بخشی با تاکید بر این که استفاده از این نانو پودر در از بین بردن زردی و حساسیت‎هایی دندانی نیز می‎تواند به صورت موثر عمل کند، خاطرنشان کرد: در طرح ترکیب نانو پودر آپاتیتی جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان، ترکیب نانو پودر منیزیم کربنات هیدروکسی آپاتیت (ماده معدنی اصلی در مینای دندان) جهت پیشگیری و ترمیم ضایعات اولیه پوسیدگی دندان تهیه و به منظور بهبود فرآیند رمینرالیزاسیون به کار گرفته شد.

وی در خصوص روند آزمایشات این طرح عنوان کرد: جهت ارزیابی کارایی نانو پودر در فرآیند رمینرالیزاسیون، از تکنیک pH-cycling و آزمون میکروسختی بر روی نمونه‌های دندان انسان استفاده شد که نتایج نشان داد نانو ذرات هیدروکسی آپاتیت MgHA بر روی سطوح مینا جذب می‌شوند. بخشی ادامه داد: همچنین در ادامه آزمایش با تغییر در خواص مکانیکی دندان، تشکیل لایه‌ای جدید بر سطح مینا و پرکردن تمامی حفرات، رمینرالیزاسیون دندان را بهبود یافت. به گفته وی، هیدروکسی آپاتیت یکی از مهم ترین کلسیم فسفات‎ها برای کاربردهای دندانپزشکی است. وی افزود: نانو هیدروکسی آپاتیت قابلیت بازسازی مینای دندان را دارد. از لحاظ فاز و ترکیب شیمیایی به مینای دندان نزدیک است و سختی مشابهی با دندان داشته و ظاهر سفیدی به دندان می‎بخشد. بخشی با بیان این که منیزیم یکی از فراوان ترین یون‎ها در بافت معدنی انسان است، یادآور شد: محتوای یون منیزیم محلول پیرامون مینا در اطراف بلورها نقش مهمی در تشکیل و توسعه مینا دارد و میزان جذب یون‎های مینزیم، مینرالیزاسیون مینای دندان را تنظیم می‎کند.

وی با تاکید بر این که ترکیب نانو پودر منیزیم، کربنات هیدروکسی اپاتیت با دو مکانیزم بر فرایند رمیلا لیزاسیون ضایعات مینایی اثر گذار است، افزود: تقویت سطح دندان دارای نقض و تخلخل به علت دارا بودن ترکیب شیمیایی یکسان با سطح مینای دندان و عملکرد به عنوان یک منبع کلسیم، فسفر و منیزیم در شرایط اسیدی و انحلال ترکیب آپاتیت و کاهش فرایند رمینرا لیزاسیون، دو مکانیزم اثرگذاری ترکیب این نانو پودر با منیزیم است. بخشی بیان کرد: این نانو پودرها در محصولات بهداشت دهان و دندان مانند خمیر دندان، وارنیش و دهان شویه کاربرد خواهند داشت. وی با اشاره به نوآوری که در این طرح وجود داشته، اظهار داشت: حضور همزمان منیزیم و کربنات در ترکیب و افزایش سریع سختی دندان از مزایای این طرح هستند.

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7655

۲ نظر

 1. محمدرضاعلي سرابندي

  سلام، سوالی داشتم.ایا این نانو پودر آپاتیتی در بازار ایران به فروش میرسد یا خیر؟؟؟ من قصد خریداری ه مقداری برای مصرف شخصی دندان های خود دارم

  • با سلام و احترام

   حضور شما را در ایران توانا | پایگاه خبری دستاوردهای ایران، گرامی می‎داریم. شما می‎توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این دستاورد، از طریق یکی از محققان فعال در پروژه اقدام فرمائید:

   دکتر مهران صولتی هشجین

   مرتبه علمی : دانشیار

   پست الکترونیکی: solati@aut.ac.ir

   شماره تلفن: ۲۳۶۹-۶۴۵۴ (۲۱-۰)

   صفحه شخصی: http://www.mehransolati.com

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *