آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - سنتز نانو ساختاری برای تهیه کامپوزیت دیرسوز

سنتز نانو ساختاری برای تهیه کامپوزیت دیرسوز

پژوهشگران دانشگاه کاشان نانو ساختارهایی را سنتز کرده اند که از آن می‎توان در تولید نوعی نانو کامپوزیت دیرسوز پلیمری بهره برد، این نانو کامپوزیت در صنعت هوافضا کاربرد دارد. پژوهشگران دانشگاه کاشان نانو ساختارهایی را سنتز کرده اند که خاصیت کاتالیستی بسیار خوبی در تصفیه‌ پساب‌ کارخانه‌ها دارد. از طرفی، استفاده از این نانو ساختار در تولید نوعی نانو کامپوزیت پلیمری، گزینه‌ مناسبی برای تهیه‌ کامپوزیت‌های دیرسوز است که در صنایع مختلف از جمله نساجی، هوافضا و الکترونیک کاربرد دارد. این تحقیقات در مقیاس آزمایشگاهی صورت گرفته است. لعیا نجاتی مجری طرح گفت: در این طرح نانو ساختارهای اکسید قلع در اندازه‌های زیر ۲۰ نانو متر به روش ساده و ارزان قیمت هم رسوبی تولید شده است. وی با بیان این که عملکرد کاتالیستی این ترکیب، در تجزیه‌ چند ماده‌ رنگزای مختلف و تصفیه‌ پساب آلوده به این مواد بررسی شده است، افزود: بر اساس نتایج این نانو کاتالیست بازده بسیار مناسبی در کم‌ترین زمان نسبت به نانو کاتالیست‌های متداول در بازار در اختیار قرار می‌دهد.

نجاتی ادامه داد: لذا به دلیل خاصیت کاتالیزوری آن و با توجه به روش تهیه‌ آسان و کم هزینه‌ به کار رفته، نانو ساختارهای پیشنهادی می‌تواند جایگزین مناسبی برای نانو کاتالیست‌های گران قیمت و کمیاب شود و در اکثر صنایع که نیاز به بازیافت مجدد آب دارند به کار گرفته شود. به گفته‌ این محقق، نانو ساختارهای تولید شده همچنین به عنوان یک پر کننده‌ در تهیه‌ نانو کامپوزیت‌های پلیمری (PVA) استفاده شده است. نتایج بررسی خواص این نانو کامپوزیت نشان داده که افزودن این نانو ذرات باعث کاهش زمان خفگی آتش و به تأخیر انداختن اشتعال پذیری نانو کامپوزیت‌های نهایی می‌شود. وی تاکید داشت: با توجه به این تغییر خواص می‌توان از این نانو کامپوزیت‌ها در صنایع مختلف از جمله نساجی و تهیه‌ لباس‌های ضد حریق، هوافضا، نانو پوشش‌های نسوز، عایق‌های پلاستیکی سیم‌ها و کابل‌ها در صنعت الکترونیک و بسیاری از صنایع دیگر که نیاز به مقاومت حرارتی در دستگاه‌ها و ابزار آلات دارند، استفاده کرد.

نجاتی با بیان این که این نانو کامپوزیت بدون ایجاد هیچ سمیت و اثرات جانبی می‌تواند جایگزین مناسبی برای پر کننده‌های هالوژنی سمی کنونی باشد، عنوان کرد: با توجه به عدم نیاز به ابزارها و دستگاه‌های خاص در روش استفاده شده، امکان تولید این نانو ساختار در مقیاس صنعتی نیز دور از انتظار نیست. در این مطالعات اثر مقدار مواد اولیه بر اندازه‌ نهایی نانو ذرات اکسید قلع بررسی شده است. همچنین از روش‌های مختلفی از جمله XRD ،SEM ،TEM و FTIR جهت ارزیابی ساختار و مشخصات نمونه‌ها استفاده شده است. نتایج این کار تحقیقاتی در مجله Journal of Materials Science: Materials in Electronics (جلد ۲۶، شماره ۸، سال ۲۰۱۵، صفحات ۶۰۷۵ تا ۶۰۸۵) منتشر شده است. دکتر مسعود صلواتی نیاسری (عضو هیات علمی دانشگاه کاشان)، لعیا نجاتی مقدم (کارشناسی ارشد علوم و فناوری نانو) و داوود قنبری (دکترای علوم و فناوری نانو) در انجام این تحقیقات همکاری داشته‌اند.

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7657

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *