آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - نانو حسگر تشخیص هورمون HCG ساخته شد

نانو حسگر تشخیص هورمون HCG ساخته شد

HCG یک هورمون گلیکوپروتئینی است که در صورت وجود سلول‎های سرطانی و همچنین مثبت بودن بارداری زنان ظاهر می‎شود. همچنین مقدار آن به هنگام پارگی کیسه آب افزایش می‎یابد. تعیین مقدار HCG به هنگام پارگی زودرس کیسه آب که یکی از مشکلات مهم در حاملگی است از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است. پارگی پرده‎های جنینی قبل از زمان زایمان یکی از مشکلات طب مامایی است که منجر به زایمان و تولد نوزاد بسیار نارس می‎گردد. شیوع این عارضه حدود ۱۰% کل بارداری‎ها را شامل می‎شود. در مواردی که مقدار پارگی یا میزان نشت مایع کم است، تشخیص مشکل خواهد بود این در حالی است که تشخیص قطعی پارگی کیسه آب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. با توجه به اهمیت تشخیص و اندازه گیری HCG نیاز به یک روش ساده، گزینش پذیر و بسیار حساس می‎باشد که در مدت زمان کوتاهی بتواند مقدار این ماده را در نمونه‎های سرم خون اندازه گیری کند.

از آنجایی که در روش‎های معمول اندازه‎گیری HCG وجود مقادیر مثبت کاذب گزارش شده است و همچنین این روش‎ها دارای معایبی از جمله قدرت تفکیک و گزینش پذیری کم، حساسیت و دقت کم، روش تهیه مواد پیچیده و حتی استفاده از مواد سمی و غیر زیست سازگار است، به این منظور تحقیقات در زمینه شناسایی یک آزمون ساده، سریع و قابل اعتماد به منظور تعیین مقدار HCG ادامه دارد. سادگی و حساسیت بالای روش‎های اندازه گیری الکتروشیمیایی شیمیدانان را به سمت طراحی سنسورهای الکتروشیمیایی و حسگرهایی که بتوانند با حساسیت بیشتر و گزینش پذیری بهتری HCG را اندازه گیری کند و در عین حال نیاز به تجهیزات و دستگاه‎های پیشرفته و گران قیمت نداشته باشند، سوق داده است. در بین روش‎های الکتروشیمیایی، طراحی روشی که بتواند به صورت گزینش پذیر عمل کرده و اثر دیگر ترکیبات موجود در مایعات بیولوژیکی را به حداقل برساند بسیار مورد توجه می‎باشد. به منظور دستیابی به این هدف، در روش‎های الکتروشیمیایی معرفی یک زیست حسگر و کاوشگر که دارای چنین خصوصیاتی باشد حائز اهمیت است. کاوشگرهایی که تا کنون در طراحی زیست حسگرها معرفی شده‎اند شامل ترکیبات شیمیایی آهن و برخی مولکول‎هاست که تحت تاثیر بسیاری از مزاحمت‎ها قرار می‎گیرند.

از جنبه‎های نوآوری این پژوهش می‎توان به استفاده از بیو مولکول زیست سازگار روتین (ویتامین پ) به عنوان گونه کاوشگر (ردوکس) اشاره کرد. همچنین در این طرح به کمک خواص ویژه ای از نانو ذرات پلاتین سنتز شده، نانو ایمونو سنسور الکتروشیمیایی HCG با هدف اندازه گیری بسیار دقیق، گزینش پذیر و سریع این مولکول پیشنهاد شده است. در کیت تشخیصی پیشنهادی از نانو کامپوزیت زیست سازگار متشکل از گرافن، چیتوسان، مایع یونی و نانو ذرات پلاتین جهت سنجش HCG در نمونه‎ی سرم خون انسانی استفاده شده است. دستگاه‎های اندازه‎گیری HCG به علت سنگین بودن و قابل استفاده نبودن آنها در همه جا و یا استفاده از آنها فقط در یک جای خاص، دارای مشکلاتی از قبیل در دسترس نبودن در منزل هستند. روش بیان شده در طرح حاضر می‎تواند منجر به تولید دستگاه‎هایی بسیار کوچک، با حساسیت بالا، ارزان و با قابلیت جابجایی آسان شود.

نتایج حاصل از این روش می‎تواند برای بررسی و تشخیص مقادیر مصرفی جزئی HCG در مراکز بهداشتی درمانی به کار گرفته شود. طراحی و ساخت ایمونوسنسورهای جدید برای آنالیز انتخابی گونه‎های ویژه یکی از زمینه‎های تحقیقاتی مهم در چند سال اخیر بوده است. از آنجایی که روتین دارای ساختاری مشابه ساختار بسیاری از بیوملکول‎هاست با این روش می‎توان دریچه‎ای جدید برای ساخت سایر ایمونوسنسورها جهت اندازه گیری گونه‎های متفاوت گشود. به گزارش ایران توانا نتایج این تحقیقات در مجله‌ Sensors and Actuators B: Chemical منتشر شده است و دکتر محمود روشنی (عضو هیأت علمی دانشگاه ایلام) و اکرم ولی پور (دانشجوی دکتری شیمی تجزیه این دانشگاه)  در انجام آن همکاری داشته‌اند.

ایران توانا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7712

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *