آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - کنترل کرم گلوگاه انار با فناوری هسته ای در ایران

کنترل کرم گلوگاه انار با فناوری هسته ای در ایران

مراسم رونمایی از دستاورد نیمه صنعتی طرح کنترل کرم گلوگاه انار با روش نابارورسازی و فناوری هسته‌ای در بخش عقدای شهرستان اردکان در استان یزد برگزار شد. سید جمال سجادی پور، مدیر کل جهاد کشاورزی استان یزد در حاشیه‌ این مراسم، با اشاره به این که آفت کرم گلوگاه انار به عنوان آفت کلیدی و درجه یک باغات انار استان یزد به شمار می‌رود، افزود: سالیانه خسارتی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان از طریق آفت کرم گلوگاه انار متوجه کشاورزان و باغات کشور می‌شود که به عنوان یکی از مشکلات صادرات این محصول در کشور به ویژه در استان یزد و شهرستان اردکان نیز محسوب می‌شود. وی اظهار کرد: در همین راستا محققان پژوهشکده علوم و فنون هسته‌ای ‌سازمان انرژی اتمی کشور موفق شدند طرحی را برای مبارزه با آفت کرم گلوگاه انار به روش هسته‌ای به صورت آزمایشی در ایستگاه تحقیقات ساوه به انجام رسانند و نتایج مطلوبی را نیز کسب کنند.

سجادی پور در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به رضایت بخش بودن نتایج در ایستگاه تحقیقات ساوه، این طرح به صورت پایلوت از دی ماه سال گذشته در باغات انار شهرستان‌های مهریز و اردکان نیز به اجرا درآمد و امروز نتایج اولیه آن با حضور کارشناسان ایستگاه تحقیقات پژوهش هسته‌ای کشور در باغات عقدا مورد بررسی قرار گرفت. مدیر کل جهاد کشاورزی استان یزد، روش کنترل آفات را یکی از جنبه‏‏‌های مفید کاربرد انرژی هسته‌ای در بخش کشاورزی بیان کرد و افزود: در این طرح با استفاده از پرتوهای یون‌ساز اشعه‌ گاما، کرم گلوگاه نر، عقیم شده و از تولید مثل آن جلوگیری می‌شود. سجادی در پایان نیز با اشاره به این که سالیانه حدود ۹۰۰ هزار تن انار از سطح باغات انار کشور برداشت می‌شود که قریب به ۳۰ درصد آن از طریق آفات به ویژه کرم گلوگاه از بین می‌رود، گفت: این طرح با هماهنگی‏ و همکاری پژوهشکده کشاورزی هسته‌‏‏ای و مدیریت حفظ نباتات استان، در سطح ۴۵ هکتار از سطح باغات عقدا اردکان انجام شده و در ۱۵ هکتار از باغات انار مهریز نیز در حال اجراست. در این مراسم که با حضور معاون پژوهشی علوم و فنون هسته‌ای کشور، جمعی از مسئولان استان و شهرستان یزد، نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی، ائمه جمعه شهرهای اردکان و عقدا برگزار شد، تیم پژوهشی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی کشور از باغات انار بخش عقدا بازدید کردند.

رونمایی از دستاورد نیمه صنعتی طرح کنترل کرم گلوگاه انار با روش نابارورسازی و فناوری هسته‌ای + عکس

رونمایی از دستاورد نیمه صنعتی طرح کنترل کرم گلوگاه انار با روش نابارورسازی و فناوری هسته‌ای + عکس

ایسنا

معاون پژوهشی علوم و فنون مرکز هسته ای کشور گفت: تحقیقات هسته ای به کشاورزان در بحث کاهش خسارت و استفاده از نوع آبیاری پیشرفته یاری می‎رساند. وی افزود: تکنولوژی هسته ای به عنوان انرژی پاک بشمار می‎رود که در بخش‎های مختلف صنایع، محیط زیست، درمان بیماری‎های صعب العلاج نظیر سرطان مورد استفاده قرار می‎گیرد. وی اظهار کرد: خسارت ناشی از کرم گلوگاه به عنوان مهم‎ترین آفت گریبان گیر انار در کشور است که تاکنون روش‎های مختلفی برای مبارزه با آن اجرایی شده ولی موفق نبوده، امیدواریم که با این روش مشکلات حل شود. رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد هم در این مراسم با اشاره به این که آفت کرم گلوگاه انار به عنوان آفت کلیدی و درجه یک باغات استان یزد بشمار می‎رود گفت: سالیانه سه هزار میلیارد ریال خسارت از طریق آفت کرم گلوگاه انار متوجه کشاورزان و باغات کشور می‎شود که به عنوان یکی از مشکلات صادرات این محصول در کشور به ویژه در استان یزد و شهرستان اردکان نیز محسوب می‎شود.

سید جمال سجادی پور با عنوان این مطلب که تحقیقات پیشین پژوهشکده علوم و فنون هسته ای کشور به صورت آزمایشی در ایستگاه تحقیقات ساوه انجام شده و نتایج مطلوبی نیز به دست آمد، خاطرنشان کرد: با توجه به رضایت بخش بود نتایج طرح مبارزه با آفت کرم گلوگاه انار به روش هسته ای در ایستگاه تحقیقات ساوه، این طرح به صورت پایلوتی از دی ماه سال گذشته نیز در باغ‎های انار شهرستان‎های مهریز و اردکان به اجرا درآمد که امروز نتایج اولیه آن با حضور کارشناسان ایستگاه تحقیقات پژوهش هسته ای کشور در عقدا مورد بررسی قرار گرفت.

مدیر کل جهاد کشاورزی استان روش کنترل آفات را یکی از جنبه‏‎‏های مفید کاربرد انرژی هسته ای در بخش کشاورزی بیان کرد و افزود: در این طرح با استفاده از پرتوهای یون ساز اشعه گاما، کرم گلوگاه نر عقیم شده و از تولید مثل آن جلوگیری می‎شود. وی با اشاره به این که سالیانه حدود ۹۰۰ هزار تن انار از باغ‎های کشور برداشت می‎شود که حدود ۳۰ درصد آن از طریق آفات به ویژه کرم گلوگاه از بین می‎رود، اظهار کرد: با هماهنگی‏‎های انجام شده با همکاری پژوهشکده کشاورزی هسته‎‏‏ای و مدیریت حفظ نباتات استان در ۴۵ هکتار از باغ‎های عقدا اردکان عملیات کنترلی کرم گلوگاه انار انجام شده که این طرح در ۱۵ هکتار باغ مهریز نیز در حال اجرایی شدن است. دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت انار هم در این مراسم، با بیان این که میوه انار در دنیا یک محصول ویژه بشمار می‎رود، گفت: انار ایران در دنیا به دلیل میزان تولید رتبه اول را دارد به گونه ای که در سال تقریبا ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن تولید انار داریم که تا این سال‎ها بالاترین مقدار تولید در دنیا بشمار می‎رود. سید حسین گلدان ساز با اشاره به ویژگی‎های خاص انار اظهار داشت: نتایج تحقیقات علمی دنیا نشان داده است که آنتی اکسیدان‎های موجود در این میوه برای درمان و یا پیشگیری برخی بیماری‎ها به ویژه برخی سرطان‎ها بسیار مؤثر است.

وی گفت: کشور ما هم که تولید کننده اصلی این میوه است باید تدابیر خاصی بیندیشد تا جایگاه کمی و کیفی خود را در دنیا حفظ کند. این کارشناس با اشاره به مزایای انارهای تولید شده در کشور، یادآور شد: در هیچ کجای کشور انار سم پاشی نمی‎شود و محصول بدون سم برای سلامت جامعه حائز اهمیت است. گلدان ساز با تاکید بر این که در کشور آفات و بیماری‎های کمی روی انار وجود دارد، اضافه کرد: مقداری هم که داریم باغداران و کارشناسان می‎دانند که به دلیل برخی خصوصیات زیستی آنها، سم پاشی باعث کاهش خسارت آنها نمی‎شود لذا خوشبختانه سم به طور کلی در باغ انار ما وجود ندارد و دنیا به این خصوصیت انار ایران توجه خاص دارد و این ویژگی را می‎پسندد. وی افزود: متأسفانه باغداران ما سال هاست که خسارت می‎دهند و علت اصلی این خسارت وجود آفتی به نام کرم گلوگاه است، این آفت باعث آلوده و پوسیدن شدن انار می‎شود. نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان این که استفاده از تکنولوژی هسته ای به افزایش تولید، کاهش تلفات و بالا رفتن امنیت غذایی و ارتقای کیفیت محصولات می‎انجامد گفت: محصولات زراعی مثل انار یک برند ایرانی است که باید تلاش کرد میانگین تولید آن در کشور افزایش یابد.

محمدرضا تابش با اشاره به این که یزد پنجمین تولیدکننده انار در کشور با ۱۵ تن محصول، اردکان چهارمین تولیدکننده انار با سطح زیرکشت ۷۰۰ هکتار که ۴۰۰ هکتار آن در شهر عقدا است شناخته شده است افزود: آفت کرم گلوگاه باعث نابودی و خسارت زیادی به کشاورزان می‎شود. وی با بیان این که با محدودیت‎های حاکم که در حوزه کشاورزی همچون کمبود آب و شوری خاک این مساله را نباید سرسری گرفت افزود: با فعالیت این پژوهشکده به همراه جهاد کشاورزی امیدواریم شاهد کاهش تلفات باشیم و نفعی به کشاورزان برسانیم. نماینده مردم اردکان افزود: استفاده از دانش هسته ای برای تولید و پرورش گیاهان کم آب خواه همراه با شوری خاک موثر و همچنین منجر به کاهش استفاده سموم شیمیایی خواهد شد.

رونمایی از دستاورد نیمه صنعتی طرح کنترل کرم گلوگاه انار با روش نابارورسازی و فناوری هسته‌ای + عکس

رونمایی از دستاورد نیمه صنعتی طرح کنترل کرم گلوگاه انار با روش نابارورسازی و فناوری هسته‌ای + عکس

اردکان امروز

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7730

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *