آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت دستگاه اندازه گیری‌ فشار و دمای چاه نفت و گاز در ایران

ساخت دستگاه اندازه گیری‌ فشار و دمای چاه نفت و گاز در ایران

صنعتگران و محققان شرکت دانش بنیان کاوشگران طلای سیاه موفق به طراحی و ساخت دستگاه اندازه گیری دما و فشار چاه‎های نفت و گاز در جهت طول عمر این چاه‎ها شدند. سید رضا سید طبیب، کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق گرایش کنترل و مدیرعامل این شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری خوزستان گفت: در این شرکت موفق شدیم تا دستگاهی به منظور اندازه گیری فشار و دمای چاه‎های نفت و گاز بسازیم. وی با بیان این که فشار و دما نقش کلیدی در مدیریت بهره‌برداری و میزان تولید چاه‌ها دارند، اظهار داشت: از این رو، دستگاه اندازه گیری دما و فشار چاه‎های نفت و گاز، ابزاری کارآمد جهت پیش بینی چرخه عمر چاه‌ها به شمار می‎روند. طبیب عنوان کرد: با توجه به وجود انحصار دانش فنی این تجهیز نزد چند شرکت غربی، لزوم بومی سازی و ارائه خدمات تخصصی نگهداری این تجهیزات در درون کشور بیش از پیش مورد توجه کارفرمایان استفاده کننده از این تجهیزات قرار گرفته است. وی افزود: به دلیل این که در صورت وقوع نقص تجهیزات خارجی در کشور هزینه و زمان زیادی برای دریافت خدمات صرف می‎شود، ارزبری سالانه صدها هزار دلار و از دست رفتن موقعیت شغلی برای نیروهای متخصص کشور درصدد شدیم تا این تجهیزات را بسازیم.

به گفته وی، دستگاه اندازه گیری فشار و دمای چاه‎های نفت و گاز که در رسته تجهیزات درون‌چاهی قرار دارد از چهار بخش اصلی حسگرها، بردهای الکترونیک، باطری و بدنه ابزار تشکیل شده است. این تجهیزات باید قابلیت کارکرد تا ۲۰۰ درجه سانتی‎گراد و تحمل فشار تا ۲۰۰۰۰ psi را دارا باشند. وی در خصوص کارکرد دستگاه اندازه گیری دما و فشار چاه‎های نفت و گاز عنوان کرد: به هنگام شروع استفاده از این سیستم، باطری را متصل می‎کنیم و بعد از ارتباط تجهیز با کامپیوتر می‎توان برنامه ریزی کرد که دما و فشار چاه را در چه مقاطع زمانی اندازه گیری کند. وی با بیان این که بعد از اینها پوشش فلزی تجهیز بر روی آن بسته می‎شود به طوری که سیالات نفت و گاز قادر به نفوذ به درون تجهیز نباشند، ادامه داد: سپس دستگاه اندازه گیری دما و فشار، توسط کابل مخصوص با سرعت مناسب در درون چاه پایین می‎رود و در بازه‎های زمانی مشخص شروع به اندازه گیری متغیرها می‎کند. طبیب با بیان مثالی گفت: این دستگاه پس از طی هر ۴-۵ متر مسافت، یک نمونه داده می‎گیرد و درون خود ذخیره می‎کند و این روند ادامه دارد تا تجهیز به انتهای چاه برسد.

وی ادامه داد: پس از انجام سایر فعالیت‎های تخصصی در چاه، مجددا تجهیز به بیرون چاه کشیده می‎شود و پس از خروج آن از چاه با اتصال مجدد به کامپیوتر، تمامی اطلاعاتی که درون آن ذخیره شده، بازیابی شده و در اختیار کارشناسان فنی قرار می‎گیرد تا نسبت به تجزیه و تحلیل وضعیت چاه و مدیریت بهره وری آن تصمیم گیری کنند. طیب تاکید داشت: شرکت ملی حفاری نفت ایران، پیرا حفاری ایران، مناطق نفت خیر جنوبی، نفت مرکزی، نفت فلات قاره و سایر شرکت‎های بهره بردار چاه‎های نفت و گاز می‎توانند از مخاطبان اصلی این دستگاه باشند. به گفته وی، دستگاه اندازه گیری دما و فشار چاه‎های نفت و گاز Memory Quartz Gauge در محله نهایی نمونه پایلوت است. شرکت دانش بنیان کاوشگران طلای سیاه با تکیه بر فعالیت‌های فنی مهندسی در صنایع نفت و گاز در سال ۱۳۸۶ تأسیس شده است. طراحی و ساخت سیستم‌های پیشرفته در صنایع نفت و گاز به ویژه صنعت حفاری، از اهداف اصلی شرکت است. به طور مشخص سیاست راهبردی این شرکت کسب دانش فنی از گذر تعمیرات سیستم‌های پیشرفته غربی، طراحی و ساخت سیستم‌های پیشرفته به شیوه مهندسی معکوس، بروز رسانی و طراحی مجدد و ارائه انواع سرویس‌های حفاری و بهره برداری در تمامی میادین نفتی و گازی سراسر دنیا به شمار می‎روند.

دستگاه اندازه گیری‌ فشار و دمای چاه نفت و گاز + عکس، شرکت دانش بنیان کاوشگران طلای سیاه

دستگاه اندازه گیری‌ فشار و دمای چاه نفت و گاز + عکس، شرکت دانش بنیان کاوشگران طلای سیاه

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7819

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *