آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت حسگر پلاسمونیک برای اندازه گیری داروی تیمولول

ساخت حسگر پلاسمونیک برای اندازه گیری داروی تیمولول

با استفاده از خواص پلاسمونیک نانو ذرات نقره، یک حسگر پلاسمونیک برای اندازه ­گیری یکی از مهم­‎ترین داروهای قلبی – عروقی به نام تیمولول در پژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شده است. امیرمصطفی امیرجانی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته نانو مواد و مجری این طرح افزود: تیمولول یکی از مؤثرترین مسدودکننده­­‎های بتا می­­‎باشد که تا به حال تولید شده است. یا مسدود کننده‎­های گیرنده آدرنرژیک بتا فشار خون را با کاهش میزان خروجی خون از قلب کاهش می­‎دهند. مسدود کننده‎­­های بتا یا مسدودکننده­‎­های گیرنده آدرنرژیک بتا فشار خون را با کاهش میزان خروجی خون از قلب کاهش می‎­دهند. وی ادامه داد: این گونه از داروها برای اولین بار در اوایل دهه ۶۰ میلادی برای درمان آنژین و درمان فشار خون بالا استفاده می‎­شدند. این داروها به طور خاص پاسخ گیرنده‎­های عصبی بتا را مسدود می‎­کنند که به کاهش فشار خون و کاهش تپش قلب منجر می­‎شود.

این پژوهشگر افزود: در خلال تمرینات بدنی یا استرس‎­­های احساسی، هورمون­‎­های آدرنالین و نوراپینفرین در بدن آزاد می­‎شوند و گیرند‎ه‎­­های بتا (حسگرهای پیغام رسان به قلب برای بالا بردن سرعت تپش و تلمبه کردن شدیدتر خون) را تحریک می‎­کنند. با مسدود کردن این گیرنده‎­ها، مسدود کننده‎های بتا اکسیژن خواهی عضلات قلب را کاهش داده و بدین صورت امکان ابتلا به آنژین را به دلیل کمبود اکسیژن از بین می­‎برند. امیرجانی در خصوص این طرح گفت: حسگر پلاسمونیک تهیه شده در بازه غلظتی یک دهم میکرو مولار تا هزار میکرومولار قادر به شناسایی این داروی قلبی – عروقی می­‎باشد و با توجه به حساسیت بالا و حد تشخیص پایین، عملکرد مناسبی برای شناسایی و اندازه­‎گیری داروی تیمولول دارد. وی خاطر نشان کرد: از دست­اوردهای این پژوهش ۱ مقاله ISI برای یکی از مجلات معتبر ارسال شده است. مجری این طرح در خصوص سیستم­‌های حسگر توضیح داد: این حسگرها مبتنی بر نانو مواد یک حوزه‌ نو ­ظهور میان رشته‎­­ای است که خواص ذاتی روش­‌های اندازه‌گیری (مانند حساسیت بالا، هزینه‌ پایین و شناسایی سریع) را با خواص منحصر به فرد نوری، الکتریکی، مغناطیسی و مکانیکی نانو مواد تلفیق کرده است.

وی افزود: به طور کلی، حضور تدریجی خواص جدید یا بهبود یافته‌ در نانو مواد منجر به پدیدار شدن روش­‌های نوین و متنوع شناسایی و اندازه‌گیری برای ساخت انواع حسگرها با حساسیت بالا شده است. سه روش عمده که این حسگرها بر آنها مبتنی هستند عبارت است از اندازه‌گیری‌­های الکتروشیمیایی، اندازه‌گیری‌­های فلؤرسانسی و رنگ سنجی. امیرجانی گفت: از بین این روش­‌ها، روش­‌های مبتنی بر رنگ‌ سنجی (تغییرات پلاسمون سطحی در نانو ذرات پلاسمونیک) به دلیل سادگی، امکان اندازه‌گیری­‌های درجا، همچنین عدم نیاز به ابزار اندازه‌گیری پیچیده بسیار مورد توجه می‎­باشند و در سال­­‎های اخیر توجه زیادی به روش­‎­های رنگ ­سنجی برای شناسایی و اندازه­‎گیری گونه‎­­های مختلف شیمیایی و بیوشیمیایی شده است. گفتنی است، این طرح با راهنمایی دکتر مژگان باقری و دکتر مژگان حیدری و مشاوره دکتر سعید حصارکی در پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شده است.

روابط عمومیپژوهشگاه مواد و انرژی

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7911

یک نظر

  1. باسلام
    با آرزوی موفقیت برای دست اندرکاران دانا وتوانای سایت ایران توانا،وبا امید به خروشاندن همت وغیرت علمی هموطنان برای تحقق اهداف کلان توسعه علمی وفناوری درجهان،وخبر مسرت بخش انتشارهفته نامه ایران توانا،الحق والانصاف جای سپاس و شکرگزاری بسیار دارد.انشاالله درسایه الطاف وعنایت ذات اقدس احدیت هر روز موفق ترازدیروز شوید.

    با تشکر صمیمانه ازهمت حضرات محترم

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *