آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دستگاه تست کنتور برقگیر در ایران ساخته شد + عکس

دستگاه تست کنتور برقگیر در ایران ساخته شد + عکس

ثبت بین‌المللی دستگاه تست کنتور (شمارنده) برق‌گیر توسط صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (بنیاد ملی علم ایران) خود کفایی صنعتی و ملی در تمامی نیروگاه‌ها و پست‌های توزیع و فوق توزیع و انتقال کل کشور محقق شد. یکی از تجهیزات مهم در شبکه به ویژه در ایستـگاه‌های فشار قوی، برق‌گیرها هستند و همان طور که از نام آن مشخص است این تجهیزات به ویژه در ترانسفورماتورهای قدرت، راکتورها در برابر ولتاژهای گذرا که حاصل از صاعقه و کلید زنی است، به کار برده می‌شود. بنابراین اطلاع و اطمینان از سلامت و صحت عملکرد آن از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است البته سرویس، نگهداری و آزمایشات برقگیر به صورت دوره‌ای در طول دوران بهره برداری از اهمیت حیاتی برخوردار است به همین منظور یک دستگاه ویژه و خاص توسط پژوهشگر ایرانی ساخته شده است که عملکرد و وضعیت برقگیر را تحت نظارت و کنترل قرار می‌‌دهد.

طراحی، ساخت و بهره‌برداری از دستگاه تست کنتور (شمارنده) برق‌گیر برای نخستین بار توسط سید حسن یزدی‌نیا مخترع پژوهشگر اصفهانی انجام شد و این اختراع با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (بنیاد ملی علم ایران) امسال ثبت بین‌المللی شد. این دستگاه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا مطمئن شدن از سالم بودن میلیون‌ها شمارنده برقگیری که در راس آن نشاندهنده سالم بودن برقگیرها است و حفظ و نگهداری از سرمایه‌های ملی که هزینه‌هایی بالغ بر میلیاردها دلار خواهد داشت فوق العاده ارزشمند است. در خصوص میزان مصرف بازار، این دستگاه در تمامی پست‌های توزیع، فوق توزیع و انتقال و بالاخص در انواع نیروگاه‌های سراسر کشور و هر جایی که شمارنده برقگیر نصب شده باشد مثل تمامی صنایع کوچک و بزرگ کشور قابل استفاده است. یزدی‌نیا مخترع این دستگاه درباره نوآوری موجود در این اختراع گفت: این اختراع خود کفایی صنعتی و ملی در تمامی نیروگاه‌ها و پست‌های توزیع و فوق توزیع و انتقال کل کشور از را موجب شد. همچنین سود قابل توجهی را برای صنایع کوچک و بزرگ کشور داشت زیرا به جای ساخت آزمایشگاه با هزینه‌ای بالغ بر میلیاردها تومان این دستگاه پرتابل با هزینه‌ای بالغ بر بیست میلیون تومان قابل جایگزینی است.

وی ادامه داد: با ثبت بین‌المللی این اختراع توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جهان اولین کشوری هستیم که به علم و تکنولوژی تست شمارنده‌های برقگیر به وسیله دستگاه پرتابل ساخته شده دست یافتیم. بیش از میلیون‌ها شمارنده برقگیر در کل کشور وجود دارد که با ساخت این دستگاه صرفه جویی ارزی ریالی فوق‌العاد زیادی در کل کشور از جهت هزینه تست، از بین نرفتن تجهیزات نیروگاهی و خارج نشدن واحدها و خطوط در بر دارد. یزدی‌نیا در پاسخ به این پرسش که این اختراع چه مشکلی را در یک حرفه، فناوری، صنعت و مانند آن حل می‌کند گفت: با توجه به این که با تست شمارنده برقگیر به غیر تشخیص سالم یا معیوب بودن شمارنده برقگیر، صحت عملکرد یا ناسالم بودن برقگیرها نیز که بسیار حیاتی هستند تست می‎شود که این خود از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار است. وی افزود: زیرا در صورت سالم نبودن برقگیر در صورتی که شمارنده نیز اشکال مداری داشته باشد در صورت اضافه ولتاژهای بیرونی (جوی) یا درونی صدمات جبران ناپذیری را ایجاد می‌کند که این خود هزینه‌هایی بالغ بر میلیاردها دلار و از بین رفتن بیت المال و سرمایه‌های ملی را شامل می‌شود و از همه مهم‌تر خدمات رسانی به مردم و صاحبان صنایع را دچار وقفه می‌کند که با استفاده از این دستگاه می‌توان صرفه جویی ارزی و ریالی بسیار زیادی انجام داد و به حفظ آرمان‌های ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کمک بسیاری کرد. این مخترع خاطرنشان کرد: این دستگاه در تمامی پست‌های توزیع، فوق توزیع، انتقال و انواع نیروگاه‌های سراسرکشور و هم اکنون در جهان با توجه به اخذ تاییدیه بین المللی از آمریکا قابل استفاده است.

سید حسن یزدی نیا، مسوول بهره برداری الکتریک واحدهای ۳,۲,۱ بخار نیروگاه اصفهان و مخترع دستگاه (تاریخ ۱۳۹۰/۵/۱۸، خبرگزاری ایسنا) اظهارکرد: از آنجا که برقگیرها و کنتورهای برقگیر در نیروگاه‌ها و پست‎های توزیع و فوق توزیع و انتقال، نقشی بسیار مهم و حیاتی را ایفا می‎کنند؛ لذا، نظارت دائم و مستمر بر روی آنها برای بهره برداری مطمئن واحدها و پایداری شبکه برق بسیار حائز اهمیت است. وی با بیان این که دستگاه تست شمارنده برقگیر عملکرد و وضعیت برقگیر را تحت نظارت و کنترل قرار می‎دهد، گفت: این دستگاه به منظور ثبت تعداد عملکرد برقگیر و آنالیز آن طراحی شده است. یزدی نیا درباره محل نصب کنتور برقگیر افزود: این دستگاه بین پایانه زمین (فلج انتهایی) برقگیر و سیستم زمین نصب می‎شود. به همین منظور بایستی برقگیر توسط مقره‌های مخصوصی از سازه عایق جدا شود. عملکرد و تست شمارنده برقگیر به وسیله دستگاه تست کنتور برقگیر ساخته شده در شرکت مدیریت تولید برق اصفهان (نیروگاه اصفهان) کنترل می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به این که در تحلیل و مانیتورینگ برقگیرها که متکی بر تعداد عملکرد سالیانه هستند بایستی از صحت عملکرد کنتور برقگیرها اطمینان حاصل کنیم، تست‌ دوره‌ایی کنتورهای برقگیر بسیار مهم و حیاتی است که در این حین شناسایی و تعویض کنتورهای برقگیر معیوب می‎تواند نتایج تحلیلی عملکرد برقگیرها را به واقعیت نزدیک کند و با شناسایی به موقع برقگیرهای معیوب و همچنین بهینه سازی آنها در صورت نیاز از صدمه دیدن تجهیزات گران قیمت همچون ترانسفورماتورها، ژنراتورها، بریکرها و تجهیزات نصب شده اطراف برقگیرها جلوگیری کرده و از خروج بدون برنامه خطوط، نیروگاه‌ها و… که هزینه‎هایی بالغ بر میلیاردها تومان را در بر می‎گیرد جلوگیری کند. وی خاطرنشان کرد: توجه به تکنیک‌های پیشرفته نگهداری در صنعت برق فوائد بسیاری را به دنبال دارد که در این بررسی مشخص شد که در صورت علمی برخورد کردن و تجهیز شدن صنعت برق کشور به سیستم‌های نگهداری مناسب به ویژه دستگاه‎های تست مختلف، راه برای کاهش هزینه‌های سالانه، افزایش عمر مفید تجهیزات و کسب اطمینان از تولید و پایدار شدن نیروگاه‌ها و خطوط انتقال و توزیع و فوق توزیع هموار خواهد شد. به گفته یزدی نیا این دستگاه در تمامی پست‌های انتقال، توزیع و فوق توزیع و نیروگاه‌های سراسر کشور کاربرد دارد. وی در پایان از حمایت‎های مهندس سید محسن افتخاری، مدیر عامل شرکت مدیریت تولید برق اصفهان (نیروگاه اصفهان) از این پروژه تحقیقاتی تشکر کرد.

به گزارش ایران توانا این اختراع با عنوان دستگاه تست کنتور برقگیر، به شماره ۶۶۰۵۹ تحت مالکیت شرکت مدیریت تولید برق اصفهان و سید حسن یزدی نیا در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

دستگاه تست کنتور (شمارنده) برق‌گیر، دستگاه تست کنتور برقگیر + عکس، ساخت ایران، سید حسن یزدی نیا

دستگاه تست کنتور (شمارنده) برق‌گیر، دستگاه تست کنتور برقگیر + عکس، ساخت ایران، سید حسن یزدی نیا

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7930

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *