آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت سیستم جراحی الکتریکی با قابلیت استفاده از گاز آرگون پلاسما در کشور

ساخت سیستم جراحی الکتریکی با قابلیت استفاده از گاز آرگون پلاسما در کشور

طرح ملی فناوری سیستم جراحی الکتریکی با قابلیت استفاده از گاز آرگون پلاسما و Sealing با تکنیک انعقاد عروق بزرگ و در بردارنده کلیه قابلیت‌های مورد نیاز در جراحی به همت متخصصان داخلی و با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طراحی و ساخته شد. طراحی و تولید سیستم جراحی الکتریکی با قابلیت استفاده از گاز آرگون پلاسما و Sealing با تکنیک انعقاد عروق بزرگ و در بردارنده کلیه قابلیت‌های مورد نیاز در جراحی اس، مجموعه دستگاه فوق از دو دستگاه Iconic با ایجاد جریان فرکانس بالا و تشخیص شرایط بافت قادر به انجام برش و انعقاد عروق با تکنیک‌های مختلف و دستگاه APS1 با وظیفه کنترل و هدایت گاز آرگون به سمت الکترود و با ویژگی‎های خاص طراحی شده است.

احمد نیک روش، مجری و طراح سیستم جراحی الکتریکی با قابلیت استفاده از گاز آرگون پلاسما برای دستگاه‌های الکترو کوتر جراحی، در خصوص این طرح، گفت: هر دو دستگاه طراحی شده مکمل یکدیگر هستند. با طراحی و تولید مجموعه جدید دستگاه جراحی الکتریکی، استفاده از بعضی امکانات توسط جراحان مهیا شده و شیوه‌های مدرن جراحی با استفاده از آرگون ترویج یافته و باعث پیشرفت فنون و صنعت پزشکی در ایران شده، همچنین با خودکفایی در تولید این سیستم نیاز به خرید و بالطبع آن خروج ارز مرتفع می‌شود. تکنیک جدید تلفیق جراحی الکتریکی و استفاده از گاز آرگون برای انعقاد سطوح است که با نام انعقاد با پلاسمای گاز آرگون rgon Plasma Coagulation A شناخته می‌شود، بدین ترتیب مزایای کلینیکی متعددی در انعقاد سطحی بافت‎ها ایجاد می‌شود.

وی گفت: زمانی که گاز آرگون فراهم نباشد، تکنیک متداول برای انعقاد سطحی در جراحی الکتریکی استفاده از مد Spray است. در این مد نوک الکترود با فاصله کمی از بافت قرار داشته و قوس الکتریکی با عبور از فاصله هوایی و برخورد با سطح بافت، اثرات انعقادی مورد نیاز را به وجود می‌آورد؛ اما در این شرایط حرکات تصادفی قوس الکتریکی، قابل کنترل نبوده و گاهی، قوس با بافت‌های سالم در اطراف موضع مورد نظر، برخورد خواهد کرد که موجب نکروز ناخواسته بافت سالم خواهد شد. علاوه بر این انرژی قوس قابل کنترل نبوده و گاهی برخورد مکرر قوس‌های پر انرژی با یک نقطه از سطح بافت می‌تواند موجب ایجاد حفره ای عمیق در سطح مورد نظر، موضع انعقاد و یا پارگی و سوراخ شدگی Perforation در بافت‌ها با جدار نازک شود؛ اما استفاده از گاز آرگون به رفع این مشکلات کمک کرده است.

طراحی سیستم انعقاد آرگون پلاسما از سال ۸۹ در کشور کلید خورد

وی افزود: موضوع طراحی سیستم انعقاد آرگون پلاسما از سال ۸۹ آغاز شد و نهایتا در سال ۹۲ و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مشارکت تیم تحقیقاتی شامل پنج محقق در بخش تحقیقات و ۱۲ نیرو در بخش تولید، پس از طی مراحل مختلف و تطابق با استانداردهای بین‌المللی و اخذ تاییدیه‌های ملی و نشان CE مربوط به اتحادیه اروپا و با صرف هزینه‌ای بیش از ۴۰۰ میلیون تومان این محصول نهایی و به بازار عرضه شد. به گفته کاویانی، در سال ۹۱ با معرفی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در قالب طرح کلان ملی فناوری تجهیزات پزشکی، مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان وام به صورت قرض‌الحسنه از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور اجرای این طرح اختصاص یافت. مجری این طرح ملی زمان انجام پروژه و بازار این دستگاه در کشور را مورد توجه قرار داد و گفت: برای طراحی و تولید این دستگاه بیش از سه سال زمان صرف شد که سر انجام پس از اخذ تأییدیه‌های ملی و بین‌المللی، توانستیم نسبت به فروش آن به مراکز بیمارستانی و رفع نیازهای این مراکز اقدام کنیم، نیازی که تا قبل از ساخت این دستگاه‌ها، از طریق آلمان و آمریکا تامین می‎شد و اینک نه تنها وابسته به این کشورها نیستیم بلکه، رقیبی برای آنان به شمار می‌رویم.

کاهش یک چهارمی قیمت سیستم انعقاد آرگون پلاسما با تولید داخلی

این محقق و پژوهشگر، تصریح کرد:‌ تا پیش از ساخته شدن سیستم انعقاد آرگون پلاسما برای دستگاه‌های جراحی الکتریکی فرکانس بالا، برای واردات هر دستگاه آلمانی یا آمریکایی با قابلیت‌های پیشرفته به کشور ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار ارزبری معادل ۸۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان به مراکز درمانی و بیمارستانی کشور تحمیل می‎شد در حالی، که با ساخت آن در داخل، علاوه بر صرفه جویی ارزی، قیمت تمام شده آن نیز به یک چهارم کاهش یافته است. وی گفت:‌ این روش عموما در جراحی‎های پیوند اعضا خصوصا، در پیوند کبد که دارای بافت‎های حساسی است کاربرد دارد و در آندوسکوپی و کولونوسکوپی که ابزار جراحی از مجاری طبیعی بدن انسان وارد می‎شود نیز مورد استفاده قرار می‎گیرد چرا که با وجود آن، نگرانی در مورد سوراخ شدن مجاری گوارشی و خونریزی در مجاری داخلی بدن از بین می‌رود.

این پژوهشگر، با اشاره به این که هم اینک قادریم این دستگاه را به کشورهای دیگر صادر کنیم، ادامه داد: در ساخت این دستگاه استانداردهای لازم را رعایت کرده و نشان CE را نیز کسب کرده ایم به گونه‌ای که کیفیت دستگاه تولید شده در کشور به اذعان جراحانی که از آن استفاده کرده‌اند مناسب بوده و آنان استقبال خوبی به عنوان بهره‌برداران حرفه‌ای صورت داده‌اند. وی، با اشاره به این که تاکنون موفق شده ایم ۲۰ دستگاه از سیستم انعقاد آرگون پلاسما را به مراکز بیمارستانی داخل کشور و ۳ دستگاه به خارج از کشور عرضه کنیم، ادامه داد: با توجه به سوابق تولیدی و صادراتی شرکت، قادریم سالانه ۴۰۰ دستگاه جراحی الکتریکی فرکانس بالا عرضه کنیم که از این تعداد، ۸۰ درصد در داخل عرضه و ۲۰ درصد نیز صادر می‌شود.

صادرات دستگاه‌های جراحی الکتریکی فرکانس بالا به دیگر کشورها

به گفته این پژوهشگر، تا به حال ۲۰ کشور از جمله اندونزی، هندوستان، سوریه، بلاروس، ترکیه، اوکراین، یمن، سودان، مکزیک و غیره نسبت به خرید دستگاه‌های جراحی الکتریکی فرکانس بالا ساخته شده در ایران اقدام کرده‌اند که با این فعالیت، علاوه بر کسب اعتبار و آبرو برای کالای ایرانی، موفق به ارز‌آوری برای کشور شده‌ایم. مدیر عامل شرکت کاوندیش سیستم در خصوص مزایای استفاده از این سیستم، تصریح کرد: با استفاده از سیستم انعقاد با پلاسمای گاز آرگون، انعقاد سطحی بافت‌ها با سرعت زیاد و در سطح وسیع امکان پذیر شده است، اشعه آرگون و در نتیجه موضع اعمال انرژی کاملا قابل کنترل بوده و احتمال نکروز بافت‌های جانبی به حداقل رسیده، آسیب به بافت‌ها کاهش می‎یابد و سرعت بهبود افزایش یافته و احتمال بروز عفونت نیز کاهش می‌یابد. وی با اشاره به کاربردهای کلینیکی استفاده از سیستم آرگون پلاسما، گفت: این سیستم در جراحی معده، جراحی در حفرە صدری و مجاری تنفسی، جراحی روده، از بین بردن زائده‌های کوچک که به علت کوچکی نمی‌توان با روش‌های متداول، آنها را جدا کرد، ایجاد انعقاد سطحی در محل خونریزی و نکروز بافت‌های سرطانی در توان‌های بالاتر کاربرد دارد.

نیک‌روش، با بیان این‌که سیستم طراحی و ساخته شده در کشور ویژگی‌های منحصر به فرد و نوآوری‌هایی دارد، خاطرنشان کرد: این نوآوری‌ها شامل نظارت دائم بر جریان گاز خروجی با استفاده از یک سنسور دقیق جریان گاز، استفاده از شیر proportional جهت کنترل جریان گاز با کیفیت بسیار مناسب، نظارت دائم بر فشار کپسول گاز آرگون با استفاده از یک سنسور دقیق فشار، پیاده‌سازی سیستم آلارم با در نظر گرفتن کلیه الزامات استاندارد IEC60601-1، استفاده از دو شیر پنوماتیک به صورت سری در مسیر کنترل جریان گاز که در صورت خرابی یکی از آنها، دیگری جریان گاز را قطع خواهد کرد، استفاده از یک میکروکنترلر ناظر جهت نظارت بر عملکرد میکروکنترلر اصلی و نرم‌افزار و استفاده از صفحه نمایشگر گرافیکی vacuum florescent display می‌شود. وی، در خصوص وضعیت استفاده از این سیستم در دنیا و ایران، گفت: با توجه به بررسی انجام شده تاکنون هیچ شرکت داخلی اقدام به طراحی و ساخت دستگاه تحویل گاز آرگون APC نکرده است؛ اما در دنیا تقریبا از سال ۱۸۹۱ به صورت آزمایشی این روش در جراحی‌ها به کار گرفته شد.

طراح و مجری سیستم جراحی الکتریکی با قابلیت استفاده از گاز آرگون پلاسما، تصریح کرد: کلیه مراکز درمانی که جراحی‌های عمومی و محدود را ارائه می‌دهند و همچنین بیمارستان‌ها نیازمند این سیستم بوده و روزانه و به کرات از مزایای آن بهرمند می‌شوند، لذا بازار هدف شامل کلیه مراکز درمانی فوق، کلینیک هوا و مراکز آموزشی پزشکی در ایران و کشورهای خارجی است و با اتمام ساخت سیستم فوق، این شرکت قادر به تامین کلیه نیازهای مراکز درمانی و جراحی در خصوص استفاده کامل از قابلیت‌های یک سیستم جراحی الکتریکی با قیمتی بسیار پایین‌تر از مشابه خارجی آن و با کیفیت بالا است. با توجه به قیمت تمام شده دستگاه و کیفیت بالا، بازارهای هدف صادراتی در حجمی بالا افزایش خواهد یافت.

وی، در خصوص هزینه خرید و ساخت این سیستم در کشور، بیان کرد: از آنجایی‌که کاربرد کلینیکی این طرح صرفا همراه با دستگاه جراحی الکتریکی مدل آیکونیک امکانپذیر خواهد بود، لذا ارزیابی اقتصادی آن نیز باید همراه با آن‌دستگاه صورت گیرد که بر همین اساس قیمت تمام شده یک سیستم برابر با ۴ میلیون تومان و با فرض تولید سالانه ۷۵۱ سیستم طی مدت ۴ سال، هزینه سربار طراحی برای یک سیستم معادل یک میلیون تومان خواهد شد. کاویانی اظهار کرد:‌با توجه به میزان تولید سالیانه این محصول پرسنل مورد نیاز ، حدودا ۲۱ نفر است که به طور مستقیم در واحدهای مختلف شرکت مشغول به کار هستند. با توجه به برون سپاری ساخت قسمت‌هایی از دستگاه به شرکت‌ها و کارخانه‌های پیمانکار، انتطار می‌رود تعداد قابل توجهی از نیروی کار انسانی در خارج از شرکت به طور غیر مستقیم مشغول به کار شوند.

سیستم جراحی الکتریکی با قابلیت استفاده از گاز آرگون پلاسما و Sealing با تکنیک انعقاد عروق بزرگ + عکس، شرکت کاوندیش سیستم، ساخت ایران

سیستم جراحی الکتریکی با قابلیت استفاده از گاز آرگون پلاسما و Sealing با تکنیک انعقاد عروق بزرگ + عکس، شرکت کاوندیش سیستم، ساخت ایران

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=7935

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *