آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت دستگاه تولید آب از رطوبت هوا در ایران

ساخت دستگاه تولید آب از رطوبت هوا در ایران

نخستین دستگاه آبساز استان خوزستان (تولید آب از رطوبت هوا) با حضور استاندار هرمزگان در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری رونمایی شد. سهیل دادخواه رییس جهاد دانشگاهی هرمزگان در مراسم رونمایی از دستگاه آبساز همزمان با افتتاح هفته پژوهش گفت: نسل جدید دستگاه‌های آبساز (تولید آب از رطوبت هوا) که با حمایت مالی شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان به مرحله اجرا درآمده امروز همزمان با افتتاح نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استانی رونمایی شد. وی با اشاره به همت مبتکران جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان در سالی که به فرمایش مقام معظم رهبری به نام “دولت و ملت، همدلی و همزبانی” نامگذاری شده است، تصریح کرد: در چارچوب زمینه‌ فعالیت‌های پژوهشی که در حوزه آب و انرژی و با محوریت استحصال آب از طریق رطوبت هوا و با توجه به موفقیت‌های اخیر مرکز خدمات تخصصی مدیریت توسعه پایدار منابع آب و انرژی در ساخت نسل جدید دستگاه‌های آبساز همزمان با هفته پژوهش و فناوری استان هرمزگان با حضور دکتر جادری(استاندار هرمزگان) و سایر مسؤولان استانی از این دستگاه رونمایی شد.

دادخواه خاطرنشان کرد: با توجه به این دستاوردها تقاضاهایی را از سوی شرکت آب و فاضلاب، استانداری، شهرداری و سایر دستگاه‌ها داشته‌ایم که در حال حاضر از دستگاه‌های آبساز با مقیاس خانگی با تولید روزانه ۱۵ لیتر و همچنین از دستگاه آبساز در مقیاس صنعتی با میزان تولید آب روزانه ۱۰۰۰ لیتر جهت ساخت حمایت شده است. رئیس جهاد دانشگاهی واحد هرمزگان تصریح کرد: انجام و اجرای این نوع همکاری‌ها فصل نوینی از فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی را در استان هرمزگان رقم خواهد زد. وی در پایان اضافه کرد: این دستگاه‎ها با یک سوم قیمت و تولید آب بیشتر و مصرف انرژی برق کمتر، توانایی رقابت با سایر نمونه‎های داخلی و خارجی را دارد و در حال تکمیل مراحل تجاری سازی خود است. دادخواه تصریح کرد: این دستگاه در دمای ۳۵ درجه سانتی گراد و رطوبت ۶۰ درصد نسبی، روزانه بیش از ۲۰ لیتر آب تولید می‌کند که با توجه به شرایط اقلیمی استان و مشکل کمبود آب، راهکار مناسبی برای تولید آب شرب سالم و بهداشتی است.

مدیرعامل آبفای هرمزگان نیز در این باره گفت: طراحی و ساخت این دستگاه به کارفرمایی این شرکت و اجرای واحد پژوهش جهاد دانشگاهی استان با قابلیت کاربرد در مناطق ساحلی و همچنین مناطق فاقد لوله کشی آب شرب انجام شده است. حسین خادمی افزود: مهمترین کاربرد این دستگاه در شرایطی است که منابع آب به سختی یافت می‌شود و یا شرایط انتقال آب امکان پذیر نباشد. همچنین پایین بودن هزینه بهره برداری از این دستگاه و کیفیت بالای آب تولیدی دستگاه آب ساز نسبت به آب‌های معدنی (که دارای مواد افزودنی بوده و در معرض نور آفتاب قرار دارند)، از جمله مزایای این دستگاه است.

خادمی گفت: با توجه به هزینه‌های پایین ساخت این دستگاه با تولید انبوه آن، مراکز آموزشی، پادگان‌ها و مراکز نظامی، مناطق روستایی و حتی مجتمع‌های آپارتمانی و مشترکین خانگی نیز می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند. وی افزود: این دستگاه در ابعاد ۱۰۰*۱۲۵*۷۵ سانتی متر ساخته شده که توان مصرفی آن ۳۰۰ وات بوده و در شرایط عادی در دمای ۳۵ درجه سانتیگراد و رطوبت ۶۰ درصد نسبی، روزانه بیش از ۲۰ لیتر آب تولید می‌کند که با توجه به شرایط اقلیمی استان و مشکل کمبود آب، راهکار مناسبی برای تولید آب شرب سالم و بهداشتی است. همچنین این دستگاه پس از تولید آب با استفاده از رطوبت هوا به روش تقطیر، قابلیت انجام پروسه میکروب زدایی و اضافه کردن املاح مورد نیاز بدن را نیز دارد.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8045

۴ نظر

 1. با سلام .در سایت ایسنا دستگاهی ر ونشون می ظهد که مخزن ذخیره اب ظر خاک قرار داده شده ویده می شود مصرف
  انرژی صفر است . سرچ بفرمایید ایسنا. ،تولید اب اشامیدنی از هوا

 2. با سلام .
  امکنش هست یکم بیشتر در مورد ساختار دستگاهی که رطبت هوا رو به آب تبدیل میکنه توضیح بدین .

 3. باسلام
  لظفا در مورد ساختار دستگاه توضیح بدین. متشکر

 4. باسلام
  لطفا در مورد ساختار دستگاه توضیح بدین. متشکر

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *