آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - اتصال اعصاب قطع شده با فناوری نانو کانال

اتصال اعصاب قطع شده با فناوری نانو کانال

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با استفاده از فناوری نانو کانال‎های جدیدی را برای ترمیم رشته‎های عصبی قطع شده ساخته اند که با در بر گرفتن رشته عصبی قطع شده می‎توانند ضمن جهت دهی و تغذیه سلول‎های آسیب دیده عصبی با تحریک الکتریکی آنها روند ترمیم این سلول‎ها را تسریع کنند. ترمیم آسیب دیدگی سلول‌های عصبی، به سادگی سایر بافت‌های بدن نیست. یکی از روش‌های معمول برای این کار در جهان استفاده از کانال‌ها یا تیوب‌های بسیار کوچکی است که از مواد مغذی برای سلول‌های عصبی تشکیل شده است. دو طرف رشته عصبی قطع شده در این کانال‎ها قرار گرفته و سلول‌ها با تغذیه از آن در طول کانال رشد کرده تا به هم برسند. به مرور زمان و با ترمیم سلول‌ها، کانال هم آرام آرام از بین می‌رود. حالا پژوهشگران دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف قابلیتی دیگر را نیز به این روش افزودند. آنها با به کار بردن نانو ذرات گرافن در ساخت کانال‎های ترمیم عصب، قابلیت رسانایی الکتریکی را نیز به آن افزوده‌اند.

دکتر احمد رمضانی سعادت آباد استاد دانشگاه صنعتی شریف که به همکاری دکتر شهره مشایخان پروژه ساخت کانال جدید هدایت عصبی را پیش برده‌اند، می‌گوید: هدف عصب، هدایت یونی هست بنابر این انتظار می‌رود تحریک الکتریکی با استفاده از کانال رسانا روند ترمیم را بهتر کند که این امر در آزمایش‌ها به اثبات رسید. وی می‎افزاید: در کانال‌های معمولی فاصله رشته‌های عصبی جدا شده، خیلی باید به هم نزدیک باشد تا امکان ترمیمم وجود داشته باشد اما با کمک کانال رسانایی که ساخته شده، می‌توان فاصله نسبتا زیاد میان رشته‌های عصبی آسیب دیده را با سلول‌های بنیادین پر کرد و با تحریک الکتریکی، آنها را به سلول عصبی تمایز داد. ضمن آنکه این تحریک الکتریکی خود موجب تقویت روند بازسازی سلول‌های آسیب دیده نیز می‌شود. به گفته دکتر رمضانی، مراکز پژوهشی بسیار کمی در جهان بر روی تحریک الکتریکی رشته‌های عصبی آسیب دیده تحقیق کرده اند که آنها هم با استفاده از جریان یک سویه و ساده بوده است این در حالی است که پژوهشگران دانشگاه شریف جریان الکتریکی را در یک الگوی متناوب ایجاد کرده‌اند.

دکتر رمضانی درباره مزایای این کار می‌گوید: واقعیت تحریک عصبی متناوب است بنابر این حدس زدیم اگر این تحریک را به همان صورت که در طبیعت هست وارد کنیم نتیجه بهتری بگیریم که همین طور هم شد. وی ادامه می‌دهد: عصب که قطع می‌شود خودش را جمع می‎کند بدین ترتیب فاصله بیشتر می‌شود اما تحریک الکتریکی موجب باز شدن و کشیدگی سلول عصبی در جهت جریان الکتریکی می‌شود. بنا به گفته پژوهشگران، ساخت کانال هدایت عصبی رسانا با چالشی جدی مواجه بود. آنها می‌بایست پلیمری را تولید می‌کردند که هم رسانا باشد و هم به راحتی همزمان با ترمیم سلول‌ها تخریب شود که این کار با تلفیقی از نانو پلیمرهای هادی و پلیمرهای طبیعی ممکن شد. آنها ابتدا ماتریسی از جنس کیتوسان ژلاتین انتخاب کرده و داخل آن را با نانو ذرات رسانا پر کردند. این نانو ذرات که در آزمایشگاه‌های دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف سنتز شده است از ترکیب یک پلیمر رسانا و نانو ذره گرافن که یکی از رساناترین مواد موجود در زمین است به دست آمد. کانال هدایت عصبی رسانای ساخته شده در دانشگاه شریف هم اکنون در مرحله تحقیقاتی قرار دارد و آزمایش‎های انجام شده را با موفقیت طی کرده است. اما بنا به گفته مسئولین پروژه انجام آزمایش‌های بیشتر نیازمند هزینه‌هایی است که هنوز تامین نشده است.

اتصال اعصاب قطع شده با فناوری نانو کانال، نانو فناوری، نانو ذرات

اتصال اعصاب قطع شده با فناوری نانو کانال، نانو فناوری، نانو ذرات

روابط عمومیدانشگاه صنعتی شریف

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8051

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *