آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دستگاه کمک آموزشی نگهدارنده اسلحه ساخته شد

دستگاه کمک آموزشی نگهدارنده اسلحه ساخته شد

دستگاه کمک آموزشی نگهدارنده سلاح‌های ورزشی تیراندازی توسط دانشجوی کارشناسی مهندسی ورزش واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی طراحی و ساخته شد. فرید آجورلو درباره ضرورت این اختراع گفت: سالیان طولانی است مربیان رشته پر مدال المپیکی تیراندازی به دنبال راهکارهای مناسبی هستند تا از نظر علمی و عملی در این ورزش برای آموزش بهتر و مناسبتر نونهالان و نوجوانان که از نظر سنی و جسمانی دچار محدودیت‌های خاصی هستند، به آنان کمک کنند. وی با بیان این که اکثر مربیان با توجه به سنگین بودن سلاح‌های ورزشی فقط شرایط جسمانی و سنی افراد را برای ورود به این ورزش مورد تاکید قرار می‌دهند، ادامه داد: متغیرهای موجود در سن و جسم و شرایط مربوط به آن باعث شده شروع به ورزش تیراندازی همچون سایر ورزش‌ها از سنین نونهالی و ابتدای نوجوانی با توجه به تفاوت‎های بیومکانیکی در آنها انجام نشود.

این پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد با اشاره به این که این دستگاه کمک آموزشی طبق اصول رشته دانشگاهی مهندسی ورزش، برای اولین بار در ایران و جهان طراحی و ساخته شده است، تصریح کرد: هدف از طراحی این دستگاه آن است که تمام محدودیت‎ها و مشکلات جسمی و سنی و … را بر طرف کند و بتواند باعث دگرگونی در روش آموزش ورزش تیراندازی به نوآموزان شود. وی با اشاره به این که در قسمتی از داخل این دستگاه وزنه‌هایی با وزن‌های مختلف (۵۰۰ تا ۳۰۰۰ گرم) وجود دارد، افزود: در طرف دیگر این دستگاه جای سلاح برای قرارگیری سلاح‌های ورزشی وجود دارد که مکانیزم این دستگاه به صورت قرقره، وزنه‌ها و فنر و … حوزه دینامیک است. آجورلو وزن استاندارد سلاح تفنگ را ۵٫۵ تا ۶ کیلوگرم دانست و گفت: مربی با انتخاب وزنه مناسب می‌تواند از وزن زیاد سلاح برای آموزش نوآموز بکاهد.

وی جلوگیری از بروز آسیب دیدگی در حین آموزش در سنین نونهالی و نوجوانان و کمک به آموزش‌های علمی و عملی و تکنیک‌های تیراندازی ورزشی و رشد سریع آموزش را به عنوان اهداف طراحی این دستگاه برشمرد و ادامه داد: این دستگاه قابل استفاده برای بیماران بیماری‌های خاص (ام اس، معلولین، کم توانان ذهنی و …) است و امکان پایین آوردن سن شروع به ورزش تیراندازی را فراهم می‌کند. آجورلو افزود: از دیگر اهداف طراحی و ساخت این دستگاه می‌توان به از بین بردن موانع ورود افراد به این رشته ورزشی در بخش همگانی، توسعه ورزش همگانی و ایجاد جذابیت در بخش تیراندازی ورزشی و شروع به استعدادیابی ورزش تیراندازی از سنین پایین‌تر اشاره کرد. این اختراع دارای تائیدیه علمی از پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و فدراسیون تیراندازی جمهوری اسلامی است.

دستگاه کمک آموزشی نگهدارنده اسلحه + عکس

دستگاه کمک آموزشی نگهدارنده اسلحه + عکس

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8083

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *