آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - بهبود کیفیت روغن خوراکی با نانو کپسول‌ها

بهبود کیفیت روغن خوراکی با نانو کپسول‌ها

محققان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در یک پژوهش آزمایشگاهی، موفق به جایگزینی افزودنی‌های آنتی اکسیدان مصنوعی مضر با ترکیبات طبیعی استخراج شده از عصاره‌ برگ درخت زیتون در روغن‌های خوراکی شدند. در این روش، به دلیل قرارگیری عصاره‌ برگ درخت زیتون درون نانو کپسول‌های طراحی شده، میزان اثربخشی این ترکیبات آنتی اکسیدان افزایش یافته و در نتیجه کیفیت روغن خوراکی بهبود یافته است. اکسایش، عامل اصلی فساد چربی‌ها و روغن‌ها محسوب می‌شود. به همین دلیل، عموماً ترکیبات آنتی اکسیدان برای جلوگیری از بد طعمی و فساد ناشی از اکسایش به این محصولات اضافه می‌شوند که البته برخی از آنها برای سلامتی مضرند. از این رو، اخیراً توجه‌ها به سوی کاربرد آنتی اکسیدان‌های طبیعی و بی‌ضرر از جمله ترکیبات حاصل از عصاره‌ هسته‌ انگور، بلوط، رزماری، چای سبز و برگ درخت زیتون جلب شده است.

دکتر سید مهدی جعفری مجری این طرح، در توضیح اهداف دنبال شده در طرح اظهار کرد: ترکیبات فنولی یکی از مهم‌ترین آنتی اکسیدان‌های طبیعی هستند که موجب نگهداری غذاهای فراوری شده در برابر اکسایش می‌شوند. برگ درخت زیتون به عنوان یک منبع غنی از ترکیبات فنولی است؛ با این حال ترکیبات فنولی استخراج شده از آن هنگام قرارگیری در معرض نور و اکسیژن، خواص خود را از دست می‌دهد. نانو ریزپوشانی یا همان قرارگیری مواد در نانو کپسول‌ها، یکی از بهترین روش‌های نوین حفظ ترکیبات حساس و زیست فعال غذایی است. از این رو هدف کلی این پژوهش، ارزیابی نانو ریزپوشانی عصاره‌ برگ درخت زیتون و کاربرد آن در روغن سویا است. برای این منظور از نانو امولسیون‌های دوگانه به عنوان نانو کپسول استفاده شده است. وی در ادامه افزود: طبق نتایج آزمایش‌های انجام شده، این آنتی اکسیدان طبیعی می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای آنتی اکسیدان‌های متداول سنتزی باشد که با استفاده از روش نانو ریزپوشانی، خواص آن نیز بهتر حفظ خواهد شد. از دیگر مزایای نانو ریزپوشانی می‌توان به افزایش ماندگاری مواد غذایی، رهایش کنترل شده، بالارفتن راندمان تولید، کاهش ضایعات و همچنین ایجاد ارزش افزوده در صنایع غذایی و تولید محصولات فراسودمند در کنار امکان نوآوری و تنوع در تولید محصولات غذایی اشاره کرد.

به گفته‌ این پژوهشگر، کاربردهای دیگر نانو کپسول‌های حاوی ترکیبات طبیعی در صنایع غذایی را می‌توان در تولید محصولات غذایی کم کالری و کم چرب، پوشاندن طعم‌ها و بهبود ویژگی‌های حسی غذاها برشمرد. از طرفی به کمک روش نانو ریزپوشانی، نانو کپسول محتویات خود را با سرعتی کنترل شده و در یک زمان مشخص و با ایجاد یک تحریک خاص آزاد می‌کند. از نتایج این طرح می‌توان افزون بر صنایع غذایی در صنایع داروسازی و نیز تولید لوازم بهداشتی-آرایشی بهره برد. در حال حاضر نیز، مراحل نیمه صنعتی تولید این محصول در مرکز رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در حال اجراست. جعفری مراحل انجام این پژوهش را بدین صورت عنوان کرد: در ابتدا برگ درخت زیتون تهیه و آماده‌سازی شد و ترکیبات فنولی موجود در آن استخراج شد. سپس نانو ریزپوشانی از طریق تولید انواع نانو امولسیون‌ها صورت گرفت. پس از بررسی ویژگی‌های کیفی نانو کپسول‌ها، این ترکیبات در نهایت به روغن خوراکی افزوده شده و ویژگی‌های آنتی اکسیدانی و کیفی روغن مطالعه شد. این تحقیقات حاصل همکاری دکتر سید مهدی جعفری (دانشیار دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان)، عادله محمدی و افشین فریدی (کارشناس ارشد مهندسی مواد و طراحی صنایع غذایی این دانشگاه) است. نتایج این کار در مجله‌ Food Chemistry (جلد ۱۹۰، سال ۲۰۱۶، صفحات ۵۱۳ تا ۵۱۹) منتشر شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8100

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *