آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید بتن خود متراکم با حجم زیاد در کشور

تولید بتن خود متراکم با حجم زیاد در کشور

طرح اختلاط تولید بتن خود متراکم در حجم زیاد و محیط کارگاهی در قالب یک پایان نامه در دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان اجرا شد. مهدی قبادی دانش آموخته رشته مهندسی سازه دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان، درباره این طرح تحقیقاتی، اظهار کرد: بتن خود متراکم نوع خاصی از بتن است که برای نخستین بار در خوزستان ساخته‌ شده است و به دلیل ویژگی این نوع بتن امکان واردات آن به کشور وجود نداشت. وی هدف از این پژوهش را رسیدن به یک طرح اختلاط برای استفاده از این بتن در حجم زیاد و محیط کارگاهی عنوان کرد و افزود: در این پروژه در مرحله اول یک بتن آزمایشگاهی ساخته شد که در صورت امکان بتوان آن را تجاری سازی کرد در مرحله دوم با توجه به حجم خمیر، ایرادات آن با استفاده از نانو ذرات الیاف پلیمری و فولادی اصلاح شد. این دانش آموخته دانشگاه صنعتی خاتم الانبیاء بهبهان با بیان این که ساخت این بتن خاص نیاز به دانش تخصصی و امکانات آزمایشگاهی مطلوب دارد، گفت: با توجه به این‌ که این مطالعات محدود به مواد بتن نبود و حتی از الیاف سلولزی نیز در ساخت بتن استفاده شد، رسیدن به این طرح اختلاط حدود هشت ماه طول کشید.

قبادی در خصوص امکان تجاری‌ سازی بتن ساخته‌ شده، تصریح کرد: با توجه به این که از ابتدا آزمایش‌های این پروژه خارج از محیط آزمایشگاهی انجام شد و از سوی دیگر به علت وجود معادن مصالح ساختمانی در بهبهان، امکان تجاری سازی این بتن فراهم است. وی ادامه داد: کاربرد بتن خود متراکم به‌ طور عمده در پروژه‌های انبوه سازی و مکان‌های با تراکم بالای آرماتور است که بتن نمی‌تواند به لایه‌های زیرین نفوذ کند از این بتن می‌توان در این قبیل موارد استفاده کرد چرا که بتن خود متراکم توسط وزن خود و بدون نیاز به ویبراتور می‌تواند تراکم پیدا کند. این دانش آموخته در خصوص مزایای بتن خود متراکم نسبت به بتن معمولی، نیز گفت: این بتن علاوه بر این‌ که از مقاومت بالاتر و قیمت ارزان‌تری برخوردار است به دلیل عدم نیاز به ویبراتور، به‌ نوعی دوستدار محیط‌ زیست نیز محسوب می‌شود اگرچه ساخت این بتن به‌ دقت بیشتری نیاز دارد.

قبادی با بیان این که تمام آزمایش‌هایی که روی این بتن انجام شده مطابق استاندارد Esmarc اروپا بوده است، تصریح کرد: می‌توان این بتن را بهتر از بتن ساخته‌ شده در دانشگاه علم و صنعت ارزیابی کرد چرا که این بتن تمام آزمایش‌های اروپا را با موفقیت جواب داده است در صورتی‌ که بتن ساخته‌ شده در دانشگاه علم و صنعت شاید تنها دو آزمایش را جواب داده باشد. وی خاطرنشان کرد: این طرح در قالب پروژه پایان نامه کارشناسی ارشد به راهنمایی خانم دکتر میرزایی، آقای دکتر غرایبی و آقای دکتر صالحی از دانشگاه علم و صنعت و با مشاوره دکتر معتمد انجام‌ شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8109

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *