آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید کاتالیزوری با قابلیت جداسازی آسان از واکنش

تولید کاتالیزوری با قابلیت جداسازی آسان از واکنش

محققان دانشگاه صنعتی شریف کاتالیزوری بر اساس مواد زیست تخریب پذیر تولید کردند که به سهولت از واکنش جداسازی می‌شود؛ ضمن آن که به دلیل استفاده از این کاتالیزور به مقادیر کم، صرفه اقتصادی برای واحدهای صنعتی خواهد داشت. سید حسن حسینی مجری طرح،‌ با بیان این که بخش مهمی از صنعت به کاتالیزورها وابسته است، گفت: از میان کاتالیزگرهای موجود، کاتالیزگرهای ناهمگن با وجود برخی معایب به دلیل جداسازی ساده، بیشتر مورد توجه محققان قرار گرفته‌اند. وی فعالیت کمتر نسبت به کاتالیزگرهای همگن و نفوذپذیری اندک را از جمله معایب کاتالیزگرهای ناهمگن ذکر و اظهار کرد: با ظهور مایعات یونی دریچه جدیدی از شیمی سبز به روی شیمیدان‌ها گشوده شده، از این رو در دانشگاه صنعتی شریف پروژه تحقیقاتی با عنوان سنتز کاتالیزگرهای ناهمگن نانو کامپوزیتی مغناطیسی حاوی مایعات یونی برای انجام واکنش‌های آلی اجرایی شد.

حسینی، با بیان این که در این مطالعات کاتالیزگرهای ناهمگنی بر پایه پلیمرهای مایعات یونی سنتز شد، اظهار داشت: مایعات یونی جزء حلال‌های زیست تخریب پذیر است. وی اضافه کرد: کاتالیزورها با استفاده از مایعات یونی عامل‌دار شدند و از سوی دیگر برخی از پلیمرهای این کاتالیزور با استفاده از نانو ذرات مغناطیسی تولید شده، پوشش‌دهی شد تا به این طریق کاتالیزگر تولید شده خاصیت مغناطیسی از خود نشان دهد. مجری طرح یادآور شد: ایجاد خاصیت مغناطیسی در کاتالیزگرها موجب سهولت در جداسازی آنها از مخلوط واکنش خواهد شد؛ به گونه‌ای که بدون استفاده از سانتریفیوژ و فیلتر و با استفاده از مگنت می‌توان کاتالیزور را از سطح واکنش جداسازی کرد. حسینی، با بیان این که این کاتالیزورها در صنایع پتروشیمی و دارویی کاربرد دارد، یادآور شد: جداسازی کاتالیزور از محصولات دارویی از مراحل دشوار تهیه دارو است. اجرای این مرحله موجب خواهد شد تا دارو به صورت کاملا خالص تولید شود. مجری طرح با تاکید بر این که معمولا این فرآیند با استفاده از فیلتر انجام می‌شود، یادآور شد: منافذ فیلترهای مورد استفاده در این فرآیند پس از مدتی خالص سازی مسدود می‌شود و این امر ادامه روند فرآیند را با اختلال مواجه خواهد کرد.

وی یادآور شد:‌ کاتالیزگر تولید شده دارای ساختار نانویی است ؛ از این رو با استفاده از فیلتراسیون خاصی برای سنتز داروها به کار می‌رود. این محقق مصرف پایین این کاتالیزگر در فرآیندها را از دیگر مزایای کاتالیزور تولید شده نام برد و اضافه کرد: دلیل این امر استفاده از مایعات یونی است؛ چرا که استفاده از این مایعات سبب می‌شود که مقدار زیادی از گونه اکتیو کاتالیزوری بر روی نانو ذرات تثبیت شود. مجری طرح ادامه داد: این امر سبب خواهد شد زمانی که مقدار زیادی مایع یونی تثبیت می‌شود مقدار کمتری کاتالیزور برای انجام واکنش مورد نیاز باشد و از آنجایی که کاتالیزورها مواد گران قیمتی هستند، صرفه جویی اقتصادی را در پی دارد. وی اضافه کرد: علاوه بر آن به دلیل آن که مقادیر کمی از این کاتالیزور در صنعت استفاده می‌شود از این رو آلودگی‌های زیست محیطی کمتر را به دنبال دارد.

حسینی با بیان این که در این پروژه نانو ذرات مغناطیسی نیز تولید شد، اظهار داشت: پساب کارخانه‌های نساجی حاوی مقادیر زیادی فلزات سنگین است که وارد شدن این پساب در آب‌ها موجب سمی شدن محیط رودخانه می‌شود که جداسازی این آلاینده‌ها و رنگ برای صنایع نساجی بسیار هزینه بر است. مجری طرح یادآور شد: با استفاده از این نانو ذرات می‌توان پساب صنایع نساجی را تصفیه کرد. حسینی همچنین از کاربرد این نانو ذرات در داروهای هدفمند خبر داد و گفت: از این نانو ذرات مغناطیسی برای دارورسانی داروی ضد سرطان دوکسوروبیسین استفاده و در فاز آزمایشگاهی تست سمیت انجام شد.

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8115

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *