آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - سامانه دینامیکی هوشمند ارزیابی حسگر طراحی و ساخته شد

سامانه دینامیکی هوشمند ارزیابی حسگر طراحی و ساخته شد

سامانه دینامیکی هوشمند برای بررسی و بهینه سازی ویژگی انتخاب پذیری حسگرهای گازی در حضور گازهای متفاوت برای اولین بار در کشور توسط محققان در پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و ساخته شد. حمیده ثمری جهرمی، پژوهنده ارشد گروه پژوهش اکولوژی و کنترل آلودگی پژوهشگاه صنعت نفت و مجری این طرح اظهار داشت: محیط زیست مناطق نفت خیز کشورمان به دلیل فعالیت‎های گسترده صنایع نفتی همواره در معرض آلودگی ناشی از این صنایع بوده و با توجه به این که ایران چهارمین کشور تولید کننده گاز طبیعی در جهان است، نیاز به وجود صنعت بومی تولید حسگر در کنار صنعت نفت و گاز همواره احساس شده و این اقدام پاسخ به نیازهای فناورانه صنعت کشور است. وی درباره ویژگی‎های این سامانه اظهار داشت: مهم‎ترین ویژگی این دستگاه امکان اندازه گیری پاسخ حسگرهای گازی به صورت دینامیک نسبت به گازهای آلاینده و مهمی همچون متان، بنزن تولوئن اتیل بنزن، اکسیژن، ترکیبات آلی فرار، دی اکسید گوگرد، منواکسید کربن، اکسید نیتروژن، سولفید هیدروژن است که از مهم‎ترین آلاینده‎های صنعت نفت هستند و این سامانه می‎تواند ویژگی انتخاب پذیری حسگر را به صورت کاملاً دیجیتالی و کنترل شده بررسی و بهینه نماید.

وی افزود: این سامانه قابلیت اندازه گیری میزان دقیق گازها در حد قسمت در میلیون و پایش لحظه ای آلاینده‎های مهم در مناطق عملیاتی صنعتی و نفتی را دارد و شبیه سازی مولفه‎های محیطی مانند دما، رطوبت و اتمسفر گازی مطابق با شرایط عملیاتی استفاده از حسگرها، دیگر ویژگی مهم این سامانه است. جهرمی عنوان کرد: در حال حاضر پژوهشگاه صنعت نفت در مرحله تدوین سند ثبت اختراع این سامانه است و نتایج حاصل از بررسی عملکرد حسگرهای گازی ساخته شده در این سامانه نشان می‎دهد که استفاده از فناوری نانو در ساخت حسگرهای گازی باعث بهبود عملکرد حسگرهای ساخته شده نسبت به نمونه‎های تجاری خارجی شده است.

مجری این طرح با بیان این که این طرح شامل دو فاز اجرایی است اظهار داشت: نتایج تحقیقات فاز اول که شامل ساخت عنصر تشخیص و بهینه سازی عملکرد حسگرهاست، نشان می‎دهد که نانو حسگرهای ساخته شده که در سامانه حاضر بررسی و بهینه شده اند، قابلیت تولید تجاری را دارند و در فاز دوم این طرح که تا پایان خرداد سال آینده ادامه دارد در تلاش هستیم که حسگرهای بهینه شده را به صورت یک محصول قابل حمل برای اندازه گیری و پایش در مناطق عملیاتی صنعت نفت ارایه دهیم. وی افزود: مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت پایانه‎های نفتی ایران در جزیره خارک به عنوان کاربر نهایی و محل تست حسگرهای قابل حمل ساخته شده، انتخاب شده اند. ثمری جهرمی با اشاره به قابلیت این سامانه هوشمند در ارزیابی دقیق و واقعی حسگرها که باعث بهینه تر شدن عملکرد حسگرهای ساخته شده نسبت به نمونه های خارجی شده، افزود: با توجه به نیاز کشور به وجود حسگرهای گازی در صنایع نفت و گاز، ما در ادامه تحقیقات با رویکرد بومی سازی حسگرهای گازی به تجاری سازی این محصولات خواهیم پرداخت.

روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8179

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *