آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - افزایش کارایی LEDهای نور آبی به کمک نانو ساختارها

افزایش کارایی LEDهای نور آبی به کمک نانو ساختارها

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجد سلیمان با کاربرد نانو ساختارهای آزمایشگاهی موفق به افزایش بهبود کیفیت LEDهای نور آبی شدند. از نتایج این طرح می‌توان در صنعت الکترونیک نوری و صنایع نظامی بهره گرفت. دکتر رامین یوسفی، با اشاره به این مطلب که مطالعه‌ی بهبود کیفیت ال ای دی‌های نور آبی(Blue LED) به یکی از داغ‌ترین مباحث صنعت الکترونیک نوری تبدیل شده است، به هدف این تحقیقات پرداخت و عنوان کرد: این LED‌ها یکی از اجزای مهم در تولید LED‌های نور سفید، در پخش کننده‌های بلو ری (Blue ray) و صفحات نمایشگر کامپیوتری و تلویزیونی هستند. همانگونه که اشاره شد سولفید کادمیوم بهترین گزینه برای ساخت این ال ای دی‌هاست. اگرچه می‌توان با تغییر ابعاد ساختارهای سولفید کادمیوم به مقیاس نانومتری، شدت گسیل و یا جذب پرتوهای نور آبی توسط این ماده را افزایش داد، اما میزان این افزایش محدود است. یکی از راهکارهای غلبه بر این محدودیت وارد کردن ناخالصی مناسب به درون آن و در نتیجه افزایش کارایی این نیم رساناست.

از این‎رو، در این کار تحقیقاتی تصمیم گرفته شد که، نانو ساختارهای سولفید کادمیوم توسط عنصر روی، که عنصری پر کاربرد در طبعیت است، آلاییده شوند. وی در ادامه افزود: افزایش بازدهی ال ای دی نور آبی متشکل از نانو ساختارهای سولفید کادمیوم، مهم‌ترین دستاورد این پژوهش است. در واقع ما توانستیم، توسط نانو ساختارهای سولفید کادمیوم آلاییده شده با روی، یک حسگر نور آبی با پاسخ دهی سریع‌تر نسبت به سولفید کادمیوم خالص را تولید کنیم. با توجه به روش به کار رفته در رشد این نانو ساختارها، پاسخ دهی این حسگر در مدت زمان طولانی تابش نیز بدون تغییر باقی ماند. به گفته‌ی این محقق، در این کار نانو ساختارهای خالص سولفید کادمیوم و نمونه‌های آلاییده شده با روی، به روش انتقال بخارات گرمایی (CVD) بر روی زیر لایه‌های سیلیکونی رشد داده شده است. این نانو ساختارها به کمک انوع روش‌ها مانند XRD ،SEM ،XPS ،Uv-vis و PL مورد شناسایی قرار گرفته‌اند.

همچنین خواص حسگری این نانو ساختارها ، تحت پرتو یک ال ای دی نور آبی مورد آزمایش قرار گرفته است. لازم به توضیح است که ناخالص نمودن مواد نیمه رسانا با عناصر دیگر، بر خواص فیزیکی آنها از جمله خواص الکتریکی، نوری و مغناطیسی تأثیرگذار است. در این طرح نیز، آلایش سولفید کادمیوم با عنصر روی باعث افزایش پنجره‌ی جذب پرتوهای نور آبی توسط نانو ساختارهای سولفید کادمیوم شده است. در نتیجه‌ی این عمل، نانو ساختارهای سولفید کادمیوم نهایی پاسخی سریع‌تر و با شدت بیشتری به پرتوهای نور آبی می‌دهند. نتایج این تحقیقات در مجله‌ (Ceramics International، جلد ۴۲، شماره ۱، بخش B، سال ۲۰۱۶، صفحات ۱۸۹۱ تا ۱۸۹۶) منتشر شده است. دکتر رامین یوسفی (عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجد سلیمان) محمد امین باغچه سرا (مربی این واحد دانشگاهی) دکتر فرید جمالی شینی (عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهواز) و همکارانشان در انجام این پژوهش همکاری داشته‌اند.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8182

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *