آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت نمونه‌ سیمان بادوام و پایدار به کمک نانو ذرات

ساخت نمونه‌ سیمان بادوام و پایدار به کمک نانو ذرات

محققان دانشگاه مازندران با استفاده از نانو ذرات کاربید سیلیکون موفق به ساخت نمونه‌های آزمایشگاهی سیمانی بادوام و پایداری بالا شدند. دکتر علی بهاری، دانشیار گروه نانو فناوری فیزیک از دانشکده علوم پایه دانشگاه مازندران که با همکاری دکتر ماندانا رودباری شهمیری و مهندس عارف صادقی نیک، کارشناسی ارشد عمران موفق به این مهم شده است، در این باره اظهار کرد: نتایج این تحقیق در حوزه‌ مهندسی عمران به ویژه بخش صنعت بتن بسیار ارزشمند خواهد بود. وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که به ازای تولید هر یک تن سیمان، میزان بالایی از دی اکسید کربن در جو انتشار می‌یابد و چون نانو ذرات کاربید سیلیکون می‌توانند تا حدودی جایگزین بخشی از سیمان مصرفی در بتن شوند، کاهش مصرف سیمان به معنای کاهش تولید و در نتیجه کاهش آلودگی‌های ناشی از آن خواهد بود.

این نتیجه گامی مهمی در راستای توسعه‌ پایدار به ویژه در صنعت بتن و ساخت و ساز است. محقق طرح درباره نحوه‌ ساخت و بررسی نمونه‌های سیمان اصلاح شده گفت: در روند انجام آزمایش‌ها، پس از سنتز نانو ذرات کاربید سیلیکون با روش سل – ژل، اقدام به ساخت نمونه‌های سیمان حاوی درصدهای مختلف از این نوع نانو ذرات شد. سپس با کمک برخی از روش‌های موجود نظیر AFM ،XRD و SEM ریزساختار نمونه‌های سیمان بررسی شد. از سوی دیگر خصوصیات مکانیکی سیمان نیز بر طبق استاندارد ASTM مورد بررسی قرار گرفت. عضو هیات علمی دانشگاه مازندران تصریح کرد: افزودن نانو ذرات کاربید سیلیکون سبب کاهش میزان هیدروکسید کلسیم شده و از سوی دیگر ژل پایدار کلسیم سیلیکات هیدراته (C-S-H) افزایش یافته است. این امر موجب بهبود ناحیه‌ انتقال بین سنگدانه و ماتریس سیمان می‌شود.

کلسیم سیلیکات هیدراته تقریباً نقش اصلی در افزایش مقاومت و دوام بتن را دارد و باعث ایجاد چسبی می‌شود که اجزای بتن را به هم می‌چسباند. وی خاطرنشان کرد: همچنین طبق بررسی‌ها، نانو ذرات کاربید سیلیکون به عنوان فیلر توانسته‌اند بسیاری از خلل و فرج موجود در مقیاس نانو را پرکنند و موجب کاهش نفوذپذیری و چگال‌تر شدن نمونه شوند. در نتیجه یک ماتریس چسبنده‌ متراکم‌تر تولید شده است. علاوه بر آن، این نانو ذرات موجب کاهش زبری و کرنش داخلی نمونه‌ها نیز شده‌اند. این طرح با شماره ۹۰۰۰۴۹۴۷ و با عنوان استحکام مواد بتنی با نانو ذرات سیلیسیمی تحت پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8220

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *