آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - توربو کاتالیزور مشعل گازی طراحی و ساخته شد + عکس

توربو کاتالیزور مشعل گازی طراحی و ساخته شد + عکس

محقق ایرانی موفق به طراحی و ساخت مشعل‎های گازی شد که می‎توان با استفاده از سوخت ارزان، گازی با حرارت بیشتر تولید کرد. احسان عتیقه زاده، برگزیده رتبه سوم ابتکار در هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی و مجری طرح توربو کاتالیزور مشعل گازی، گفت: در ایران انرژی و سوخت‎های زیادی داریم از همین رو صنعتگران از مشعل‎های برقی استفاده می‎کنند. وی افزود: در این طرح روی مشعل‎های گازی، عمل مکانیکی و شیمیایی انجام دادیم تا بتوان از سوخت ارزان قیمت، گازی با حرارت بیشتر دریافت کرد و به این ترتیب مشعل‎ها بهینه شوند. عتیقه زاده با بیان این که به واسطه این طرح می‎توان در صنایع مختلف از مشعل‎های گازی بهره برد، گفت: از نتایج این طرح می‎توان در صنایعی که نیاز به حرارت زیاد دارند، استفاده کرد.

وی با اشاره به کاربردهای این طرح گفت: از این مشعل‎ها می‎توان در شوفاژخانه‎ها، صنایع مختلف به ویژه متالوژی ذوب و ریخته گری، عملیات حرارتی که نیاز به مشعل‎های گاز سوز است، بهره برد. همچنین برای افزایش بازده و کاهش تلفات حرارتی، کاهش هزینه‎های خوردگی تجهیزات و مشکلات زیست محیطی استفاده از این مشعل‎ها مناسب است. به گفته وی، مشعل‎های گازی در قالب آزمایشگاهی ساخته شده و اکنون در حال ساخت نیمه صنعتی آن هستیم. عتیقه زاده اظهار داشت: با اضافه کردن تجهیزات توربو (مکانیکی) در قسمت داخلی مشعل‎ها بدون نیاز به نیروی پیش برنده الکتریکی و انرژی اضافه تر و تنها با استفاده از جریان هوای فن و چرخش پروانه‎ها و مخزن کاتالیست، راندمان حرارتی مشعل‎ها افزایش پیدا می‎کند.

به گزارش ایران توانا در این طرح مکانیزم طراحی شامل پروانه‎های توربو و مخزن حاوی کاتالیست به شرح زیر می‎باشد: ۱٫ پروانه‎های توربو که در مشعل سه وظیفه را بر عهده دارند. ۱٫ استفاده از سیستم تجمعی شعله، ۲٫ میکسر مناسب گاز و هوا در درصد بهینه و بالا بردن سطح آنتروپی و جهت دادن به هوای آشفته و توربولانس آن، ۳٫ نیروی پیش برنده و توربولانس سوخت و هوا در حالت پیش مخلوط کن و قبل از احتراق و مکش گاز. مخزن گاز حاوی کاتالیست با استفاده از کاتالیزر زیولیت و رودیم و اکتیواتور شامل نیکل و پالادیم برای جذب بخار آب از سوخت و به نوعی فیلترکردن سوخت در داخل منبع تغذیه گاز به مشعل و همچنین حصول به دو گاز CO و H2 قبل از احتراق و تنها با عبور دادن از مخزن کاتالیست که باعث می‎شود به جای حضور این دو گاز خورنده در محصولات احتراق بتوان از خود این دو گاز در واکنش احتراق کمک گرفت و با حذف آن دو، بازده حرارتی را نیز بالا برد.

توربو کاتالیزور مشعل گازی + عکس، ساخت ایران، هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی

توربو کاتالیزور مشعل گازی + عکس، ساخت ایران، هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی

مهر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8237

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *