آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - جوانه زنی بذر نارس ارکیده به کمک مواد تنظیم کننده رشد گیاهی

جوانه زنی بذر نارس ارکیده به کمک مواد تنظیم کننده رشد گیاهی

مدرس مدعو دانشگاه پیام نور مرکز زاهدان، زابل و واحد زهک موفق به اختراع دستورالعمل جوانه زنی بذور نارس ارکیده فالائنوپسیس آمابیلیس بلوم در شرایط آزمایشگاهی شد. علی بازند دانش آموخته مقطع کارشناس ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی از دانشگاه پیام نور از سال ۹۲ آزمایشات خود را آغاز و پس از سیر مراحل داوری و اخذ تأییدیه از سازمان ترویج و انتقال فناوری‌های وزارت جهاد کشاورزی موفق به ثبت این اختراع در اداره مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شده است. وی در خصوص این اختراع گفت: طی این دستورالعمل در شرایط آزمایشگاهی بذر نارس و فاقد آندوسپرم ارکیده بر روی محیط کشت و با بهره گیری از تنظیم کننده‌های رشد گیاهی جوانه زدند. وی افزود: این اختراع مانع خروج ارز از کشور می‌شود و در صورت وجود سرمایه گذاران بخش دولتی یا خصوصی می توان علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار، سالانه میلیون‌ها دلار ارزآوری کرد. گفتنی است، ارکیده زیباترین و گران قیمت‌ترین گل دنیا محسوب می‌شود و بذر آن در شرایط طبیعی فقط به صورت همزیستی با قارچ میکوریزا آن هم به میزان کمتر از ۱ درصد جوانه زنی دارد. علی بازند علاوه بر سوابق پژوهشی قابل قبول در سال ۹۲ ، مربی تیم ملی نوجوانان کشتی فرنگی جمهوری اسلامی ایران بوده است و هم اکنون داور ملی درجه یک فدراسیون کشتی است.

گیاه ارکیده، خانواده ارکیداسه، ثعلبیان، گل ارکیده

گیاه ارکیده، خانواده ارکیداسه، ثعلبیان، گل ارکیده

همچنین به گزارش ایران در توضیح این اختراع آمده است، گیاه ارکیده از خانواده ارکیداسه یا ثعلبیان می‎باشد. ارکیده‎ها با داشتن ۲۵-۳۵ هزار گونه در قالب ۸۵۰ جنس، ۷ تا ۱۱ درصد از گیاهان شامل و بزرگترین خانواده گیاهان گل دار را تشکیل می‎دهند. تکثیر ارکیده به دو روش جنسی و غیر جنسی (بذر و رویشی) صورت می‎گیرد. تکثیر این گل در ایران و جهان بیشتر از طریق رویشی به وسیله روش‌های مختلف مانند قلمه زدن، تقسیم بوته و کشت درون شیشه ای ریزنمونه و بافت گیاهان موجود انجام شده است که باعث اتلاف وقت و انرژی می‎گردد و همچنین علاوه بر هزینه بر بودن در روش‎های غیر از کشت بافت زمان بر خواهد بود. گل ارکیده مقادیر زیادی بذر تولید می‎کند. یک غلاف بذری یا کپسول ارکیده می‌تواند حاوی ۱۳۰۰ تا ۴ میلیون بذر باشد. این بذرها برخلاف بذور دیگر گیاهان فاقد آندوسپرم بوده از این رو به نام بذر لخت نیز نامیده می‌شوند که فوق العاده کوچک بوده و شباهت زیادی به هاگ دارند. این بذور با چشم غیر مسلح قابل رویت نمی‌باشند. در طبیعت فقط در شرایط همزیستی با قارچ‌های میکوریزا قادر به جوانه زنی آن هم به میزان کمتر از ۱ درصد می‌باشند و به طور کلی نسبت به بذور گیاهان دیگر به سختی جوانه می‌زند.

با توجه به ارزش اقتصادی و تجاری بسیار زیاد این گل در جهان از نظر زینتی و همچنین وجود برخی از خواص دارویی در این گیاه، بررسی مشکلات جوانه زنی بذور ارکیده به منظور تولید، معرفی، حفظ و تکثیر رقم‌های مناسب تجاری و بازار پسند و بهره برداری از خواص ارقام و گونه‎های دارویی آنها لازم و ضروی است. طبق این اختراع، ریز ازدیادی بافت شبه پروتوکورم حاصل از جوانه زنی اولیه بذر و بافت‌های سوماتیکی حاصل از کشت بذر، روشی مهم برای به دست آوردن گیاهانی با ثبات ژنتیکی و خلوص بالا است و در برخی برنامه‌ها جهت بهبود برخی خصوصیات و تکثیر انبوه گل ارکیده استفاده می‌شود. در آزمایشگاه و در شرایط مصنوعی رشد که کنترل محیط کشت حاوی مواد غذایی مورد نیاز و سایر عوامل محیطی امکان پذیر است می‌توان بذور ارکیده را بدون حضور قارچ‎های میکوریزا تحریک به جوانه زنی نمود. کلیه کشت‎ها در دمای ۲± ۲۵ درجه سانتی‌گراد، در معرض ۱۶ ساعت روشنایی، ۸ ساعت تاریکی، با شدت نور ۳۰۰۰ لوکس و در فواصل منظم از یکدیگر در اتاق رشد قرار داده شدند. داده‎های این آزمایش به صورت طرح پایه کاملاً تصادفی طی چهار تکرار از طریق نرم افزاز آماری SAS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، همچنین مقایسه میانگین‎ها از طریق آزمون دانکن انجام شد.

در نهایت نتیجه اختراع را این گونه می‎توان گفت: دستیابی به پروتوکل تولید انبوه گل‎های ارکیده نوع دارزی به ویژه ارقام فالائنوپسیس که از مهم‎ترین ارقام تجاری دنیا می‎باشند از طریق ریز ازدیادی بافت شبه پروتوکورم حاصل از جوانه زنی اولیه بذر و بافت‌های سوماتیکی حاصل از کشت بذر که خود روشی مهم برای به دست آوردن گیاهانی با ثبات ژنتیکی و درصد خلوص بالا است. در بسیاری از برنامه‌ها می‏‎توان جهت بهبود برخی خصوصیات و صفات مطلوب و مورد تقاضای بازار از این روش بهره برد و در دراز مدت می‎توان بر روی صادرات این محصول که از ارزآوری بالایی به جهت بازار خوبی که در دنیا دارد متمرکز گردید. کشورهایی نظیر آمریکا، تایلند، سنگاپور و مالزی سالیانه چندین میلیارد دلار از فروش و صادرات این محصول ارزآوری دارند. این در حالی است که در کشور ما این نوع گل‎های گران قیمت از طریق بعضی از شرکت‎ها در قبال خروج ارز قابل توجهی وارد می‎شوند. با بررسی مشکلات جوانه زنی بذور، نتایج این تحقیق نشان داد که به طور کلی در تمامی تیمارها، درصد و سرعت جوانه زنی، توسعه و تمایزیابی پروتوکورم، پریموردیای برگ و ریشه، رشد و توسعه دانهال با به کارگیری متناسب تنظیم کننده‎های رشد گیاهی نسبت به شاهد افزایش معنی داری نشان داد. به گزارش ایران توانا این اختراع با عنوان جوانه زنی بذور نارس ارکیده اپی فایتیک فالائنوپسیس آمابیلیس بلوم به کمک مواد تنظیم کننده رشد کیاهی در شرایط آزمایشگاهی، به شماره ۸۷۶۴۴ تحت مالکیت علی بازند و حسین پیری و محمود اطرشی و محمد فضیلتی و آرش مختاری کرچگانی، در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

اییسنا – ایران توانا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8270

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *