آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت سیستم رهایش هدفمند داروی استرپتوکیناز در کشور

ساخت سیستم رهایش هدفمند داروی استرپتوکیناز در کشور

سیستم رهایش هدفمند داروی استرپتوکیناز توسط محققین دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه سمنان با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه ثبت اختراع شد. داود معروفی مسئول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: سیستم رهایش هدفمند داروی استرپتوکیناز با تلاش آقایان دکتر سید محمد صادق نوربخش (عضو هیات‌ علمی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه سمنان)، محمد بنی اسدی (دانش آموخته تحصیلات تکمیلی این دانشگاه) با همکاری دکتر مریم تاج آبادی و مهدی کمالی (از اساتید دانشگاه و پژوهشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)) و با مشارکت پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل مالکیت صنعتی و ثبت اختراع به شماره ۸۷۲۸۸ به ثبت رسید. معروفی افزود: ثبت این اختراع از آن جهت حائز اهمیت است که برای نخستین بار ثبت اختراع در حوضه مهندسی پزشکی و با تعامل دو دانشگاه سمنان و دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) و با مشارکت ۳ مرکز تحقیقاتی در این دو دانشگاه صورت پذیرفته است.

دکتر سید محمد صادق نوربخش در توضیح این اختراع گفت: با توجه به آنکه بیماری‌های قلبی عروقی به علت سبک زندگی نامناسب فعلی، گسترش یافته و در سال‌های گذشته، مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ها در بین علل مرگ و میر دیگر پیشتاز بوده است، لذا توجه به روش‌های نوین درمانی در این حوضه اهمیت دارد. وی افزود: یکی از عوامل اصلی بیماری‌های دستگاه گردش خون، ایجاد لخته ناهنجار در درون عروق و ایجاد انسداد عروقی و در صورت جدا شدن لخته و ایجاد آمبولی متحرک در عروق، سکته‌های قلبی و مغزی و آمبولی ریوی است؛ لذا در صورت جلوگیری از لخته در درون عروق و یا حذف سریع لخته در صورت ایجاد شدن، می‌توان بخش گسترده‌ای از بیماری‌های قلبی و عروقی را کنترل نمود. یکی از داروهای ترومبولیتیک بسیار مؤثر که در موارد حاد استفاده می‌شود، استرپتوکیناز (Streptokinase) است؛ اما استفاده بالینی از این دارو به علت کوتاه بودن نیمه عمر آن در بدن (شرایط درون تنی)، پاسخ ایمنی، افزایش خون‌ریزی سیستمیک و تضعیف اثربخشی درمانی، محدود شده است؛ همچنین قیمت بالای دارو و مشکلات دسترسی به دارو برای بیماران به علت وارداتی بودن مشکلات عدیده‌ای را فراهم آورده است.

وی ادامه داد: در این سیستم سعی شده است معایب یاد شده کاهش یافته و مزایای هم چون هدفمندسازی با میدان مغناطیسی افزوده شود. محمد بنی اسدی محقق دیگر این اختراع گفت: در این اختراع چندین مزیت را در یک ساختار هسته – پوسته‌ای (Core-Shell) تجمیع نموده‌ایم. وی همچنین بهبود نیمه عمر دارو در شرایط درون تنی، افزایش فعالیت آنزیمی، بهبود اثربخشی استرپتوکیناز و کاهش چشم‌گیر پاسخ ایمنی بدن و همچنین جلوگیری از خون‌ریزی در نواحی گوناگون از مزایای دیگر این تحقیق برشمرد.

روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8283

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *