آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دومین پیوند اتولوگ آنمی آپلاستیک جهان در ایران انجام شد

دومین پیوند اتولوگ آنمی آپلاستیک جهان در ایران انجام شد

به همت متخصصان علوم پزشکی، کشور ایران توانست دومین پیوند اتولوگ موفق آنمی آپلاستیک جهان را به نام خود به ثبت برساند. دکتر باهوش، فوق تخصص خون و انکولوژی بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) که با همکارانش به این موفقیت دست یافته است، با بیان این که پیوند خون بندناف برای درمان بیماری آنمی آپلاستیک تنها یک مورد در جهان انجام شده بود، اظهار کرد: آنمی آپلاستیک (آپلازی) به نوعی از کم خونی گفته می‌شود که در آن مغز استخوان سلول‌های جدید خونی به اندازه کافی تولید نمی‌کند. در کم خونی معمولی تنها با کاهش گلبول‌های قرمز رو به رو هستیم؛ اما در این بیماری علاوه بر کاهش گلبول قرمز، با کاهش تولید سایر سلول‌های خونی نیز مواجه هستیم. وی با بیان این که در پیوند اتولوگ، بیمار سلول‌های بنیادی خود را دریافت می‌کند، خاطرنشان کرد: پیوند موفق سلول‌های بنیادی خون بندناف کارن، کودک ۶ ساله به خودش یک معجزه درمانی و گامی موفق در درمان این بیماران با سلول‌های بنیادی خون بندناف است. وی افزود: پس از تلاش‌های بسیار موفق به یافتن نمونه منطبق مغز استخوان برای پیوند به کارن نشدیم، لذا با توجه به این که خون بندنافش در بدو تولد و حدود ۶ سال پیش، توسط خانواده‌اش در بانک خون بندناف رویان ذخیره‌سازی شده بود، تصمیم گرفتیم برای مداوای او از خون بندناف استفاده کنیم.

دکتر باهوش اضافه کرد: همیشه در پیوند سلول‌های بنیادی، یکی از نگرانی‌های پزشک معالج، پس زدن پیوند است؛ اما با توجه به این که سلول‌های بنیادی که قرار بود به این کودک ۶ ساله پیوند زده شود، از خودش بود، احتمال پس‌زدگی پیوند از میان رفت. این فوق تخصص خون و انکولوژی تصریح کرد: علی‌رغم این که سایر متخصصان پیوند، احتمال موفقیت را بسیار کم و یا حتی غیر ممکن ارزیابی می‌کردند، پیوند انجام شد و با گذشت پنج ماه از تزریق سلول‌های بنیادی خون بندناف، روند درمان این کودک به خوبی پیش می‌رود. دکتر باهوش خاطرنشان کرد: درمان کارن یک اتفاق استثنایی در دنیای علم است، چون وقتی به ما مراجعه کرد با نوع شدید بیماری کم کاری مغز استخوان مواجه بود. برای درمان کم کاری مغز استخوان در دنیا پروتکل درمانی به این شکل است که ترجیحا از سلول‌های بنیادی فرد دیگری مثل خواهر یا برادر یعنی از پیوند آلوژن استفاده شود. اما با توجه به این که یک مورد دیگر از پیوند بندناف بیمار به خودش در دنیا انجام شده بود، این کار را به مراکز پیوند مطرح کشور پیشنهاد دادیم؛ اما مخالفت شد و در نهایت خودمان علی‌رغم امکانات بسیار محدود بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) پیوند را انجام دادیم.

وی افزود: سه هفته بعد از تزریق، پلاکت‌های خون که برای ما بسیار مهم بود، شروع به بالا آمدن کردند و این در پیوند از بندناف، بسیار مهم است و بعد از گذشت یک ماه سایر آزمایش‌های بیمار نرمال شد. دکتر باهوش با تاکید بر این که بیماری کارن به صورت اکتسابی در کودک به وجود آمده، تاکید کرد: پیوند موفق کارن با کمک خداوند بود و این اتفاق شاید جهش و حرکتی نو را در درمان بیماران رقم بزند. فوق تخصص خون و انکولوژی بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) افزایش تجهیزات و ایجاد فضای مناسب پیوند در این بیمارستان را ضروری ارزیابی کرد و گفت: در حال حاضر تنها یک اتاق پیوند در اختیار داریم. وی از عموم خیرین دعوت کرد تا با همکاری و همیاریشان بخش پیوند بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) را تجهیز کنند تا بتوانند به افراد بیشتری خدمات‌رسانی کنند.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8291

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *