آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید سنسورهای ارتعاش سنج القایی در ایران

تولید سنسورهای ارتعاش سنج القایی در ایران

با تلاش محققان در کشور سنسورهای لرزش سنج القایی مورد مصرف در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نظامی، نیروگاهی و سیمان در کوتاه ترین زمان ممکن و به طور پیوسته تولید شد. صنعت کشور در حالی رشد سریع و صعودی خود را آغاز کرد که هیچ یک از قدرت‎های برتر دنیا حاضر به همکاری در زمینه تحقیقات، طراحی، تولید، ساخت قطعات یدکی، مجموعه‎های مکانیکی و الکترونیکی نبودند از این رو تحولات منسجم با هدف توجه به تولید داخل با استفاده از طراحی مهندسی و مهندسی معکوس با تقویت تولید کنندگان در کشور انجام گرفت.

اصغر شریفی مدیر عامل شرکت سپهر اندیشان پایاب با اشاره به کاربرد سنسورهای القایی تجهیزات دوار در صنایع مختلف گفت: ماشین‎های دوار که عموما در صنایع مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، معدن، سیمان و فولاد تحت نام ماشین آلات و تجهیزات بسیار حساس شناخته می‎شوند، بخش بزرگی از سرمایه‎های یک شرکت تولیدی را تشکیل می‎دهد. علاوه بر بالا بودن قیمت و هزینه‎های تعمیراتی توقف ناشی از خرابی آنها می‎تواند باعث توقف تولید شود، و از همه مهم‎تر ادامه کار ماشین با لرزش بالا باعث شکست و انهدام آن ماشین و ایجاد خطرات جانی می‎شود. وی با تاکید بر حفاظت از ماشین‎های دوار بیان کرد: ارتعاش فن‎های بزرگ، توربین ژنراتورها، یاتاقان‎های بزرگ، پمپ‎ها و موتورها با نصب سنسورهای لرزش سنج القایی اندازه گیری می‎شوند و در صورت گذر از حد هشدار با اعلان‎های متفاوت اپراتور را متوجه کرده و در صورت افزایش بیشتر دامنه و گذر از حد خطر باعث توقف خودکار ماشین می‎شود تا از حوادث ناگوار جلوگیری شود.

سنسورهای القایی تجهیزات دوار (Proximity Probe)

شریفی در توضیح سنسورهای القایی تجهیزات دوار بیان کرد:‌ (Proximity Probe) بر روی اکثر پمپ‎ها، موتورها و تجهیزات دوار موجود در سیستم پالایشگاهی کشور سنسورهای مربوط به شرکت بنتلی نوادا آمریکا نصب است که در شرایط تحریم تامین این نمونه سنسور برای سیستم‎های نیروگاهی مشکل ساز شده بود که این شرکت با توجه به امکانات موجود در داخل کشور اقدام به طراحی وساخت نمونه آزمایشگاهی سنسور مورد نظر کرد پس از تایید کارشناسان کارفرما اقدامات لازم در خصوص بهینه سازی برروی جنس متریال – آبکاری و نوع سیم مورد استفاده مطابق با استاندارد ASTM اقدام به ساخت نمونه‎های تولیدی و عرضه شد.

مدیر عامل شرکت سپهر اندیشان پایاب دوربین‎های اپتومکانیکی را از دیگر محصولات طراحی و تولید شده خواند و گفت: تمامی دوربین اپتیکی سفارش شده توسط مشتری پس از مهندسی معکوس و اعمال تغییرات توسط طراحان مکانیکی و اپتیکی یک نمونه مهندسی از محصول تولید و به کارفرما ارسال می‎شود پس از انجام تست‎های محیطی، میدانی و تنظیمات اپتیکی توسط کارفرما نتیجه اعلام و در صورت نیاز به تغییرات، موارد خواسته شده توسط واحد تحقیق وتوسعه محصول اعمال می‎شود و ده ست محصول جدید در دستور کار تولید قرار می‎گیرد پس از تایید نهایی کارفرما پروژه از حالت مهندسی خارج و تولیدی می‎شود. این فعال حوزه فناور طراحی و تولید دوربین‎های اپتو مکانیک دو چشمی، مخصوص دیده بانی با بزرگ نمایی ۴۰ و ۲۰ برابر موسوم به دوربین‎های ۱۲۰*۲۰ و ۸۰*۲۰ و زاویه یاب‎های فرماندهی با دقت حرکتی یک میلیم در برد و سمت با نام تجاری ثامن ۱۶ و MD 43، همچنین طراحی و تولید دوربین گراگیری غدیر ۱۵ را از مهم‎ترین فعالیت‎های صورت گرفته در صنعت خواند.

مبدل حرکت عمودی به افقی دستگاه فرز (C.N.C (Angle Head

شریفی گفت: با توجه به این که در ماشین آلات C.N.C جهت انجام ماشینکاری‎های خاص و تولید قطعات با فرآیند پیچیده توسط محور افقی نیازمند یونیت مبدل حرکت عمودی به افقی بدون لرزش ولقی با دور بالا (به منظور حصول به کیفیت سطح و نتیجتا دستیابی به تلرانس‎های ابعادی و هندسی دقیق) است. از این رو با شناسایی نیاز صنعت به گروه R&D ماموریت تحقیق طراحی و تولید این محصول را واگذار شد که پس از شش ماه فعالیت موفق به تولید یک نمونه محصول از جنس آلومینیوم شد. پس از تست کامل محصول در شرکت و انجام کلیه‎ی تست‎های ماشینکاری و شناسایی عیوب اقدام به ساخت نمونه صنعتی پر کاربرد با استفاده از فولاد و مطابق با استانداردهای ماشین کاری CNC شد.

این فعال حوزه فناور در ادامه با اشاره به میزان تولیدات سالانه محصولات بیان کرد: از نظر ریالی در سال ۹۴ نزدیک به ۲٫۵ میلیارد تومان محصول اپتو مکانیکی تولید شده است که محصولات اپتومکانیکی شرکت غالبا صادراتی هستند و قاعدتا کشورهای خریدار از کیفیت و مرغوبیت آن راضی هستند که اقدام به خرید از ایران می‎کنند. وی در پایان با اشاره به نقش معاونت علمی و فناوری در چرخه تبدیل علم به ثروت بیان کرد: صنعت کشور نیازمند دگرگونی‎های لازم جهت پویایی و رسیدن به اقتصاد مقاومتی است از این رو شرکت‎ها نیازمند حمایت از سوی مسئولین هستیم که امیدواریم در این راه شاهد پشتیبانی‎های لازم و رسید به ایده آل‎ها باشیم.

سنسورهای لرزشی، سنسورهای لرزش سنج، سنسورهای ارتعاش سنج القایی + عکس، شرکت سپهر اندیشان پایاب، ساخت ایران

سنسورهای لرزشی، سنسورهای لرزش سنج، سنسورهای ارتعاش سنج القایی + عکس، شرکت سپهر اندیشان پایاب، ساخت ایران

سنسورهای لرزشی، سنسورهای لرزش سنج، سنسورهای ارتعاش سنج القایی + عکس، شرکت سپهر اندیشان پایاب، ساخت ایران

سنسورهای لرزشی، سنسورهای لرزش سنج، سنسورهای ارتعاش سنج القایی + عکس، شرکت سپهر اندیشان پایاب، ساخت ایران

سنسورهای لرزشی، سنسورهای لرزش سنج، سنسورهای ارتعاش سنج القایی + عکس، شرکت سپهر اندیشان پایاب، ساخت ایران

سنسورهای لرزشی، سنسورهای لرزش سنج، سنسورهای ارتعاش سنج القایی + عکس، شرکت سپهر اندیشان پایاب، ساخت ایران

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8297

۴ نظر

 1. باسلام احتراما به اطلاع میرسد این سنسور توسط حسن رشیدی کارمند خلاق و مخترع بنام شرکت پالایش گاز فجر جم در سال ۱۳۸۹ ساخته شده و مکتوب تاییدیه آن موجود میباشد و این ساخت توسط آقای مهندس اسلامی مدیر عامل شرکت پالایش فجر در سالهای گذشته اعلام شده و اعلام نظر ایشان پر سایت شرکت ثبت شده و همچنین پر اخبار استان بوشهر و فارس هم بیان شده است بعنوان اولین سازنده این سنسور ودر جشنواره رشد خلیج فارس هم شرکت نموده متاسفانه ایشان در سال ۹۲ با شرکت سپهر اندیشان جهت تولید آن همکاری نموده که نتیجه آن در سال ۹۳ فروش به نیروگاه گازی کنکان شرکت پالایش فجر جم بوده و که مدارک آن موجود میباشد و اعلام ساخت توسط این شرکت دزدی طرح حسن رشیدی میباشد که با افتخار بنام خود تمام کرده اند

  • با سلام و احترام
   مخاطب گرامی

   سایت ایران توانا صرفا جنبه معرفی دستاوردها را دارد. اما با توجه به این که خواست مخاطبان اولویت اصلی مجموعه ایران تواناست، بنابراین اعلام می گردد که مطالب دستاورد “تولید سنسورهای ارتعاش سنج القایی در ایران” از سایت روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نقل قول شده است.

 2. سلام احتراما از توجه شما به خواست مخاطبین کمال تشکر را دارم و همچنین از تولید کنندگان داخلی حمایت میفرمائید و باعث دلگرمی آنها جهت توسعه و پیشیرفت صنعت کشور عزیزمان میگردید سپاسگزارم اگر برای شما مقدور باشد خبر ساخت سنسور و همچنین قسمتی از مصاحبه با سازنده سنسور در سال ۹۱ و ۹۲ در هفته نامه مشعل و سایت شرکت پالایش فجر را منتشر کنید تا حق به حقدار برسد
  ضمنا هزینه آن را هم پرداخت خواهیم کرد در صورت موافقت جنابعالی مدارک خدمتتان ارسال میگردد. با تشکر رشیدی

  • با سلام و احترام

   مخاطب گرامی

   حضور شما را در ایران توانا | پایگاه خبری دستاوردهای ایران، گرامی می‎داریم. سایت ایران توانا در نظر دارد تا در راستای اهداف خود مبنی بر حمایت از شرکت‎های دانش بنیان و محققان (مخترعان)، دستاوردهای این شرکت‎ها و محققان را به اطلاع عموم مردم در فضای مجازی به طور صد در صد رایگان برساند. بنابراین دستاوردهای ارزشمند خود را در قالب متن‎های خبری همراه با عکس از طریق صفحه‎ی “ثبت دستاورد” سایت ایران توانا | پایگاه دستاوردهای ایران ارسال فرمائید تا در اسرع وقت خبر دستاورد ارزشمند شما منتشر شود.

   با سپاس از حضور شما

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *