آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت نانو کامپوزیت الکترومغناطیسی با روشی ساده و کم هزینه

ساخت نانو کامپوزیت الکترومغناطیسی با روشی ساده و کم هزینه

پژوهشگران دانشگاه کاشان در طرحی تحقیقاتی با استفاده از مواد اولیه‌ طبیعی و کم هزینه، نانو کامپوزیتی با کاربرد در حوزه‌ انرژی و برق و رایانه ساخته‌اند. جهت ساخت این نانو کامپوزیت از روشی منطبق بر اصول شیمی سبز استفاده شده که خود منجر به کاهش آلودگی‌های زیست محیطی در تولید این ماده می‌شود. کامپوزیت‌های مغناطیسی – الکتریکی ترکیباتی هستند دارای کاربردهای مختلفی در صنایع مختلف از جمله ابزارهای ذخیره‌ اطلاعات، دستگاه‌های کنترل رزونانس مغناطیسی میدان الکتریکی، دستگاه‌های تبدیل انرژی مغناطیسی به الکترونوری و … هستند. همین کاربردهای وسیع باعث شده امروزه توجه دانشمندان زیادی به این ترکیبات معطوف شود. ویژگی‌ برجسته‌ این دسته از مواد بروز همزمان خواص مغناطیسی و الکتریکی در آنهاست.

به گفته‌ دکتر مسعود صلواتی نیاسری مجری طرح، هدف از این پژوهش تهیه‌ نانو کامپوزیتی از خانواده‌ کامپوزیت‌های مغناطیسی – الکتریکی از جنس PbTiO3/PbFe12O19 بوده است. وی در ادامه افزود: برای ساخت نانو کامپوزیت مورد نظر از روش سل – ژل خوداحتراقی که روشی ساده، سریع و مقرون به صرفه است و افزون بر آن راندمان بالایی نیز دارد، استفاده شد. در این طرح از مالتوز (مواد قندی حاصل از جوانه‌ی جو) که یک ماده‌ طبیعی و بی‌ضرر است، به عنوان عامل کاهنده در فرایند ساخت استفاده شده که عامل مهمی در راستای کاربرد اصول شیمی سبز در سنتز مواد و کاهش آلودگی‌های محیط زیست به شمار می‌رود.

همچنین به کار بردن نمک‌های نیتراتی به عنوان پیش ماده، دلیل دیگری در کاهش هزینه‌های مصرفی و مقرون به صرفه بودن ساخت نمونه‌ها بوده است. به گفته‌ این محقق، خواص و ویژگی‌های مختلف نانو کامپوزیت‌های صفحه‌ای شکل سنتز شده از جمله ساختار، خلوص محصول و خاصیت مغناطیسی آنها به کمک روش‌های مختلف از جمله XRD ،SEM ،TEM و EDS مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج این بررسی‌ها حاکی از بهبود ساختار نانو صفحات ایجاد شده و خواص مغناطیسی این نانو کامپوزیت بوده است. در واقع ترکیب نهایی یک نانو کامپوزیت سوپر پارامغناطیس است. نتایج این کار که حاصل تلاش‌های دکتر مسعود صلواتی نیاسری (عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان)، فاطمه انصاری و اعظم سبحانی است، در مجله‌ Composites Part B: Engineering (جلد ۸۵، سال ۲۰۱۶، صفحات ۱۷۰ تا ۱۷۵) چاپ شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8293

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *