آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید پانسمان بیولوژیک ترمیم زخم و بندآورنده خونریزی از سخت پوستان دریایی

تولید پانسمان بیولوژیک ترمیم زخم و بندآورنده خونریزی از سخت پوستان دریایی

نتیجه ۲۵ سال تحقیق پژوهشگر ایرانی منجر به تولید چندین نمونه پانسمان بیولوژیک ترمیم زخم (زخم بند) و بندآورنده‎های خونریزی با استفاده از پوسته سخت پوستان دریایی شد که بدون بکارگیری هیچگونه ماده دارویی شیمیایی، سرعت ترمیم زخم را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می‎دهد. دکتر سهیلا سلحشور کردستانی درباره طرح تحقیقاتی خود اظهار داشت: از ۲۵ سال قبل و زمانی که دانشجوی دکتری بودم کار تحقیقاتی در زمینه پانسمان‎های بیولوژیک ترمیم زخم را آغاز کردم و در دوره فوق تخصص و پس آن نیز ادامه دادم که توانستیم از پوسته سخت پوستان دریایی، یک سری بیومتریال‎هایی استخراج کنیم و خاصیت ترمیم زخم را در آنها یافتیم. عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: با اجرای این طرح تحقیقاتی، ۵ ثبت اختراع به نام خودم از اروپا گرفته ایم و سپس کاربردهای مختلف برای ترمیم انواع زخم‎ها از جمله زخم بستر، زخم دیابتیک، زخم‎های عروقی و زخم‎ها در کسانی که بیماری‎های ژنتیک مانند ای بی (EB) دارند تعریف کردیم. به گفته وی، پانسمان‎های بیولوژیک ترمیم زخم، برای بهبود سوختگی‎ها نیز کاربردهای وسیعی دارد و به طور کلی، سرعت ترمیم انواع زخم را ۷۵ درصد افزایش می‎دهد سلحشور کردستانی تاکید کرد: این پانسمان‎ها ضد میکروبی هستند و علاوه بر تاثیر زیاد در سرعت ترمیم زخم، در کاهش استفاده از آنتی بیوتیک برای بیمارانی که زخم و عفونت پیدا می‎کند، موثرند.

وی ادامه داد: این زخم بندها از مواد طبیعی تولید شده اند به دلیل این که منشا دریایی دارند و به عنوان دارو محسوب نمی‎شوند و به لحاظ سیستمیک، هیچ تاثیری در بدن ندارند بنابراین تاثیرات جانبی مصرف دارو هم نخواهند داشت. سلحشور کردستانی که بنیانگذار شرکت دانش بنیان کیتوتک در حوزه مهندسی پزشکی است، به اخذ مجوزهای وزارت بهداشت و همچنین استانداردهای بین المللی از جمله مجوز کیفیت اروپا (CE) و ایزو ۱۳۴۸۵ که یک ایزو اختصاصی برای محصولات پزشکی است برای این پانسمان‎ها اشاره کرد و گفت: این محصولات خوشبختانه الان روانه بازار مصرف کشور شده است. وی یادآور شد: در حال حاضر ۵ نمونه از این پانسمان‎های بیولوژیک برای زخم‎هایی که حفره دارند، زخم‎های همراه با عفونت، زخم‎هایی که ترشحات زیادی دارند و زخم‎های دیابتیک تولید کرده ایم. این پژوهشگر ایرانی درباره وجود نمونه‎های خارجی پانسمان‎های ترمیم زخم نیز توضیح داد: نمونه‎های مشابه این پانسمان‎ها قبلا تولید شده بود با این تفاوت که آنها از مواد مصنوعی با ریشه‎های پلیمری و نفتی ساخته شده اند ولی در پانسمان‎های تولیدی ما از مواد جدید و کاملا بیولوژیک و بدون ضرر استفاده شده که خاصیت ضد میکروبی دارند و همین ویژگی، محصولات ما را منحصر به فرد کرده است.

به گفته ساخت انواع مختلف پانسمان‎های بیولوژیک در دستور کار این شرکت دانش بنیان قرار دارد و به عنوان مثال برخی از آنها برای ترمیم زخم‎های ناشی از جراحات سنگین، زخم بستر افراد دارای ضایعات نخاعی یا سالمندان بیمار که مدت‎ها در صندلی چرخدار یا تخت خواب، بدون حرکت می‎مانند اختصاصی سازی خواهد شد. سلحشور کردستانی با بیان این که دوره پس از عمل جراحی و هنگام عمل جراحی (چه به صورت تهاجمی یا کم تهاجمی)، معمولا با خونریزی همراه است، افزود: همین موضوع برای افرادی که دارای خون نادر هستند، مشکلاتی در تهیه خون برای تزریق ایجاد می‎کند و در بیمارانی که مشکل انعقاد خون دارند نیز ممکن است خونریزی ادامه پیدا کند. وی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل مهم در مرگ و میرهای ناشی از تصادفات جاده ای، ادامه خونریزی مجروحان است و براساس آمار موجود، حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد مرگ و میر در حوادث مختلف به علت ادامه خونریزی مصدومان روی می‎دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در ادامه تحقیقات خود، نوعی بندآورنده‎های طبیعی خونریزی را تولید کرده ایم که بدون استفاده از هر گونه داروی شیمیایی، موجب بندآوردن خونریزی مصدومان و مجروحان حوادث مختلف می‎شود. وی بیان داشت: این بندآورنده‎های خونریزی در اشکال ساده و در عین حال، متنوع طراحی و تولید شده اند و به دلیل استفاده از مواد طبیعی در آنها، هیچ گونه آلرژی و حساسیتی ایجاد نمی‎کند و می‎تواند در حوادث و سوانح مختلف به آسیب دیدگان کمک کند. تهیه زخم بندها و بندآورنده‎های خونریزی بدون نسخه پزشک امکان پذیر است و استفاده از آنها به آموزش و تخصص ویژه ای نیاز ندارد بنابراین همگان به راحتی می‎توانند از آن استفاده کنند.

تولید پانسمان بیولوژیک ترمیم زخم و بندآورنده خونریزی از سخت پوستان دریایی

تولید پانسمان بیولوژیک ترمیم زخم و بندآورنده خونریزی از سخت پوستان دریایی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8353

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *