آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - نرم افزار مدیریت اطلاعات ساختمان در کشور ارائه شد

نرم افزار مدیریت اطلاعات ساختمان در کشور ارائه شد

استفاده از نرم افزار نما ساخت و اطلاعاتی که توسط این نرم افزار در اختیار بهره برداران در صنعت ساختمان سازی قرار می‌گیرد، زحمات و هزینه‌های دوره بهره برداری از ساختمان‌ها را به طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد. در طول دوره اجرای پروژه‌های ساختمانی، با انبوهی از اطلاعات متعدد و متنوعی روبه‌رو هستیم. اطلاعاتی که به علت فقدان مستندسازی اصولی، عدم وجود آنها بهره برداری و نگهداری از ساختمان را با هزینه‌های هنگفتی مواجه می‌کند. به همین خاطر، سیستم‌های نرم افزاری می‌تواند ایفاگر نقش مهمی در راستای پیش‌گیری از هدر رفتن هزینه‌ها باشد. با وجود این که ایران خود از صادر کنندگان سوخت‌های فسیلی به دنیا است اما مصرف بالای انرژی که مقدار حدود یک سوم تولید آن است مسئولان را بر آن داشته تا در مورد استفاده بهینه از انرژی در کشور تامل بیشتری داشته باشند. در میان مصرف کنندگان بخش ساختمان با مصرف ۴۰% انرژی سهم بالای را به خود اختصاص داده است، مصرف سوخت در ایران ۵۰% بالاتر از شاخص جهانی است. از آنجایی که ساختمان یکی از مصرف کنندگان اصلی انرژی است، اهمیت ندادن به بهینه سازی مصرف انرژی و در نتیجه اتلاف آن در بخش ساختمان باعث هدر رفتن سرمایه‌های ملی می‎شود.

حامد سرتیپی مدیر عامل شرکت فرا عمران نگار با اشاره به مقرارات تدوین شده ملی ساختمان جهت مصرف بهینه در ساخت و ساز ساختمان، گفت: مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان تحت عنوان صرفه جویی در مصرف انرژی تدوین گشته است. رعایت اصول آیین نامه در ساخت باعث افزایش هزینه‌های ساخت از ۵ تا ۱۵درصد است، اما باعث کاهش هزینه ۲۰ تا ۵۰ درصدی در مصرف انرژی می‌شود و نیز در این ساختمان‎ها سایز وسایل سرمایشی و گرمایشی ۳۰% کاهش یافت. وی هدف این پژوهش ارایه راهکار جهت ساخت بنای کاملا مقرون به صرفه دانست و افزود: با این صرفه جویی در مصرف انرژی، باعث برگشت سرمایه در کوتاه مدت شده و در دراز مدت باعث کاهش هزینه‎های بهره برداری می‎شود که تا کنون روش جامعی جهت حفظ کامل انرژی در بنا در ایران پیشنهاد نشده است. به گفته این عضو فعال فناور در ساخت بناهای سنتی ایرانی به مواردی چون جهت قرارگیری بناهای یک شهر، عایق کاری و دو پوسته کردن سقف، افزایش ضخامت دیوار، ایجاد کانال‌های تهویه هوا و این قبیل موارد توجه خاص شده است.

امروزه می‌توان با استفاده از مصالح و تکنیک‌های نوین ساخت، با الهام از روش‌های سنتی و در نظر گرفتن اقلیم بنا، سازه‌ای مقرون به صرفه تر بنا کرد. خانه سبز (استفاده کامل از انرژی پاک و استفاده از ساختار ایرودینامیکی برای بنا) و ساختمان هوشمند (تاسیسات هوشمند در ساختمان در جهت بهینه سازی مصرف انرژی) نمونه‌ای از طراحی بنا با مصالح و تجهیزات نوین جهت صرفه جویی در انرژی است. سرتیپی گفت: روش تحقیق، روش کمی-کیفی با استفاده از روش‎های کتابخانه ای (جمع آوری و مطالعه منابع)، توصیفی (نقد و بررسی) خواهد بود و هم چنین با استفاده از روش کمی به مدل سازی یک نمونه ساختمان به تحلیل انرژی در ساختمان‌های مسکونی که توسط مصالح و روش‌های نوین ساخت طراحی شده می‌پردازد، همچنین روش‎های حفظ هر چه بیشتر انرژی مطلوب در بنا و جذب انرژی موثر از بیرون بنا با به کاربردن مصالح و تکنیک‎های جدید مورد بررسی قرار خواهد گرفت. مدیر عامل شرکت فرا عمران نگار مجری و طراح نرم افزار نما ساخت نقشه را بخش مهمی از اطلاعات هر پروژه ساختمانی دانست و گفت: با توجه به ماهیت مکانی اغلب اطلاعات در پروژه‌های ساختمانی، برای مکانیزه کردن فرآیند مدیریت این اطلاعات لازم است تا از سیستم‌های مبتنی بر اطلاعات مکانی استفاده شود.

وی درباره نحوه عملکرد این نرم افزار تولیدی گفت: این نرم افزار تولیدی قادر است مجموع اطلاعاتی همچون نقشه‌های سازه‎ای، معماری، تأسیساتی، مشخصات فنی، و کاتالوگ، تشخیصات عکس و … را که در دوره طراحی و اجرا به وجود می‌آید در محیط کاملاً یکپارچه در اختیار کسانی قرار دهد که به بهره برداری از ساختمان‎ها می‌پردازند. سرتیپی با اشاره به میزان تولیدات سالانه این شرکت دانش بنیان گفت: با تلاش‌های تیم تحقیقاتی توانسته‌ایم ۱۰ نسخه از نرم افزار طراحی ساختمان را در سال گذشته به فروش برسانیم. ضمن آن این شرکت دانش بنیان در نظر دارد در حوزه بین الملل نیز فعالیت‌هایی را داشته باشد که در پی آن مذاکراتی با کشورهای عراق و افغانستان انجام شده است. وی با اشاره این که نرم افزار تولیدی مشابه خارجی یکپارچه ندارد، افزود: نرم افزار تولید شده بسته به متراژ و طبقات ساختمان قیمت‌های متفاوتی دارد که برای شرکت‎ها، سازمان‎ها، سازندگان و بهره برداران پروژه‎های مختلف ساختمانی از ساختمان‎های تجاری عظیم گرفته تا ساختمان‎های مسکونی کوچک قابل استفاده است.

نرم افزار نما ساخت + عکس، نرم افزار مدیریت اطلاعات ساختمان، شرکت فرا عمران نگار، نرم افزار ساخت ایران

نرم افزار نما ساخت + عکس، نرم افزار مدیریت اطلاعات ساختمان، شرکت فرا عمران نگار، نرم افزار ساخت ایران

روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8362

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *