آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - دستگاه تصفیه پساب صنایع با نانو ذرات حساس به نور خورشید ساخته شد

دستگاه تصفیه پساب صنایع با نانو ذرات حساس به نور خورشید ساخته شد

محقق دانشگاه زنجان با انجام یک طرح آزمایشگاهی با حمایت شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان موفق به طراحی و ساخت دستگاهی شد که قادر است به کمک نانو ذرات حساس به نور خورشید، پساب‌های صنایعی از قبیل داروسازی، چرم سازی و نساجی را با بازدهی بالایی تصفیه کند. لازم به ذکر است، این طرح به عنوان طرح برتر استان زنجان سال ۹۴ انتخاب شده است. تصفیه‌ی پساب صنایع اغلب به روش‌های انعقاد و لخته سازی و تصفیه‌های بیولوژیکی لجن فعال انجام می‌شود. بدین صورت که با افزودن مواد منعقد کننده به آب، ذرات معلق در آب به هم می‌پیوندند و رسوب می‌کنند. این نوع فرایندها به دلیل بار آلودگی زیاد و یا مسمومیت ناشی از میکروارگانیسم‌ها، با مشکلات زیادی رو به رو هستند. از طرفی اجرای این فرایندها از لحاظ مدیریتی و کنترل، مشکل است و به نیروی متخصص نیز نیاز دارد. بنابراین استفاده از روش‌های شیمیایی از قبیل استفاده از نانو ذرات با خاصیت فتوکاتالیستی، می‌تواند جایگزین خوبی به منظور افزایش بازده و سهولت عملیات تصفیه باشد.

لیلا قلمچی مجری طرح با اشاره به استفاده از فرایندهای اکسایش پیشرفته‌ی خورشیدی تصفیه‌ی آب در کشورهای صنعتی گفت: اجرای این فرایندها آسان است و موجب تبدیل مواد آلی سمی موجود در پساب به مواد معدنی کم خطر می‌شود. همچنین کارایی این فرایندها با استفاده از نانو ذرات فتوکاتالیستی در مقابل نور خورشید و یا اشعه‌ی فرابنفش متمرکز شده به وسیله دستگاه سهمی وار مرکب دو چندان می‌گردد. البته لازم به ذکر است که فرایند گندزدایی خورشیدی آب به علت زمان طولانی و تصفیه‌ی ناکافی مشکلاتی را نیز ایجاد می‌کند. از این‌رو، در این پژوهش راهکاری جهت افزایش بازده و سرعت فعالیت این نانو ذرات فتوکاتالیستی، از طریق افزایش تمرکز نور خورشید ارائه شد. این راهکار، در قالب یک اختراع تحت عنوان دستگاه تصفیه راکتور سهمی وار مرکب خورشیدی نیز معرفی شده است. قلمچی کاهش هزینه‌های مربوط به استفاده از برق، افزایش سرعت واکنش به واسطه‌ی استفاده از نانو ذرات فتوکاتالیست دی اکسید تیتانیوم، قابلیت استفاده مکرر، دوام و پایداری، کارکرد در شرایط ابری، عدم نیاز به ردیابی خورشیدی و استفاده بسیار آسان برای نیروی غیر متخصص را به عنوان مزایای برجسته این دستگاه برشمرد.

وی در ادامه افزود: با استفاده از این دستگاه امکان تصفیه‌ی پساب صنایع مختلف آلوده به ترکیبات آلی خطرناک و مقاوم به تصفیه‌های رایج بیولوژیکی، با صرف زمان کمتری ممکن است. استفاده از این دستگاه بسیار مقرون‌ به صرفه است. همچنین با قرار دادن چندین فتو راکتور در کنار هم به صورت متوالی، می‌توان مقدار اکسیژن مورد نیاز پساب شهری در قبل مرحله کلرزنی را به طور قابل توجه کاهش داد. به علاوه، استفاده از این دستگاه به منظور گندزدایی خورشیدی در مناطق محروم، باعث حذف بسیاری از پاتوژن‌ها و میکروارگانیسم‌ها می‌گردد. این طرح در قالب پایان نامه‌ی کارشناسی ارشد لیلا قلمچی و با راهنمایی دکتر میرسعید سید دراجی انجام شده است. این پایان نامه که با همکاری شرکت آب و فاضلاب شهری استان زنجان انجام شده که تحت عنوان پایان نامه‌ی موردنیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ی توسعه‌‌ی فناوری نانو نیز رسیده است. به گزارش ایران توانا این اختراع با عنوان دستگاه تصفیه راکتور سهمی وار مرکب خورشیدی، به شماره ۸۶۹۲۷ تحت مالکیت محمدحسین رسولی فرد و لیلا قلمچی و نگار صحتی و میرسعید سیددراجی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

دستگاه تصفیه راکتور سهمی وار مرکب خورشیدی + عکس، دستگاه تصفیه پساب صنایع با نانو ذرات حساس به نور خورشید

دستگاه تصفیه راکتور سهمی وار مرکب خورشیدی + عکس، دستگاه تصفیه پساب صنایع با نانو ذرات حساس به نور خورشید

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8411

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *