آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید نانو ذرات پلیمری برای رفع عوارض جانبی آنتی بیوتیک‌ها

تولید نانو ذرات پلیمری برای رفع عوارض جانبی آنتی بیوتیک‌ها

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر در طرحی تحقیقاتی، نانو ذرات پلیمری را تولید کرده‌اند که می‌توان از آنها در سامانه‌های دارورسانی استفاده کرد. استفاده از این نانو حامل‌های پلیمری آزمایشگاهی در سامانه‌های دارورسانی، کاهش اثرات مخرب جانبی مصرف آنتی بیوتیک‌ها و افزایش بازده درمانی آنها را در پی داشته است. در طی سال‌های اخیر،‌ پیشرفت‌های پزشکی قابل‌ توجهی در حیطه‌ سامانه‌های دارورسانی صورت گرفته است. استفاده از این سامانه‌ها موجب می‌شود دارو دقیقاً به بافت یا عضو موردنظر رسیده و نرخ رهاسازی دارو برای مدت طولانی کنترل شود. هدف استفاده از سامانه‌های دارورسانی، حفظ طولانی مدت غلظت مطلوب دارو در خون و در نتیجه افزایش میزان اثربخشی و کاهش اثرات جانبی دارو است.

سیمین شیبانی، مجری طرح، در خصوص اهداف دنبال شده در این پژوهش گفت: داروی آزیترومایسین در زمره‌ آنتی بیوتیک‌ها قرار می‌گیرد که به منظور درمان بیماری‌های عفونی تجویز می‌شود. از آنجایی‌ که این دارو دارای حجم و وزن مولکولی بالایی است، به‌ سختی می‌تواند از غشای خارجی باکتری‌ها عبور کند. بنابراین حتی هنگام استفاده از سامانه‌های دارورسانی، بازده درمانی پایینی دارد. هدف از انجام این طرح غلبه بر مشکلات مذکور با سنتز پلیمرهای قالب مولکولی به روش پلیمریزاسیون رسوبی بود. وی مزایای استفاده از این روش دارورسانی را حفظ غلظت دارو در حدی نسبتاً ثابت برای مدتی مشخص، قابلیت تنظیم سرعت آزاد شدن دارو و امکان دارورسانی در ابعاد نانومتری به یک عضو یا بافت خاص عنوان کرد. شیبانی در رابطه با مراحل انجام طرح گفت: در این پژوهش ابتدا پلیمرهای قالب مولکولی با و بدون آزیترومایسین به روش پلیمریزاسیون رسوبی سنتز شد. پس از اتمام فرایند پلیمریزاسیون، ذرات پلیمری به دست‌آمده توسط سانتریفیوژ جدا شده و توسط آب شست‌وشو و به وسیله حرارت خشک شد.

در نهایت مورفولوژی، پایداری حرارتی و نرخ رهاسازی دارو برای پلیمرهای تولید شده مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج مشاهدات و آزمون‌ها، تولید ذرات پلیمری با اندازه کمتر از ۱۰۰ نانومتر به‌ صورت کروی و یکنواخت را تأیید می‌کند. همچنین بررسی‌های مربوط به پایداری گرمایی پلیمرهای قالب مولکولی نشان دهنده پایداری این پلیمرها تا دماهای بالاست. مطالعات رهاسازی آزیترومایسین از پلیمرهای قالب مولکولی نیز حاکی از رهاسازی آهسته و پایدار دارو از نانو حامل پلیمری است. نتایج این تحقیق در مجله‌ RSC Advances (جلد ۱۲۰، شماره ۵، سال ۲۰۱۵، صفحات ۹۸۸۸۰ تا ۹۸۸۹۱) به چاپ رسیده است. دکتر مجید عبدوس و دکتر سعیده مزینانی (اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر) و سیمین شیبانی (فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد این دانشگاه) عهده‌دار انجام این پژوهش بوده‌اند.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8420

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *