آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید فرستنده‌های دیجیتالی توان پایین در ایران

تولید فرستنده‌های دیجیتالی توان پایین در ایران

متخصصان کشورمان با پشتیبانی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا)، فرستنده‌های دیجیتالی توان پایین مورد نیاز سازمان صدا و سیما را تولید میکنند. این نوع از فرستنده‌ها، جهت پخش دیجیتال تصویر (DVB-T/T٢) با توان‌های ١٠، ۵٠ و ١٠٠ وات بوده که صدا و سیما در حال جایگزینی فرستنده‌های آنالوگ قدیمی با این نوع از فرستنده‌ها است. طراحی و ساخت فرستنده‌های تلوزیونی دیجیتال (DVB-T/T٢) توسط شرکت فناوری موج خاور صورت گرفته و دارای تاییدیه فنی از سازمان صدا و سیماست.

محمد حسن افشاری مدیرعامل شرکت در خصوص این طرح گفت: تکنولوژی دیجیتال تصویر نسبت به سایر تکنولوژی­ های دیجیتالی مانند تکنولوژی‌های ارسال زمینی (WiMax و ٣G)، تکنولوژی‌های کابلی (فیبری) و تکنولوژی‌های لایه‌ فضایی (DVBS) که در حوزه­ انتشار تلویزیونی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند دارای برتری نسبی است. به طور مثال در حوزه­ی انتشار رسانه‌ای، تکنولوژی­ هایی چون WiMax و ٣G قیمت بسیار بالایی برای راه ­اندازی داشته ولی از کیفیت صدا و تصویر بسیار پایین‌تری برخوردار هستند و در عین حال هزینه جاری سنگینی برای مصرف کننده دربر خواهند داشت. وی افزود: همچنین در حوزه کابلی (فیبری) مشکل افت کیفیتی که در سایر تکنولوژی­های زمینی بود رفع شده ولی زمان و هزینه لازم برای آماده‌سازی استفاده از این تکنولوژی فوق‌العاده زیاد است. اما تکنولوژی دیجیتال تصویر، هم ارزان و هم دارای کیفیت مناسبی هستند و با توجه به مقررات جمهوری اسلامی ایران و همچنین اعتبارات در نظر گرفته شده توسط مجلس شورای اسلامی مبنی بر پوشش صد در صدی رسانه دیجیتال زمینی، در آینده تکنولوژی دیجیتال تصویر، بازار خود را خواهد داشت.

مهندس افشاری، درباره مزایای فرستنده دیجیتال نسبت به آنالوگ توضیح داد: استفاده بهینه از پهنای باند، امکان ارائه تصاویر با کیفیتی بسیار بالاتر، مالتی پلکس زمانی چند سرویس با یکدیگر، امکان ارائه سرویس‌های تعاملی، امکان رمزگذاری داده و دسترسی مشروط، امکان ضبط برنامه‌های تلویزیونی و امکان تلفیق با سایر محصولات حوزه‌ IT ، از جمله مزایای فرستنده‌های دیجیتال به شمار میرود. وی خاطرنشان کرد: نیاز بالفعل سازمان صدا و سیما، بیش از ٣١ هزار فرستنده پیش بینی میشود و در یک­دهه آینده بالغ بر یکصد هزار دستگاه فرستنده دیجیتال، مورد نیاز صدا و سیما خواهد بود، که حداقل ٨٠ درصد از این فرستنده ها را فرستنده‌های توان پایین (کمتر از ١٠٠ وات) تشکیل میدهند. مهندس افشاری، با تشکر از حمایتهای صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) گفت: با حمایت حدود ٩ میلیارد ریالی صندوق در این طرح قرار است ٨۴ دستگاه در سال جاری توسط این شرکت تولید و تحویل سازمان صدا و سیما شود.

وی در خصوص مزیت های فرستندهای دیجیتال توان پایین گفت: قابلیت آنالیز و نمایش پارامترهای کیفی مهم سیگنال خروجی در هر فرستنده، استفاده از الگوریتم‌های حافظه‌دار بسیار پیشرفته، به کارگیری رابط گرافیکی لمسی برای کنترل و مانیتورینگ بهتر فرستنده، مکانیزم انتقال حرارتی بسیار خوب (High Performance) شامل پالت‌های قدرت از جنس مس آبکاری شده، استفاده از تکنولوژی کاملاً داخلی در ساخت تمامی اجزاء فرستنده و با استفاده از بهترین قطعات و برندهای معتبر امکان به روزرسانی کردن کلیه بخش‌های فرستنده به صورت Remote، امکان مانیتورینگ کامل فرستنده از طریق شبکه موبایل (GSM)، امکان تغییر کانال خروجی فرستنده فقط با تنظیم مجدد فیلتر خروجی از جمله مزیت های این سیستم محسوب می شود. به گفته وی پشتیبانی فنی منظم مراکز توسط متخصصان متعهد بومی و جلوگیری از خروج ارز، بومی سازی فناوری‌های نوین و به روز دنیا در مملکت پر افتخار ایران اسلامی، توسط فرهیختگان و پژوهشگران توانمند ایرانی و قابلیت‌های فناوری فراتر از نمونه‌های وارداتی و متناسب با اقلیم چهار فصل کشور از دیگر مزیت‌های این فرستندهها به شمار میرود.

فرستنده‌های تلوزیونی دیجیتال (DVB-T/T٢) + عکس، شرکت فناوری موج خاور، فرستنده‌های دیجیتالی توان پایین، ساخت ایران

فرستنده‌های تلوزیونی دیجیتال (DVB-T/T٢) + عکس، شرکت فناوری موج خاور، فرستنده‌های دیجیتالی توان پایین، ساخت ایران

فرستنده‌های تلوزیونی دیجیتال (DVB-T/T٢) + عکس، شرکت فناوری موج خاور، فرستنده‌های دیجیتالی توان پایین، ساخت ایران

فرستنده‌های تلوزیونی دیجیتال (DVB-T/T٢) + عکس، شرکت فناوری موج خاور، فرستنده‌های دیجیتالی توان پایین، ساخت ایران

روابط عمومی صحا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8434

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *