آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت ربات آموزش جراحی چشم در ایران

ساخت ربات آموزش جراحی چشم در ایران

رییس دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از اجرای پروژه طراحی و ساخت ربات‎های کمک جراح و آموزش دهنده جراحی چشم در این دانشگاه خبر داد. دکتر حمیدرضا تقی راد اظهار داشت: طرح ساخت ربات جراحی چشم از راه دور از حدود سه چهار سال قبل در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر با کمک دانشجویان دکتری آغاز شده است که به عنوان کمک جراح و آموزش دهنده عمل جراحی مورد استفاده قرار می‎گیرند. وی درباره عملکرد این ربات توضیح داد: در حال حاضر آموزش جراحی توسط یک استاد جراح صورت می‎گیرد و تیغ جراحی در دست دانشجویانی است که تحت نظارت وی آموزش می‎بینند و هر چند استاد همیشه نقش کنترل عمل جراحی را عهده دار است اما احتمال خطر یا خطا عمدتا وجود دارد که حین جراحی چشم، این حساسیت بالاتر می‎رود. سرپرست گروه رباتیک ارس افزود: با توافقی که میان ما (تیم تحقیقاتی دانشگاه خواجه نصیر)، بیمارستان فارابی و مرکز تحقیقات چشم پزشکی کشور صورت گرفت قرار شد ربات به گونه ای طراحی و ساخته شود که حین آموزش‎های عملی چشم پزشکی، ربات تیغ جراحی را در دست بگیرد و دو دستگاه کنترل گر در کنار آن ساخته شود که یکی از آنها در دست استاد جراحی و یکی دیگر در دست دانشجوی فراگیر باشد.

تقی راد در باره نحوه عملکرد ربات کمک جراح توضیح داد: در ابتدای کار با این ربات، استاد جراح به تنهایی دستگاه کنترل گر را در دست می‎گیرد و بر عملیات جراحی که توسط ربات انجام می‎شود نظارت خواهد داشت و پس از آموزش دانشجو، او می‎تواند دستگاه کنترل گر استاد را در اختیار بگیرد و استاد جراح، قدم به قدم بر کار وی نظارت کند. به گفته وی در حال حاضر کار ساخت ربات، پتنت‎ها و تجهیزات مربوطه انجام شده است و پروژه مراحل تحقیقاتی را طی می‎کند و مرحله ارتباط جراح با ربات را با موفقیت گذرانده است. تقی راد ابراز امیدواری کرد با حمایت سازمان‎های مسوول، تا دو سال آینده امکان تولید صنعتی این ربات کمک جراح و آموزش دهنده جراحی فراهم شود و این دستگاه در محیط‎های بیمارستانی ورود پیدا کند. وی افزایش دقت و اطمینان و کاهش خطرات حین اعمال جراحی را از مزایای استفاده از این ربات آموزشگر عنوان کرد. رییس دانشکده مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیر سطح فعالیت‎های رباتیک در این دانشگاه را حرفه ای توصیف کرد و گفت: تیم‎های رباتیک دانشگاه خواجه نصیر از سال ۸۱ به صورت رسمی و منسجم آغاز به کار کردند و الان یک آزمایشگاه برای فعالیت‎های رباتیک در دانشکده مهندسی برق تجهیز شده است.

وی به حضور و مشارکت فعال حدود ۳۰ دانشجوی دانشگاه خواجه نصیر در فعالیت‎های رباتیک دانشکده مهندسی برق اشاره کرد و گفت: طی شش سال گذشته تعداد زیادی از دانشجویانی که از دانشگاه خواجه نصیر فارغ التحصیل شده اند با ایجاد شرکت‎های دانش بنیان و شرکت‎های خصوصی در زمینه اتوماسیون و رباتیک مشغول به فعالیت شده و پروژه‎های متنوعی را در این زمینه بر عهده گرفته اند. تقی راد با بیان این که رویکرد دانشگاه صنعتی خواجه نصیر به رباتیک کاملا کاربردی و مهارت محور است، ادامه داد: هر چند حضور تیم‎های دانشجویی در مسابقات رباتیک، اولویت اصلی ما نیست اما این مسابقات می‎تواند شور و نشاط میان دانشجویان ایجاد کند به همین دلیل سعی کردیم طی سال‎های اخیر در مسابقات رباتیک نیز حضور فعالی داشته باشیم. وی کسب دو مقام قهرمانی در رقابت‎های ربات مین یاب زمینی و ربات عمود پرواز در دهمین مسابقات بین المللی روبوکاپ آزاد ایران را از جمله توفیقات تیم‎های دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر برشمرد. دهمین دوره مسابقات بین المللی روبوکاپ آزاد ایران امسال از ۱۸ تا ۲۱ فروردین ماه امسال با رقابت ۳۴۵ تیم از ایران و ۱۲ کشور جهان در محل دائمی نمایشگاه‎های بین المللی تهران برگزار شد.

ایرنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8459

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *