آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ربات کمک حرکتی برای افراد ناتوان جسمی ساخته شد + عکس

ربات کمک حرکتی برای افراد ناتوان جسمی ساخته شد + عکس

طراحی، ساخت و کنترل ربات کمک حرکتی توانبخش شریف اگزو (Sharif-Exo) با تلاش محققین دانشگاه صنعتی شریف به انجام رسید. با توجه به تعداد بالای افراد سالخورده، از کار افتاده و دارای ناتوانی فیزیکی مانند کاهش یا عدم عملکرد در آرنج و مچ که به دلایل مختلفی چون؛ آسیب، جراحی‏‎های ورزشی، جراحی ستون فقرات و یا سکته ایجاد می‏‎شوند نیاز به طراحی ربات در این زمینه احساس می‎شد. بر همین اساس اسماعیل محمدی فلاورجانی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد بیومکانیک در دانشگاه صنعتی شریف با راهنمایی‎های دکتر حسن ظهور استاد دانشکده مهندسی مکانیک این دانشگاه، موفق به طراحی، ساخت و کنترل ربات پوشیدنی کمک حرکتی برای آرنج و مچ دست بیماران ضایعه نخاعی در قالب پروژه کارشناسی ارشد خود شده است. هدف از طراحی و ساخت این ربات، کمک به دست بیماران ضایعه نخاعی با سطح ناکامل گردنی و یا افرادی ست که دست آنها به دلایل مختلف در حرکت مفصل آرنج و مچ ناتوان شده و بازه حرکتی آن در حد چندین درجه است. با پوشیدن ربات و حرکت دست، ربات مسیر حرکت را تشخیص و ادامه حرکت را انجام خواهد داد.

این عمل باعث تحریک اعصاب و جلوگیری از تنبل شدن عضلات درگیر و به مرور زمان افزایش بازه حرکتی آرنج و مچ می‎شود. ربات شریف اگزو دارای دو درجه آزادی فلکشن/اکستنشن آرنج و مچ، دو مدل حرکتی و قابل نصب به روی هر دو دست است. اساس الگوریتم کنترلی این ربات بر پایه حرکت دست بیمار می‎باشد. سادگی و نوع روش کنترل، طراحی منحصر به فرد و قابل حمل بودن آن برای انواع بیمارن ضایعه نخاعی و سکته مغزی، از ویژگی‎های بارز این ربات شریفی می‎باشد. گفتنی ست؛ طراحی و ساخت ربات شریف اگزو از سال ۱۳۸۹ آغاز و در سال ۹۱ اواین نمونه آن ساخته شد. بعد از تست ربات بر روی تعدادی بیمار و انجام چندین مرحله بهینه سازی و با در نظر گرفتن الزامات مکانیکی، الکتریکی، توصیه‎های فیزوتراپ‎ها و نظرات بیماران، در سال ۹۴ نمونه نهایی ساخته و پس از اخذ تاییده از مراکز دانشگاهی و توانبخشی، مراحل تست نهایی را برای مدت یک ماه در انجمن ضایعه نخاعی استان اصفهان سپری کرده است.

خاطرنشان می شود؛ ساخت نمونه صنعتی و تجاری سازی این ربات با درجات آزادی بیشتر نیز هم اکنون توسط محمود حجازی و علی سلیمانی دو تن از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد با سرپرستی دکتر ظهور در دانشکده مهندسی مکانیک در حال طراحی و ساخت است. این ربات با درجات آزادی بیشتر و قابلیت کنترل از طریق سیگنال‎های عضلانی در حال طراحی و ساخت است تا در نهایت با هر هفت درجه آزادی دست بتواند برای همه افراد مذکور مورد استفاده قرار گیرد. لازم به ذکر است؛ ربات شریف اگزو در جشنواره اختراعات رویش بنیاد نخبگان سال ۹۴ حائز رتبه اول در مهندسی مکانیک شد. همچنین تاکنون دو مقاله ISI در زمینه طراحی مکانیک و کنترل و چندین کنفرانس داخلی و خارجی حاصل کار علمی این پروژه بوده است. گفتنی ست؛ بر اساس تحلیل بازار فروش توسط مجید محمدی کارشناس ارشد بازرگانی، نشان بر نیاز بازار و مراکز توانبخشی بر این دسته دستگاه‎های توانبخشی می‎باشد. به طوری که دو نمونه از این ربات در این مدت به فروش رسید. ساخت نمونه صنعتی و تجاری سازی آن نیز توسط امیر محمدی کارشناس ارشد تولید، مورد امکان سنجی تولید قرار گرفت و بودجه ای در حدود ۱۵۰ میلیون تومان برای تولید انبوه ارزیابی گردید.

ربات کمک حرکتی توانبخش شریف اگزو (Sharif-Exo) + عکس

ربات کمک حرکتی توانبخش شریف اگزو (Sharif-Exo) + عکس

ربات کمک حرکتی توانبخش شریف اگزو (Sharif-Exo) + عکس

ربات کمک حرکتی توانبخش شریف اگزو (Sharif-Exo) + عکس

روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8472

یک نظر

  1. سلام
    خسته نبتاشید
    از کجا میتونیم این ربات را بخریم؟

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *