آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید فیلترهای سرامیکی در ایران

تولید فیلترهای سرامیکی در ایران

محققان شرکت دانش بنیان مهندسی ره آورد مواد آپادانا (راما) مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان موفق به تولید فیلترهای سرامیکی شدند. دکتر مهدی کشمیری، رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با اعلام این خبر گفت: ماده پیشرفته، به عبارت ساده به ماده‌ای اطلاق می‌شود که طی فرایند ساخت، امکان تغییر و تنظیم خواص فیزیکی و شیمیایی آن جهت کاربرد مورد نظر وجود داشته باشد. وی افزود: فیلترهای سرامیکی ماکرو متخلخل که از آنها به غشاهای سرامیکی نیز یاد می‌شود، دسته‌ای از مواد پیشرفته مهندسی بوده که علاوه بر پایداری حرارتی و شیمیایی بالا، دارای تخلخل باز و به هم پیوسته در مقیاس میکرونی بوده و از این لحاظ مناسب انواع کاربردهای انتقال سیالات هستند.

مهندس امیر مسعود پروانیان، مدیرعامل شرکت در خصوص این فناوری توضیح داد: فناوری ساخت این محصول همگام با فناوری روز اروپا بوده و بر همین اساس ایران نیز در زمره معدود کشورهای تولیدکننده این محصول قرار می‌گیرد. وی افزود: هم‌اکنون این محصول در سه گرید آلومینا (کد محصول: CFAL_۸۰)، آلومینا سیلیکاتی (کد محصول: CFAS-۸۰) و سیلیکن کاربایدی (CFSC_۸۰) با خواص مختلف تولید می‌­شود. وی ادامه داد: این محصولات به دلیل پایداری حرارتی و شیمیایی بالا و نیز ماهیت تخلخل باز در تمام کاربردهای انتقال سیالات اعم از فرایندهای فیلتراسیون مذاب فلزات، تصفیه بخارات اسیدی، پالایش آلاینده­‌های سیالات صنعتی، پایه کاتالیست، سد شعله­‌های نیروگاهی، کاشتنی­‌های بدن و غیره مورد استفاده قرار می­‌گیرند.

پروانیان با بیان این که این محصولات بسته به نوع رده در محدوده دمایی ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد و در هر شرایط شیمیایی اعم از اسیدی و بازی قابل کاربرد هستند، گفت: از خواص بارز قابل تغییر در این محصولات می‌توان به درصد تخلخل، اندازه حفرات و در نهایت به سطح ویژه این محصولات اشاره کرد که این موارد در حین فرایند تولید قابل تنظیم است. وی خاطرنشان کرد: استفاده از این محصول به عنوان فیلتر مذاب در ریخته‌گری قطعات ریختگی، پاکسازی و تصفیه ذوب از آخال‌ها و ذرات اکسیدی و نیز شکست جریان متلاطم و تبدیل آن به جریان آرام و در نتیجه عدم ماسه شویی در حین پر شدن قالب را به همراه دارد. پروانیان تصریح کرد: پایداری شیمیایی بالای این محصول خاصیت ممتازی را برای تمام کاربردهای در معرض با انواع مواد خورنده و ساینده حتی در دماهای بالا فراهم می‌آورد.

فیلتر سرامیکی + عکس، شرکت مهندسی راما، پایداری شیمیایی در مجاورت مواد اسیدی و بازی، پایداری حرارتی در دماهای بالا (بالاتر از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد)

فیلتر سرامیکی + عکس، شرکت مهندسی راما، پایداری شیمیایی در مجاورت مواد اسیدی و بازی، پایداری حرارتی در دماهای بالا (بالاتر از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد)

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8300

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *