آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تشخیص زودهنگام سلول‌های سرطانی با نانو ذرات طلا

تشخیص زودهنگام سلول‌های سرطانی با نانو ذرات طلا

محققان دانشگاه تهران با بهره‌گیری از خواص نوری نانو ذرات طلا، روشی را برای تشخیص زودهنگام سلول‌های سرطانی در میان سلول‌های نرمال در فاز آزمایشگاهی ارائه کردند. امروزه استفاده از نانو ذرات طلا به دلیل خواص نوری و الکترونیکی ویژه، پایداری و زیست سازگاری بالا و مورفولوژی قابل کنترل، در درمان و تشخیص بیماری‌ها مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است؛ از این رو محققان دانشکده علوم وفنون نوین دانشگاه تهران، اقدام به شناسایی و تشخیص سلول‌های سرطانی با استفاده از روش رنگ سنجی در نمونه‌های آزمایشگاهی کردند. این روش با بهره‌گیری از خواص نوری نانو ذرات طلا، امکان تشخیص زودهنگام سلول‌های سرطانی در میان سلول‌های نرمال را در نمونه‌ مورد آزمایش مهیا می‌کند.

دکتر سید مرتضی حسینی، مجری طرح هدف از این تحقیق را طراحی یک روش کارا جهت تشخیص ساده و سریع سلول‌های سرطانی رها شده در خون بیمار به کمک ویژگی رنگ سنجی نانو ذرات طلا عنوان کرد و گفت: برای این منظور، نمونه‌هایی از نانو ذرات طلا عامل دار شده و عملکرد آن در راستای دستیابی به این هدف مورد ارزیابی قرار گرفت. حسینی، به عملکرد این نانو ذرات در خصوص نحوه تشخیص سلول‌های سرطانی اشاره کرد و افزود: اساس شناسایی سلول‌های سرطانی در این روش، ویژگی رنگ سنجی نانو ذرات طلا وابسته به خواص رزونانس پلاسمون سطحی بی‌نظیر آنها است که باعث تغییر رنگ می‌شود. به گفته وی، نانو ذرات طلای جدا از هم، در صورتی که در فاصله‌ای بیش از قطر ذرات قرار گیرند، رنگ قرمز ایجاد می‌کنند. این در حالی است که تجمع نانو ذرات در فاصله‌ای کمتر از قطر ذرات، سبب تغییر رنگ از قرمز به بنفش می‌شود.

مجری طرح با اشاره به نتایج عملکرد نانو ذرات در حضور سلول‌های سرطانی تصریح کرد: در حضور سلول سرطانی، پس از افزودن نانو ذرات طلای عامل دار شده به توده سلولی، نانو ذرات آزاد در محیط باقی مانده و آنچه مشاهده می‌شود، رنگ قرمز است. این در حالی است که در غیاب سلول سرطانی و یا در حضور سلول نرمال، پس از افزودن نانو ذرات طلای عامل دار شده، به دلیل تجمع نانو ذرات طلا، رنگ بنفش حاصل می‌شود. محقق این طرح، با مقایسه‌ مزیت‌های استفاده از این روش با روش‌های تشخیصی متداول یادآور شد: عدم نیاز به دستگاه‌های گران قیمت و کارشناسان ماهر در اجرای این روش تشخیصی از ویژگی رنگ سنجی منحصر به فرد نانو ذرات طلا ناشی می‌شود. این روش ضمن صرفه جویی در زمان تشخیص بیماری، باعث عدم تحمیل هزینه‌های گزاف به بیمار خواهد شد. حسینی با بیان این که در این مطالعه، از اپتامر نوکلئولین که قابلیت اندوسیتوز توسط سلول‌های سرطانی دارد، استفاده شد، خاطرنشان کرد: از این رو، ابتدا نانو ذرات طلا توسط دو آلکان-تیول پروب عامل دار شدند، سپس به منظور بررسی عملکرد آنها در حضور سلول سرطانی، اپتامر اندوسیتوز شد.

وی اضافه کرد: پس از افزودن نانو ذرات طلای عامل دار شده به سوپرناتانت، نانو ذرات آزاد در محیط باقیمانده و رنگ قرمز مشاهده شد. همچنین در غیاب سلول سرطانی، دیگر اپتامر بلعیده نشد (به بیان دقیق‌تر، به میزان کمتری بلعیده شد) و پس از افزودن نانو ذرات طلای عامل دار شده، تجمع نانو ذرات طلا به واسطه هیبریداسیون آنها با اپتامر منجر به ایجاد رنگ بنفش شد. به گفته این محقق، عدم نیاز به تجهیزات گران قیمت و نیروی انسانی متخصص، صرفه جویی در وقت و هزینه، از مزایای این روش است. نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری دکتر سید مرتضی حسینی (عضو هیات علمی) و یاسمن سادات برقعی (دانشجوی دکتری نانوبیو تکنولوژی دانشگاه تهران) است، در مجله‌ Analytica Chimica Acta منتشر شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8547

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *