آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - ساخت جاذب امواج الکترومغناطیس با صفحات مقاومتی

ساخت جاذب امواج الکترومغناطیس با صفحات مقاومتی

دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار با بهره گیری از مقاومت‌های SMD‌ بر روی لایه‌های FR4، موفق به طراحی و ساخت ساختار نوینی از جاذب‎های امواج الکترومغناطیس شد. این طرح که حاصل پایان نامه کارشتاسی ارشد مهندس مجتبی بصراوی دانش آموخته مهندسی برق دانشگاه صنعتی اصفهان با راهنمایی آقایان دکتر محسن مداح‌علی و دکتر ذاکرحسین فیروزه از اعضای هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر این دانشگاه است، به تحلیل، طراحی و ساخت طرح نوینی از سطوح انتخابگر فرکانسی با بهره گیری از مقاومت‌های SMD‌ بر روی لایه‌های FR4 می‎پردازد. دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به کاربردهای متعدد پوشش‌های جاذب مغناطیسی، گفت: ساخت سطوحی به منظور مقابله با امواج مضر ناشی از تلفن همراه و دیگر منابع تولید امواج الکترومغناطیسی مضر برای انسان، ایزولاسیون آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در مقابل امواج نامطلوب و نیز پیشگیری در ایجاد اختلال در آزمایش‎ها، پوشش هواپیماها و غیره از جمله کاربردهای مهم این جاذب‎ها می‎باشد.

مهندس مجتبی بصراوی با تأکید بر اهمیت جذب امواج الکترومغناطیس در ساختارهای جاذب به عنوان بخشی از دغدغه پژوهشگران رشته مخابرات، افزود: در سال‌های اخیر، ساختارهای انتخابگر فرکانس (FSS) در طراحی جاذب‌های نازک و سبک نقش عمده‌ای را ایفا نموده اند. وی با اشاره به مزیت این نوع جاذب‎ها در مقایسه با گونه‌های گذشته، تصریح کرد: به طور نمونه جاذب‌هایی که در اتاق‌های بدون پژواک آزمایش‌های الکترومغناطیسی استفاده می‌شوند، بسیار مطلوب بوده و ضریب انعکاسی بسیار ناچیزی دارند اما به دلیل حساسیت به دما و رطوبت، اغلب تنها قابلیت بهره برداری در محیط‌های بسته را دارند که به دلیل اشغال حجم زیاد و عدم امکان بهره گیری در همه محیط‎ها به دلیل شکل ظاهری، کاربرد آنها نیز محدودتر می‌شود در صورتی که جاذب‎های نوین طراحی شده در این پژوهش، ضخامت و حجم ناچیزی داشته و در همه محیط‌ها قابل استفاده است.

بصراوی اضافه کرد: فناوری ساخت این جاذب‎های نوین، بسیار راحت و قابل دسترس بوده و برخلاف جاذب‌های دیگر نیاز به تکنولوژی پیچیده و هزینه بر نمی‌باشد. وی با اشاره به مزایای بهره گیری از ساختارهای تناوبی FSS، افزود: حجم و وزن پایین این نوع ساختار، قابلیت بهره برداری در همه محیط‎ها، امکان ایجاد شرایط جذب بسیار مناسب با کاهش سطح مقطع راداری در ساختار جاذب و هزینه کم ساخت و قابل دسترس بودن مواد ساخت آن از جمله ویژگی‎های قابل توجه این نوع ساختارها است. دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان، جاذب‎های FSS با صفحات مقاومتی را از مهم‎ترین نوع این ساختار در سال‎های اخیر دانست و تصریح کرد: ساخت این نوع صفحات نیاز به فناوری پیچیده ای دارد که این فناوری در اختیار همه کشورها نبوده و به نوعی دسترسی به آن سخت و پر هزینه می‎باشد.

بصراوی اضافه کرد: در این پژوهش، تحلیل، طراحی و ساخت طرح نوینی از سطوح انتخابگر فرکانسی با بهره گیری از مواد قابل دسترس و کم‌ هزینه مانند FR4 و فوم به گونه ای که روی لایه FR4‌ الگوی خاصی طراحی شده و مقاومت‎های SMD بر روی آن مونتاژ می‎شود، انجام گردید که این صفحه در فاصله ای از صفحه مسی زمین که با فاصله فوم پرشده است، قرار گرفت. دانش آموخته دانشگاه صنعتی اصفهان در پایان تصریح کرد: این ساختار جاذب امواج الکترومغناطیس ضمن طراحی و ساخت با هزینه کم و توسط مواد قابل دسترس، افت برگشتی بسیار زیادی را در پهنای باندی وسیع، به وجود آورده است.

روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8553

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *