آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - کارخانه تولید ماده منفجره اکتوژن به بهره برداری رسید + فیلم

کارخانه تولید ماده منفجره اکتوژن به بهره برداری رسید + فیلم

در هیجدهمین روز از سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل با حضور سردار سرتیپ پاسدار دکتر حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کارخانه تولید ماده منفجره اکتوژن و ترکیبات آن در سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع افتتاح و به بهره برداری رسید. این محصول راهبردی در انواع سلاح‎های موشکی بالستیک، کروز، پدافند هوایی، تسلیحات ضد زره و دریایی کاربرد دارد و موجب افزایش کارآیی و اثر بخشی آنها می‎شود. سردار دهقان در مراسم افتتاح این کارخانه طی سخنانی با اشاره به راهبرد وزارت دفاع در ایجاد زیر ساخت‎های قدرتمند و روزآمد دفاعی به عنوان پشتوانه ای مطمئن برای بخش دفاعی کشور گفت: وزارت دفاع همواره ارتقاء دقت اصابت و افزایش قدرت و نفوذ سرجنگی‎های مختلف را مورد توجه قرار داده است. وی با بیان این که وزارت دفاع در تولید مواد منفجره سابقه ای طولانی دارد افزود: ماندگاری بالای ماده منفجره اکتوژن، سهولت کاربری و کاهش قیمت تمام شده آن از دیگر مزایای راه اندازی این کارخانه می‎باشد.

سردار دهقان گفت: خودکفایی در تولید مواد منفجره پر انرژی با بهره گیری از مواد اولیه کمتر، افزایش قدرت تخریب و انفجار و نیز اثابت دقیق به اهداف مورد نظر یکی از راهبردهای کلیدی وزارت دفاع به شمار می‎رود، به خصوص در شرایطی که دشمنان پیشرفت و تعالی ملت ایران، با اعمال تحریم و فشار می‎خواهند روند رو به رشد، توسعه و تولید جمهوری اسلامی ایران را متوقف سازند. وزیر دفاع، افتتاح کارخانه تولید ماده منفجره اکتوژن را گامی بلند در ارتقاء فناوری در حوزه تولید مواد ذکر کرد و افزود: برای دریافت این تکنولوژی از کشورهای خارجی نیاز به هزینه ای هنگفتی است و اساساً امکان در اختیار قراردادن آن از سوی کشورهای خارجی به ایران وجود ندارد که امروز با تلاش مهندسان و متخصصان وزارت دفاع به این مهم دست یافته ایم.

وی با بیان این که حرکت وزارت دفاع در حوزه‎های دانشگاهی، پژوهشی و تولیدی شتاب ارزشمند و چشمگیری داشته است تصریح کرد: بهره برداری از این کارخانه، نماد برجسته ای از تحریم شکنی، خودباوری و خوداتکایی در فناوری‎های پیشرفته و پیچیده صنایع دفاعی است که شرایط را برای تولید بی وقفه در صنایع دفاعی به منظور تأمین نیازهای دفاعی کشور فراهم و دشمنان را دچار حیرت و سردرگمی می‎کند. سردار دهقان به ثمر نشستن این دستاورد ارزشمند را به محضر فرماندهی معظم کل قوا، ملت شریف ایران تبریک گفت و در پایان با قدردانی از مدیران، متخصصان وکارکنان سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع، این اقدام موفق را گامی مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش توان و قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح توصیف کرد.

کارخانه تولید ماده منفجره اکتوژن به بهره برداری رسید + عکس، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

کارخانه تولید ماده منفجره اکتوژن به بهره برداری رسید + عکس، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

کارخانه تولید ماده منفجره اکتوژن به بهره برداری رسید + عکس، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

کارخانه تولید ماده منفجره اکتوژن به بهره برداری رسید + عکس، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

اطلاعات تکمیلی در مورد ماده منفجره اکتوژن

ماده جدید منفجره که ایران تولید انبوه آن را آغاز کرده است اکتوژن نام دارد که البته HMX نیز نام دیگر این ماده است. این ماده منفجره قوی ترین ماده انفجاری جامد در آمریکا به شمار می‎آید که به صورت انبوه تولید شده است. البته آمریکایی‎ها کار بر روی مدل‎های نیرومندتر بر اساس همین ماده را نیز آغاز کرده اند و به دلیل قدرت انفجاری بالای آن، صرفا در امور نظامی کاربرد داشته و در خود آمریکا نیز صادرات آن به شدت محدود بوده و به اجازه وزارت خارجه آمریکا برای آن نیاز است. این ماده منفجره از حساسیت پایینی برخودار بوده و فرمول شیمایی آن، C4H8N8O8 است. این ماده در طبیعت موجود نبوده و با ترکیب هگزا متیلن تترامین، آمونیوم نیترات، نیتریک اسید و اسید استیک تولید می‎شود. اکتوژن ماده ای منفجره بر اساس ماده منفجره RDX است. این ماده در حقیقت در نقش‎های بسیار متنوعی می‎تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

RDX اولین بار در ۱۸۹۹ توسط فردی آلمانی به نام هنینگ، برای مصارف دارویی تهیه اما اهمیت آن به عنوان یک ماده منفجره، در سال ۱۹۲۰ توسط فردی به نام هرز مشخص شد. بهبودهای بیشتری در تولید RDX تا سال ۱۹۴۰ صورت نگرفت تا این که فردی به نام مایسنر یک روش پیوسته برای تولید RDX مطرح کرد و در همان زمان فردی به نام بکمن فرایندی برای تولید RDX از هگزامین توسعه داد که بالاترین بازده را داشت. محصولات بکمن را به عنوان RDX نوع B می‎شناختند و حاوی ۸ تا ۱۲ درصد ناخالصی بود. بعدها با استفاده از خواص فیزیکی این ناخالصی، ماده منفجره HMX که به عنوان اکتوژن نیز شناخته شد، توسعه پیدا کرد. در مقایسه با ماده منفجره RDX، این ماده جدید از چگالی و نقطه ذوب بالاتری برخوردار بوده و البته قدرت حاصل از انفجار آن نیز از تی ان تی بیشتر است.

اکتوژن معمولا به صورت پودر سفید رنگ کریستالی بوده و نقطه ذوب آن ۲۷۷ درجه سانتی گراد است. این ماده همان طور که در بالا به آن اشاره شد در برابر فشار و حرارت مقاومت خوبی داشته و برای این که در هنگام استفاده در جنگ افزارها، بتوان واکنش سریع تری از آن را به دست آورد معمولا با مواد منفجره ای مثل TNT که از حساسیت بالاتری نیز برخودار است ترکیب می‎شود. پایه تولید مواد منفجره پلاستیکی یکی از کاربری‎های این ماده محسوب می‎شود. مواد منفجره پلاستیکی مثل C-4 و یا سمتکس از جمله مهم ترین مواد منفجره به حساب می‎آیند که در عمده بخش‎های موشکی و انفجاری مورد استفاده قرار می‎گیرند. یکی دیگر از کاربری‎های مهم دیگر این ماده منفجره بحث تولید مواد پیشران برای انواع راکت‎هاست و به نوعی این ماده بخشی از ترکیبات سوخت راکت محسوب می‎شود.

با استفاده از این ماده می‎توان پیشران‎های راکتی نیرومندتر نیز داشت. یکی دیگر از کاربردهای HMX استفاده از آن به عنوان ماده پیشران در خرج‎های گود است. از این ماده در تسلیحات ضد زره مثل گلوله‎های ضد تانک شدید الانفجار و یا موشک‎های ضد زره استفاده شده و به دلیل انرژی بالایی که تولید می‎کند توان نفوذ سلاح مورد نظر را افزایش می‎دهد. امروزه به از این ماده به عنوان ترکیب انفجاری برای تسلیحات ضد زره در ارتش آمریکا استفاده می‎شود. ترکیب دو بحث یعنی افزایش قدرت پیشرانه یک راکت یا موشک در کنار افزایش قدرت سر جنگی به منظور نفوذ، دو مولفه ای محسوب می‎شوند که با استفاده از ماده HMX ممکن می‎شود و اکنون هر دو ویژگی مذکور با افتتاح خط تولید این ماده جدید، در اختیار نیروهای مسلح کشورمان و تولیدات مهمی چون انواع موشک‎ها به ویژه موشک‎های بالستیک خواهد بود. در حقیقت با استفاده از این ماده شیمیایی جدید می‎توان برای مثال موشک‎های ضد زرهی را داخل تولید کرد که به نسبت نمونه‎های قبلی سریع‎تر حرکت کرده و در عین حال برد بیشتر نیز داشته و سر جنگی آن نیز از نفوذ بیشتر برخوردار باشد یا این که همین ویژگی‎ها در موشک‎های ۲ هزار کیلومتری ایرانی نیز به کار گرفت.

اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع – مشرق نیوز – ایران توانا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8641

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *