آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - اختراع آینه دندانپزشکی آبگریز و آنتی باکتریال در ایران

اختراع آینه دندانپزشکی آبگریز و آنتی باکتریال در ایران

یکی از مشکلات آینه‌های دندانپزشکی معمولی از دست رفتن شفافیت آنها حین انجام عمل جراحی، با نِشَستن بخار دهان بر روی آن می‌باشد که عمل‌های جراحی دندانپزشکی را با مشکل جدی روبرو می‌سازد. در همین ارتباط مدیرگروه فیزیک دانشگاه زابل با ابداع آینه‌ای با اثر آبگریزی، مقاومت در برابر خراش و طول عمر بالا توانسته است مشکلات دندانپزشکان را به حداقل برساند. دکتر محسن دهباشی، در این رابطه اظهار داشت: یکی از مهم ترین محاسنی که این اختراع دارد و می‎توان از آن به عنوان یک امتیاز خوب استفاده کرد، مقاومت در برابر خراش این آینه‌هاست که باعث افزایش طول عمر این آینه‌ها می‌شود. به گفته این مخترع، اثر آبگریزی، مقاومت در برابر خراش و طول عمر بالا از خصوصیات این اختراع است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه زابل، ایجاد یک پوشش نانو متری بر روی سطح آینه‌های دندانپزشکی که ویژگی‌هایی همچون اثر آبگریزی، مقاومت در برابر خراش و طول عمر بالا را داشته باشد را به عنوان مهم ترین هدف از انجام این اختراع عنوان کرد. وی در ادامه افزود: آینه‌های غیر نانویی موجود در بازار نسبت این آینه‌ها طول عمر کمتری دارند. اختراع جدید نه تنها کم هزینه است بلکه آن را می‌توان با کمک دستگاه لایه نشانی اسپاترینگ، تولید کرد. دهباشی با بیان این که انجام این اختراع به جهت کم هزینه بودن مقرون به صرفه نیز می‌باشد، گفت: این آینه‌ها را هم می‌توان با اسپری مستقیم محلول نانویی و سپس انجام عملیات حرارتی و هم با کمک دستگاه لایه نشانی اسپاترینگ، تولید کرد.

به گزارش ایران توانا هدف این اختراع ایجاد یک پوشش نانو متری بر روی سطح آینه‎های دندانپزشکی می‎باشد، برای این منظور از نانو ذرات تیتانیوم دی اکسید TiO2 استفاده شده است. این نانو ذرات به دلیل خاصیت ضد باکتری (anti-bacterial)، اثر ابر آبگریزی (Superhydrophobicity) و خود تمیز شوندگی (self-cleaning) مورد بسیار مناسبی برای ایجاد پوشش بر روی آینه‎های مذکور می‎باشند. این اختراع با عنوان آینه دندانپزشکی آبگریز و آنتی باکتریال، تحت مالکیت محسن دهباشی به شماره ۸۷۲۷۹ در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

ایسنا – ایران توانا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8645

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *