آخرین دستاوردها
خانه - دستاوردها و اختراعات - تولید آزمایشگاهی نانو ذرات مغناطیسی از قند

تولید آزمایشگاهی نانو ذرات مغناطیسی از قند

محققان دانشگاه کاشان با استفاده از قند موفق به تولید آزمایشگاهی نانو ذرات مغناطیسی مورد نیاز در صنایع الکترونیک و نظامی شدند. دکتر مسعود صلواتی نیاسری، عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان و مجری طرح اظهار کرد: ذرات مغناطیسی با کاربردهایی نظیر مولکول‌های هوشمند، جوهرهای مغناطیسی و چیپ‌های الکترونیک امروزه در بسیاری از صنایع مورد توجه قرار گرفته‌اند این در حالی است که در مقیاس نانو تغییر اندازه و مورفولوژی به شدت روی خواص مغناطیسی مواد اثرگذار است و تغییر در هر یک از موارد فوق باعث ایجاد تنوع در رفتار مغناطیسی خواهد شد. وی افزود: از این ‌رو کاهش اندازه‌ ذرات در مقیاس نانومتری می‌تواند موجب بهبود عملکرد این ذرات شود. روش‌های متعددی به‌ منظور تولید ذرات مغناطیسی در اندازه‌های نانومتری از جمله استفاده از مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دهه‌های اخیر به دلیل رعایت مسائل زیست محیطی استفاده از مواد طبیعی به‌ عنوان جایگزین ترکیبات شیمیایی مطرح شده است.

صلواتی نیاسری با اشاره به این که هگزا فریت باریم به ‌عنوان یک ماده‌ مغناطیسی عملکرد خوبی از لحاظ جذب امواج ماکرویو از خود نشان می‌دهد، گفت: هدف از انجام این طرح تحقیقاتی معرفی یک ماده‌ طبیعی جایگزین و یک روش کم ‌هزینه برای تولید این ماده‌ مغناطیسی در اندازه‌ ذرات نانومتری بوده است. وی تاکید کرد: در روش ارائه شده علاوه بر ساده، کم هزینه بودن و سرعت بالای فرایند، از کربوهیدرات موجود در قند به‌ عنوان سوخت پاک مورد نیاز فرایند بهره بردیم که این امر موجب بی نیاز شدن به روش‌های پر هزینه برای کلوخه شدن نانو ذرات شد. صلواتی نیاسری، نانو ذرات سنتز شده به این روش را دارای عملکرد مغناطیسی بسیار خوب و پایداری شیمیایی و مقاومت الکتریکی بالا دانست و در خصوص عملکرد نانو فریت‌های مغناطیسی در جذب امواج ماکرویو گفت: نانو کریستال‌های مغناطیسی به دلیل دارا بودن نسبت سطح به حجم بالا، انرژی سطحی بالایی دارند، از این ‌رو سطح انرژی الکترون‌ها بر روی سطح بیشتر از سطح انرژی الکترون‌های درون کریستال است. بنابراین این الکترون‌ها با جذب انرژی کمتری به سطوح بالاتر انتقال می‌یابند. به این ترتیب ذرات با ابعاد نانومتری توانایی بیشتر در جذب امواج ماکرویو را خواهند داشت.

این محقق با تاکید بر این که در این طرح نانو ذرات فریت باریم به روش سل ژل خود احتراقی سنتز شد، خاطر نشان کرد: نتایج به دست آمده نشان ‌داد با استفاده از روش سل ژل خود احتراقی، دمای کلسیناسیون تا حد امکان کاهش می‌یابد. همچنین توزیع اندازه‌ ذرات در محدوده‌ باریکی قرار گرفته و خلوص و خواص نانو ذرات از کیفیت مطلوبی برخوردار خواهد بود. به گفته وی، این نانو ذرات مغناطیسی در صنایع الکترونیک و نظامی کاربرد دارد. نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری دکتر مسعود صلواتی نیاسری عضو هیأت علمی دانشگاه کاشان و سمیرا ماندی زاده و فائزه صوفی وند دانشجویان دکترای این دانشگاه است، در مجله‌ Advanced Powder Technology منتشر شده است.

ایسنا

لینک کوتاه: http://iranetavana.ir/?p=8647

نظر خود را بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

معادله امنیتی *